Постанова
Іменем України
12 вересня 2019 року
м. Київ
справа № 679/1583/14-к
провадження № 51- 78 км 19
Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого Білик Н.В.,
суддів Щепоткіної В.В., Ємця О.П.
за участю:
секретаря судового засідання Ковтюка В.В.,
прокурора Ковальчука О.С.,
засудженого ОСОБА_1 (в режимі відеоконференції)
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу засудженого ОСОБА_1 на ухвалу Хмельницького апеляційного суду від 07 листопада 2018 року у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12014240080000333, за обвинуваченням
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с.Оженин Острозького району Рівненської області, проживає АДРЕСА_1 ) раніше неодноразово судимого, останнього разу, 21 листопада 2005 року Нетішинським міським судом Хмельницької області за ч.3 ст. 185 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки 1 місяць, покарання відбув 26 грудня 2008 року.
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 186 КК України.
Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
За вироком Нетішинського міського суду Хмельницької області від 09 серпня 2018 року ОСОБА_1 засуджено за ч. 2 ст. 186 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 4 роки.
Строк відбування покарання ОСОБА_1 постановлено рахувати з 10 серпня 2018 року, зараховано у строк покарання період його попереднього ув`язнення, починаючи з 15 квітня 2018 року день за день.
Цивільний позов потерпілого задоволено повністю. Стягнуто із ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 у рахунок відшкодування матеріальної шкоди 7154 грн. та 5000 грн. моральної шкоди.
Вирішено питання про речові докази у провадженні.
Ухвалою Хмельницького апеляційного суду від 07 листопада 2018 року апеляційну скаргу обвинуваченого задоволено частково, вирок місцевого суду змінено. На підставі ч.5 ст. 72 КК України ОСОБА_1 зараховано у строк покарання строк його попереднього ув`язнення з 15 квітня 2018 року по 07 листопада 2018 року включно, з розрахунку один день попереднього ув`язнення за два дні позбавлення волі. В решті вирок суду першої інстанції залишено без зміни.
За вироком суду ОСОБА_1 визнаний винуватим у тому, що він, 07 липня 2014 року о 02:00 год. у м. Нетішин Хмельницької області, умисно, повторно, із застосуванням насильства, яке не є небезпечним для життя та здоров`я потерпілого, штовхнув на землю, ударив кулаком у підборіддя та шляхом ривку зірвав з шиї ОСОБА_2 золотий ланцюжок, а також забрав сумку, у якій знаходилися гаманець з грошима, мобільний телефон та особисті документи ОСОБА_2, тобто відкрито заволодів майном на загальну суму 4440 грн.
Вимоги касаційної скарги та доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі засуджений ОСОБА_1 просить змінити ухвалу апеляційного суду та призначити йому покарання із застосуванням ст. 69 КК України. Зазначає, що суд при призначенні покарання не врахував усіх даних про його особу, зокрема того, що він повністю визнав вину, щиро розкаявся, сприяв розкриттю злочину, виявляв готовність відшкодувати заподіяну шкоду, позицію потерпілого, позитивну характеристику з місця проживання, а також те, що він доглядає батьків-пенсіонерів, мати тяжко хворіє.
Позиції інших учасників судового провадження
ЗасудженийОСОБА_1 вимоги касаційної скарги підтримав та просив задовольнити.
Прокурор у судовому засіданні заперечував проти задоволення скарги засудженого.
Мотиви суду
Згідно ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
Висновок суду про доведеність винуватості ОСОБА_1 та кваліфікація його дій у касаційному порядку не оскаржуються. При розгляді доводів, наведених у касаційній скарзі, колегія суддів виходить із фактичних обставин справи встановлених судами.
Відповідно до вимог ст. 65 КК України при призначенні покарання суд повинен урахувати ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу винного, обставини, що обтяжують та пом`якшують покарання.
Згідно з ч. 2 ст. 50 КК України покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засудженого. Особі, яка вчинила злочин, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових злочинів.