1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



17 вересня 2019 року

Київ

справа №676/3449/16-а

адміністративне провадження №К/9901/45122/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого Тацій Л.В.,

суддів: Бучик А.Ю., Стеценка С.Г., -

розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09 лютого 2017 року (прийняту судом у складі: головуючого судді Смілянця Е.С., суддів: Сушка О.О., Залімського І.Г.) у справі за його позовом до Кам`янець-Подільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області (далі - управління ПФУ) про зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

У липні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просив зобов`язати управління ПФУ здійснити йому перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до статті 501 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ "Про прокуратуру" (у редакції чинній на момент призначення пенсії, далі - Закон № 1789-ХІІ), у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області від 02 червня 2016 року № 18-332 вих.16, без обмеження максимальним розміром, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, перерахувавши її на його особистий пенсійний рахунок.

Короткий зміст рішень судів першої й апеляційної інстанцій

Кам`янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області постановою від 22 листопада 2016 року позов задовольнив частково.

Визнав неправомірними дії управління ПФУ щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону № 1789-ХІІ.

Зобов`язав управління ПФУ здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 90 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, вказаної в довідці № 18-332 вих. 16 від 02 червня 2016 року, виданої прокуратурою Хмельницької області, з 01 січня 2016 року без обмеження максимальним розміром та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсію з урахуванням виплачених сум.

У задоволення решти позовних вимог відмовив.

Вінницький апеляційний адміністративний суд постановою від 09 лютого 2017 року рішення суду першої інстанції скасував та відмовив у задоволенні позову.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

27 лютого 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, у якій просить рішення суду апеляційної інстанції скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

У касаційній скарзі йдеться про те, що апеляційний суд дійшов помилкового висновку про те, що на час звернення із заявою про перерахунок пенсії норми статті 501 Закону № 1789-ХІІ, які визначали умови для перерахунку пенсії, втратили чинність у зв`язку із набранням чинності з 15 липня 2015 року Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ "Про прокуратуру" (далі - Закон № 1697-VІІ), оскільки для перерахунку пенсії слід застосовувати норми, що діяли на час призначення пенсії, внаслідок чого безпідставно відмовив у задоволенні позову.

У запереченнях на касаційну скаргу управління ПФУ просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції - без змін.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

Вищий адміністративний суд України ухвалою від 02 березня 2017 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1

15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VІІІ "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" (далі - Закон № 2147-VІІІ). З цієї дати набула чинності нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС).

Згідно з підпунктом 4 пункту 1 Перехідних положень КАС касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

На виконання вимог підпункту 7 пункту 1 Перехідних положень справа була передана до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.

Відповідно до повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20 червня 2019 року визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Тацій Л.В., судді: Бучик А.Ю., Стеценко С.Г., справу передано головуючому судді.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

ОСОБА_1 з 11 червня 1996 року перебуває на обліку в управлінні ПФУ, де отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі статті 501 Закону № 1789-ХІІ.

Відповідно до довідки № 18-332 вих. 16 від 2 червня 2016 року, виданої прокуратурою Хмельницької області, ОСОБА_1 працював в прокуратурі м. Кам`янець-Подільського на посаді старшого слідчого (прирівнюється до прокурора) прокуратури м. Кам`янця-Подільського. Заробітна плата з 01 грудня 2015 року, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 становила 14 151 грн 60 коп., та містить наступні складові: основний оклад 1825 грн 00 коп., класний чин 130 грн 00 коп., вислуга років 782 грн 00 коп. щомісячна премія, на яку нараховуються страхові внески 8586 грн 36 коп. (180%); а також доплати, які передбачені чинним законодавством: надбавка за особливо важливі завдання 1642 грн 20 коп. (60%), матеріальна допомога на оздоровлення 397 грн 52 коп. (1/12), матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань 397 грн 52 коп. (1/12).

14 червня 2016 року позивач звернувся з заявою про проведення перерахунку раніше призначеної пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структур заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (далі - постанова № 1013) в розмірі 90 відсотків від суми середнього заробітку без обмеження її максимального розміру.

Листом від 17 червня 2016 року № 77/М-16 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у межах доводів касаційної скарги перевірив постановлені у цій справі судові рішення, обговорив доводи касаційної скарги і дійшов висновку про таке.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови пенсійного забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників до 15 липня 2015 року визначалися Законом № 1789-ХІІ. Зокрема, статтею 501 цього Закону, за якою позивачу у цій справі призначено пенсію, визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина тринадцята цієї статті).

Частина вісімнадцята статті 501 цього Закону у редакції, чинній до 15 липня 2015 року передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята цієї статті).


................
Перейти до повного тексту