ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 вересня 2019 року
м. Київ
справа № 916/2353/18
Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду:
Булгакова І.В. (головуючий), Баранець О.М., Дроботова Т.Б., Катеринчук Л.Й., Львов Б.Ю., Пільков К.М., Ткач І.В.,
за участю секретаря судового засідання - Шевчик О.Ю.,
учасники справи:
позивач - державне підприємство "Адміністрація морських портів України" в особі Одеської філії державного підприємства "Адміністрація морських портів України",
представник позивача - Федоренко М.В., адвокат (договір від 30.05.2018 № 72-В-ФМПУ-18, ордер від 12.08.2019 № 806103, свідоцтво від 30.06.2015 № 000036); Сидоренко Д.О. (довіреність від 03.04.2019 № 1262/10-01-01),
відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю "ОЛІМПЕКС КУПЕ ІНТЕРНЕЙШНЛ",
представник відповідача - Сизоненко Л.Р., адвокат (договір від 31.07.2019 б/н, ордер від 11.09.2019 № 448083, свідоцтво від 15.08.2018 № 003420); Тітаренко Т.В., адвокат (договір від 31.07.2019 б/н, ордер від 11.09.2019 № 448084, свідоцтво від 27.04.2018 № 000331); Кирич С.О., адвокат (договір від 31.07.2019 б/н, ордер від 13.09.2019 № 317294, свідоцтво від 18.05.2017 № 6036/10),
розглянувши матеріали касаційної скарги державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Одеської філії державного підприємства "Адміністрація морських портів України"
на рішення господарського суду Одеської області від 18.02.2019 (головуючий суддя Щавинська Ю.М.)
та постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 05.06.2019 (головуючий Богатир К.В., судді: Мишкіна М.А., Поліщук Л.В.)
у справі № 916/2353/18
за позовом державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Одеської філії державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (далі - Підприємство)
до товариства з обмеженою відповідальністю "ОЛІМПЕКС КУПЕ ІНТЕРНЕЙШНЛ" (далі - Товариство)
про стягнення заборгованості в сумі 3 091 591,48 грн.,
та за зустрічним позовом Товариства
до Підприємства
про зобов`язання вчинити певні дії та визнання відсутнім права.
За результатами розгляду касаційної скарги Касаційний господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Підприємство звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства про стягнення заборгованості у сумі 3 091 591,48 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Товариством порушено умови договору про забезпечення доступу Портового оператора до причалу(ів) від 29.12.2017 № 191-П-АМПУ-17 (далі - Договір), у частині повної сплати наданих Підприємством послуг за період з лютого 2018 року по червень 2018 року, що складає 3 091 591,48 грн., тобто предметом стягнення є нарахована до сплати сума різниці із застосуванням знижувального коефіцієнту 0,7, що затверджений наказом Міністерства інфраструктури України від 18.12.2015 № 541.
У свою чергу, Товариство звернулось до господарського суду Одеської області із зустрічною позовною заявою до Підприємства про:
- зобов`язання Підприємства нараховувати Товариству плату за послуги із забезпечення доступу до причалів, що перебувають у господарському віданні адміністрації морських портів України, з урахуванням знижувального коефіцієнту 0.7, передбаченого абзацом дванадцятим пункту 3 розділу II Тарифів на послуги із забезпечення доступу портового оператора до причалу, що перебуває у господарському віданні адміністрації морських портів України, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 18.12.2015 № 541 (далі - Тарифи), при перевантаженні Товариством навалом зернових вантажів на спеціалізованих терміналах з використанням перевантажувальних машин, технічна продуктивність яких становить не менше 500 тонн на годину відповідно до технічної документації на такі машини;
- визнання відсутнім права Підприємства змінювати державні регульовані ціни (тарифи) та порядок застосування державних регульованих цін (тарифів), у тому числі знижувальних коефіцієнтів до них, що встановлені Тарифами, зокрема, але не виключно, змінювати умову щодо сталого показника технічної продуктивності машин, передбачену абзацом дванадцятим пункту 3 розділу II Тарифів, на умову динамічного показника фактичної продуктивності таких машин;
- визнання, що у розумінні частини третьої статті 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), право Товариства на застосування знижувального коефіцієнту 0,7 при перевантаженні навалом зернових вантажів на спеціалізованих терміналах з використанням перевантажувальних машин, технічна продуктивність навантаження яких становить не менше 500 тонн на годину відповідно до технічної документації на такі машини, виникає безпосередньо з акта цивільного законодавства - абзацу дванадцятого пункту 3 розділу II Тарифів.
Рішенням господарського суду Одеської області від 18.02.2019, залишеним без змін постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 05.06.2019 у задоволенні первісного та зустрічного позовів відмовлено.
Рішення судів попередніх інстанцій мотивовані тим, що відповідно до абзацу дванадцятого пункту 3 розділу II Тарифів для цілей застосування коефіцієнту 0,7 повинна враховуватись технічна продуктивність відповідної перевантажувальної машини, передбачена технічною документацією на таку машину, а не фактична продуктивність навантаження кожної окремої партії вантажу на судно, тобто основним критерієм визначення продуктивності, як підстави застосування понижувального коефіцієнту, є незмінні технічні характеристики перевантажувальних машин, закладені виробником навантажувального обладнання, а не ситуативна продуктивність під час навантаження вантажів.
Суди виходили з того, що метою затвердження вищевказаних Тарифів є створення сприятливих умов для рівного доступу суб`єктів господарювання, які здійснюють свою діяльність у морському порту, зокрема, портових операторів до причалів, що знаходяться у господарському віданні адміністрації морських портів України та забезпечення прогнозованості витрат портових операторів за користування причалами при обробці вантажів, можливість планування цієї складової витрат та врахування їх без комерційного ризику при розробці тарифів на навантажувально-розвантажувальних роботах, які є вільними. Перевага для вантажовідправників (або одержувачів вантажів) можливість враховувати заздалегідь відому складову у розрахунку загальної вартості логістичної схеми доставки вантажів через морські порти.
Враховуючи зазначене, суди дійшли висновку, що основним критерієм визначення продуктивності, як підстави застосування понижувального коефіцієнту, мають бути незмінні технічні характеристики перевантажувальних машин, закладені виробником навантажувального обладнання, а не ситуативна продуктивність під час навантаження вантажів.
Не погоджуючись з рішенням судів попередніх інстанцій, Підприємство звернулось до суду касаційної інстанції з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення та неправильне застосування судами норм матеріального і процесуального права, просить скасувати оскаржувані рішення та прийняти нове рішення, яким первісні позовні вимоги Підприємства задовольнити. В частині зустрічних позовних вимог рішення та постанова судів попередніх інстанцій не оскаржується.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що:
- Законом України ?Про морські порти України? не визначено поняття ?спеціалізований термінал?, яке використано як необхідну ознаку застосування коефіцієнта 0,7 до ставок за послуги для вантажу ?Зернові вантажі (у тому числі насіння), що перевантажуються навалом? згідно з Тарифами;
- для створення сприятливих економічних умов для роботи портових операторів, які здійснюють свою діяльність в морських портах України, цілком правильно, логічно та доцільно використовувати єдині критерії надання відповідних послуг, застосування єдиного одноосібного централізованого та цілком законного тлумачення встановлених норм та правил для усіх суб`єктів господарювання, у даному випадку портових операторів, для безперешкодного здійснення своєї діяльності;
- Міністерством інфраструктури України листом від 23.03.2017 № 1127 надано Підприємству роз`яснення щодо застосування коефіцієнту 0,7 до ставок Тарифів.
Ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 11.07.2019 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Підприємства та призначено розгляд касаційної скарги у судовому засіданні.
Від Товариства надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому останнє, посилаючись на законність і обґрунтованість рішення та постанови судів попередніх інстанцій, просить залишити їх без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
Підприємство звернулось до суду касаційної інстанції з клопотанням про передачу справи на розгляд палати Верховного Суду.
Відповідно до частини другої статті 302 ГПК України суд, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії суддів або палати, передає справу на розгляд об`єднаної палати, якщо ця колегія або палата вважає за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів з іншої палати або у складі іншої палати чи об`єднаної палати.
Ухвалою Верховного Суду від 13.08.2019 колегією суддів Касаційного господарського суду у складі: Кролевець О.А. (головуючий), Стратієнко Л.В., Губенко Н.М. справу № 916/2353/18 передано на розгляд об`єднаної палати Касаційного господарського суду Верховного Суду з підстав необхідності відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у раніше ухваленій постанові Верховного Суду у складі колегії суддів іншої палати у справі № 916/1429/17.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи № 916/2353/18 між суддями від 28.08.2019 визначено такий склад колегії об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду: Булгакова І.В. (головуючий), Баранець О.М., Дроботова Т.Б., Катеринчук Л.Й., Львов Б.Ю., Пільков К.М., Селіваненко В.П., Ткач І.В., Ткаченко Н.Г.
Розпорядженням заступника керівника апарату - керівника секретаріату Касаційного господарського суду від 27.08.2019 № 29.3-02/2118 у зв`язку з відпусткою суддів Баранця О.М, Львова Б.Ю. та Ткаченко Н.Г. призначено повторний автоматичний розподіл судової справи № 916/2353/18, відповідно до якого визначено склад колегії суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду: Булгакова І.В. (головуючий), Дроботова Т.Б., Катеринчук Л.Й., Пільков К.М., Селіваненко В.П., Ткач І.В.
Розпорядженням заступника керівника апарату - керівника секретаріату Касаційного господарського суду від 11.09.2019 № 29.3-02/2388 у зв`язку з відпусткою судді Селіваненко В.П. та виходом з відпустки суддів Львова Б.Ю., Баранця О.М. призначено повторний автоматичний розподіл судової справи № 916/2353/18, відповідно до якого визначено склад колегії суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду: Булгакова І.В. (головуючий), Баранець О.М., Дроботова Т.Б., Катеринчук Л.Й., Львов Б.Ю., Пільков К.М., Ткач І.В.
Товариством подано додаткові пояснення з питання відступлення від правових позицій Верховного Суду, в яких посилається на відсутність у даній справі підстав для перегляду позиції Суду у справі № 916/1429/17.
Підприємство подало заперечення на додаткові пояснення, в якому посилаючись на обґрунтованість додаткових пояснень, просить скасувати оскаржувані рішення та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги Підприємства задовольнити.
Також від Товариства надійшло клопотання, в якому останнє просило передати справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду, яке відхилено Касаційним господарським судом у складі об`єднаної палати, оскільки у клопотанні не наведено підстав, які б передбачали передачу справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду.
Перевіривши повноту встановлення судом апеляційної інстанції обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, заслухавши доповідь судді-доповідача та пояснення представників сторін, Касаційний господарський суд у складі об`єднаної палати дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій у справі встановлено, що 29.12.2017 державним підприємством "Адміністрація морських портів України" (Адміністрація) та Товариством (Портовий оператор) було укладено Договір.
Відповідно до пункту 1.1 Договору Адміністрація зобов`язується забезпечити доступ Портового оператора до причалу (ів) № 3, 4 Підприємства, що перебуває у господарському віданні Адміністрації, для проведення Портовим оператором вантажно-розвантажувальних робіт, а Портовий оператор зобов`язується сплатити Адміністрації плату за послуги.
Послуга надається з метою забезпечення виконання Портовим оператором вантажно-розвантажувальних робіт та надання послуг із використанням причалу(ів) у межах, визначених у паспорті споруди, а саме довжини та ширини конструкції (конструктивної ширини) споруди.
Згідно з пунктом 1.4 Договору господарська діяльність Портового оператора здійснюється з обов`язковим дотриманням вимог Зводу звичаїв морського порту Одеса, Обов`язкових постанов по морському порту Одеса, Правил технічної експлуатації портових гідротехнічних споруд, затверджених наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 27.05.2005 № 257, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 13.10.2005 № 1191/11471 зі змінами та доповненнями, інших документів щодо експлуатації (використання) та технічної експлуатації гідротехнічних споруд, та його конструктивних елементів, та вимог чинного законодавства України.
Пунктом 2.1.3 Договору передбачено, що Адміністрація зобов`язана складати у двох примірниках акт наданих послуг та рахунок за надані послуги за державними регульованими тарифами, на підставі наданої Портовим оператором інформації за формою, наведеною у додатку 3 до Договору, з урахуванням пунктів 3.2, 3.3 цього договору.
Відповідно до пункту 2.3.21 Договору Портовий оператор зобов`язаний підписувати отримані від Адміністрації акти наданих послуг протягом 5 робочих днів з дати їх оформлення. Якщо у цей строк портовий оператор не повернув підписаний акт наданих послуг або не надав своїх зауважень до наданих послуг, цей акт вважається сторонами погоджений (підписаний), а послуги вважаються прийнятими.
Згідно з пунктом 3.1 Договору нарахування плати за послуги із забезпечення доступу Портового оператора до причалу(ів), що перебуває(ють) у господарському віданні Адміністрації, здійснюється за тарифами відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України від 18.12.2015 № 541 ?Про затвердження тарифів на послуги із забезпечення доступу портового оператора до причалу, що перебуває у господарському віданні адміністрації морських портів України?.
Для формування рахунку та акту наданих послуг за підсумками календарного періоду (місяця) Портовий оператор надає до Адміністрації у перший робочий день місяця, наступного за звітним, інформацію та документи, передбачені додатком 3 до Договору, в паперовому/електронному вигляді. Формування рахунку та акту наданих послуг здійснюється на останню дату календарного періоду (місяця) протягом 6-ти робочих днів місяця наступного за звітним.
Пунктом 7.1 Договору передбачено, що цей договір набирає чинності з дати його підписання обома сторонами і діє протягом 3 (трьох) років з дати його підписання. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну цього договору за 30 календарних днів до закінчення строку його чинності, Договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором, з урахуванням змін у законодавстві на дату продовження цього договору.
Відповідно до частини першої статті 19 Закону України ?Про морські порти України? у морських портах надаються послуги з обслуговування суден, здійснення операцій з вантажами, у тому числі проведення вантажно-розвантажувальних робіт, послуги з обслуговування пасажирів та інші послуги, передбачені законодавством.
Згідно з частиною першою статті 21 Закону України ?Про морські порти України? тарифи на спеціалізовані послуги, що надаються у морському порту суб`єктами природних монополій, та послуги, які оплачуються у складі портових зборів, підлягають державному регулюванню національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту.
Частиною другою статті 21 Закону України ?Про морські порти України? передбачено, що перелік спеціалізованих послуг, що надаються у морському порту суб`єктами природних монополій, які підлягають державному регулюванню, визначає Кабінет Міністрів України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 № 405 ?Про затвердження переліку спеціалізованих послуг, що надаються у морському порту суб`єктами природних монополій, які підлягають державному регулюванню? до спеціалізованих послуг, що надаються у морському порту суб`єктами природних монополій, які підлягають державному регулюванню, належать:
- забезпечення лоцманського проведення;
- регулювання руху суден;
- забезпечення проведення криголамних робіт;
- забезпечення доступу портового оператора до причалу, що перебуває у господарському віданні адміністрації морських портів України, крім причалу, що використовується портовим оператором на підставі договору оренди, концесії, спільної діяльності, укладеного відповідно до законодавства.
Згідно з пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України ?Про морські порти України? тимчасово, до створення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту, її функції та повноваження, визначені цим Законом, виконує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах морського і річкового транспорту. Таким органом відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.06.2015 № 460 є Міністерство інфраструктури України.
Наказом Міністерства інфраструктури України від 18.12.2015 № 541 були затверджені Тарифи .
Абзацом дванадцятим пункту 3 розділу ІІ Тарифів передбачено, що у випадку, коли зернові вантажі перевантажуються на спеціалізованих терміналах із застосуванням перевантажувальних машин (з продуктивністю навантаження не менше 500 тонн на годину), до цих ставок за послуги для вантажу ?зернові вантажі (у тому числі насіння), що перевантажуються навалом?? застосовується коефіцієнт 0,7.
Судами встановлено, що даний спір виник, у зв`язку з різним тлумаченням Підприємством та Товариством положень наказу Міністерства інфраструктури України № 541 від 18.12.2015, яким були затверджені Тарифи, а саме можливості застосування до розрахунків сторін за договором абзацу дванадцятого пункту 3 розділу ІІ зазначених Тарифів, що регулює питання, пов`язані із застосуванням коефіцієнту 0,7 до плати за послуги із забезпечення доступу до причалів для цілей перевантаження зернових вантажів навалом на спеціалізованих терміналах із застосуванням перевантажувальних машин з продуктивністю навантаження не менше 500 тонн на годину.
Вказаний абзац Тарифів не містить жодного прямого чи опосередкованого посилання на фактичну продуктивність навантаження судна, на яку посилається Підприємство. При цьому норми Тарифів посилаються саме на продуктивність перевантажувальних машин як сталу, а не ситуативну та розрахункову величину. Це підтверджується тим, що Тарифи не містять ані безпосередніх, ані відсильних норм щодо формул, необхідних для розрахунку фактичної продуктивності, документи, на підставі яких треба здійснювати розрахунок, та осіб, які мають такий розрахунок здійснювати.