ПОСТАНОВА
Іменем України
12 вересня 2019 року
Київ
справа №489/2283/16-а
адміністративне провадження №К/9901/18617/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Мороз Л.Л.,
суддів: Бучик А.Ю., Рибачука А.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у касаційній інстанції адміністративну справу № 489/2283/16-а
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, Новоодеського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Ленінського районного суду м. Миколаєва, прийняту 18 серпня 2016 року у складі судді Губницького Д.Г. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду, прийняту 05 вересня 2017 року у складі колегії суддів: головуючого - Домусчі С.Д., суддів Коваля М.П., Кравця О.О.,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, яким просив визнати протиправними дії ГУПФУ щодо не зарахування періоду його роботи фінансовим директором КП "Міжнародний аеропорт Миколаїв" до його пенсійного та страхового стажу; зобов`язати ГУПФУ вчинити відповідні дії щодо зарахування до пенсійного та страхового стажу періоду роботи з 05 березня 2014 року по 22 липня 2015 року.
Позивач вважає неправомірними висновки пенсійного фонду про те, що він не має стажу застрахованої особи в розумінні Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" через несплату роботодавцем - КП "Міжнародний аеропорт Миколаїв" за нього страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Постановою від 18 серпня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 05 вересня 2017 року, Ленінський районний суд м. Миколаєва відмовив у задоволенні адміністративного позову.
Як встановлено, спір виник через відмову відповідача зарахувати до пенсійного та страхового стажу позивача період роботи в КП "Міжнародний аеропорт Миколаїв" з 05 березня 2014 року по 22 липня 2015 року.
Рішенням Ленінського районного суду м. Миколаєва від 22 липня 2015 року встановлений факт перебування ОСОБА_1 з комунальним підприємством "Міжнародний аеропорт Миколаїв" у трудових відносинах з 05 березня 2014 року по 08 травня 2014 року включно, звільнення ОСОБА_1 за власним бажанням та цим рішенням стягнуто на користь ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі, її індексацію, компенсацію за час затримки розрахунку при звільненні, компенсацію моральної шкоди в сумі 68804,25 грн.
Згідно з даними відповіді позивачу у лютому 2016 року від Вознесенської об`єднаної ДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області вимоги про сплату боргу КП "Міжнародний аеропорт Миколаїв" по єдиному соціальному внеску за березень - травень 2014 року направлені до виконавчої служби, відкриті виконавчі провадження, сума внесків не стягнуті.
У квітні 2016 року УПФУ в Новоодеському районі листом роз`яснило позивачу, що КП "Міжнародний аеропорт Миколаїв" звітувало за нараховану йому заробітну плату, що відображено у довідці ОК-5 та але не сплачувало страховий внесок. У звязку з цим відповідач не зарахував до пенсійного та страхового стажу позивача періоду роботи в КП "Міжнародний аеропорт Миколаїв" з 05 березня 2014 року по 22 липня 2015 року.
Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що позивач не має стажу застрахованої особи в розумінні Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" через несплату роботодавцем - КП "Міжнародний аеропорт Миколаїв" за нього страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, внаслідок чого не підлягають задоволенню вимоги щодо зарахування пенсійного, страхового стажу періоду роботи в даному підприємстві за березень -травень 2014 року, а також до ухвалення рішення суду від 22 липня 2015 р., оскільки закон не передбачає можливість безоплатного зарахування періоду роботи до страхового стажу передбаченого Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
У касаційній скарзі позивач заявив вимогу про скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на неправильне застосування судом норм матеріального та порушення норм процесуального права.
Суд заслухав доповідь судді-доповідача про обставини, необхідні для ухвалення судового рішення судом касаційної інстанції, та, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про задоволення касаційної скарги.
Згідно приписів статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Статтею 8 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.