ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2019 року
м. Київ
справа № 915/1074/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Малашенкової Т.М. (головуючий), Бенедисюка І.М., Колос І.Б.,
за участю секретаря судового засідання Чупрій А.П.,
представників учасників справи:
позивача - приватного акціонерного товариства "Миколаївська теплоелектроцентраль" (далі - ПрАТ "Миколаївська ТЕЦ", Позивач, скаржник) - Новгородової Т.М. (адвокат, свідоцтво від 30.03.2018 № 001332),
відповідача - Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (далі - територіальне відділення АМК, Відповідач) - Кравченко О.К. (представник, посвідчення від 16.03.2017 № 1047),
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ПрАТ "Миколаївська теплоелектроцентраль"
на рішення господарського суду Миколаївської області від 04.03.2019 (головуючий - суддя Ржепецький В.О.) та
постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 11.06.2019 (головуючий - суддя Бєляновський В.В., судді Богатир К.В., Поліщук Л.В.),
зі справи № 915/1074/18
за позовом ПрАТ "Миколаївська ТЕЦ"
до територіального відділення АМК
про скасування рішення.
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог
1.1. ПрАТ "Миколаївська ТЕЦ" звернулося до господарського суду Миколаївської області з позовом до територіального відділення АМК про скасування рішення адміністративної колегії Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 27.06.2018 № 15-ріш у справі № 1-26.250/57-2017 (далі - Рішення від 27.06.2018).
1.2. Позов обґрунтовано тим, що Рішення прийнято територіальним відділенням АМК при неповному з`ясуванні обставин, що мають значення для справи, а висновки Відповідача, викладені у цьому Рішенні від 27.06.2018, не відповідають фактичним обставинам.
2. Короткий зміст рішення суду першої інстанції, постанови суду апеляційної інстанції
2.1. Рішенням господарського суду Миколаївської області від 04.03.2019, залишеним без змін постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 11.06.2019, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
2.2. Рішення судів попередніх інстанцій мотивовано відсутністю передбачених законом підстав для визнання Рішення територіального відділення АМК від 27.06.2018 недійсним.
3. Короткий зміст вимог касаційної скарги
3.1. ПрАТ "Миколаївська ТЕЦ", посилаючись на неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права, просить суд касаційної інстанції оскаржувані судові акти у справи скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
4. Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
4.1. Місцевим та апеляційним господарськими судами:
- не повно з`ясовано усі фактичні обставини, що мають значення для справи та не надано належної оцінки усім наявним у справі доказам у їх сукупності;
- не взято до уваги, що для виконання рішення територіального відділення АМК від 16.08.2016 № 21-ріш двомісячний термін повинен був обраховуватися Відповідачем з моменту винесення постанови Вищим господарським судом України, а саме з 11.07.2017;
- помилково встановлено, що Позивачем не спростовано факту невжиття ним заходів, спрямованих на виконання пункту 4 резолютивної частини рішення від 27.06.2018 шляхом приведення у відповідність до вимог чинного законодавства положень та умов договорів про надання послуг з централізованого опалення та про надання послуг з централізованого постачання гарячої води, укладених з фізичними особами.
5. Позиція Відповідача
5.1. У відзиві на касаційну скаргу територіальне відділення АМК заперечує проти доводів скаржника, зазначаючи про їх незаконність та необґрунтованість, і просить скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані рішення та постанову - без змін.
6. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
6.1. Рішенням адміністративної колегії Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 16.08.2016 №21-ріш у справі №1-26.213/10-2016 „Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу":
1) визнано ПАТ "Миколаївська ТЕЦ" таким, що протягом 2014-2015 років та поточного періоду 2016 року у територіальних межах міста Миколаєва Миколаївської області, де розташовані мережі, що належать або використовуються (експлуатуються) Товариством для надання послуг з централізованого опалення своїм абонентам (споживачам) займало монопольне (домінуюче) становище на ринку надання послуг з централізованого опалення населенню, як таке, що не має на цьому ринку жодного конкурента;
2) визнано дії ПАТ "Миколаївська ТЕЦ", які полягають у включенні до змісту договорів про надання послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води зі споживачами - фізичними особами умов, які не відповідають вимогам законодавства, а також укладанні таких договорів, внаслідок чого споживачі можуть не скористатися усім обсягом наданих їм законодавством прав, звужено коло обов`язків та відповідальність виконавця послуг, що може призвести до ущемлення інтересів споживачів, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 статті 50, частиною першою статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", а саме: зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку у вигляді дій, що можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку;
3) за вчинене порушення на ПАТ "Миколаївська ТЕЦ" накладено штраф відповідно до абзацу другого частини другої статті 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у розмірі 68 000,00 грн;
4) зобов`язано ПАТ "Миколаївська ТЕЦ" усунути наслідки порушення законодавства про захист економічної конкуренції, викладеного в пункті 2 цього рішення шляхом приведення у відповідність до вимог чинного законодавства положень договорів про надання послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води, укладених з фізичними особами, у двомісячний термін з дня отримання цього рішення, про що проінформувати територіальне відділення.
6.2. Рішення від 16.08.2016 №21-ріш отримано ПАТ "Миколаївська ТЕЦ" для виконання 05.09.2016 та останнє зобов`язано виконати пункт 4 резолютивної частини рішення у строк з 06.09.2016 по 06.11.2016.
6.3. ПАТ "Миколаївська ТЕЦ" оскаржило рішення від 16.08.2016 №21-ріш в судовому порядку.
6.4. Рішенням господарського суду Миколаївської області від 22.12.2016 у справі №915/1101/16, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 02.03.2017, у задоволенні позову відмовлено.
6.5. Постановою Вищого господарського суду України від 11.07.2017 рішення господарського суду Миколаївської області від 22.12.2016 та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 02.03.2017 у справі №915/1101/16 залишено без змін, а касаційну скаргу ПрАТ "Миколаївська ТЕЦ" - без задоволення.
6.6. Листом №1-292/80-430 від 23.03.2017 територіальне відділення АМК звернулось до ПАТ "Миколаївська ТЕЦ" стосовно надання інформації про стан виконання товариством рішення адміністративної колегії територіального відділення.
6.7. Листом від 31.03.2017 №09/510 Позивач зазначив, що рішення за позовом ПАТ "Миколаївська ТЕЦ" до територіального відділення АМК набрало законної сили лише 02.03.2017, тобто в день винесення постанови Одеським апеляційним господарським судом та повідомив про намір оскарження спірного рішення до касаційної інстанції.
6.8. Після прийняття Вищим господарським судом України 11.07.2017 постанови Відповідачем на адресу Позивача повторно направлено запит від 14.07.2017 № 1-292/80-1027 про надання інформації щодо фактичного виконання зазначеного рішення.
6.9. Листом від 24.07.2017 ПрАТ "Миколаївська ТЕЦ" повідомило територіальне відділення АМК про те, що у зв`язку зі зміною найменування товариства з публічного на приватне розпочато розробку договору про надання послуг з централізованого опалення та послуг централізованого постачання гарячої води в новій редакції на основі типового договору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630, з врахуванням зауважень територіального відділення АМК та особливостей виробничо-господарської діяльності товариства та заплановано розпочати здійснення договірної роботи із споживачами з серпня 2017 року, зазначивши, що кількість споживачів, з якими необхідно буде укласти договори в новій редакції становить - 39 165.
6.10. На виконання повноважень щодо контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, територіальне відділення АМК звернулось до ПрАТ "Миколаївська ТЕЦ" з вимогою від 02.08.2017 №1-292/80-1113 про надання інформації: про виконання пункту 4 резолютивної частини рішення від 16.08.2016 №21-ріш, яким було накладено зобов`язання припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції із наданням відповідних підтверджуючих документів.
6.11. Листом від 17.08.2017 №10/1181 ПрАТ "Миколаївська ТЕЦ" повідомило відділення про таке:
- загальна кількість договорів про надання послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води у редакції, яка діяла до 11.07.2017, укладених ПрАТ "Миколаївська ТЕЦ" за період з 06.09.2016 по 11.07.2017 становить 2073 одиниці;
- ПрАТ "Миколаївська ТЕЦ" з 06.09.2016 по теперішній час зі споживачами - фізичними особами не укладало (не переукладало) договори у новій редакції, а також не укладало додаткових угод, доповнень до раніше укладених договорів.
6.12. На вимогу територіального відділення АМК від 25.09.2017 №168 про надання інформації про виконання пункту 4 резолютивної частини рішення від 16.08.2016 №21-ріш, ПрАТ "Миколаївська ТЕЦ" листом від 29.09.2017 №10-01/1339 повідомило про те, що станом на теперішній час зі споживачами-фізичними особами товариством не укладались (не переукладались) договори у новій редакції, а також не укладались додаткові угоди, доповнення до раніше укладених договорів. Крім цього, ПрАТ "Миколаївська ТЕЦ" поінформовано про проведення роботи по внесенню змін у Договір про надання послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води з врахуванням зауважень територіального відділення та особливостей виробничо-господарської діяльності товариства. Зокрема, ПрАТ "Миколаївська ТЕЦ" розмістило на офіційному веб-сайті та надало у газету "Вечірній Миколаїв" оголошення про початок кампанії по укладанню/переукладанню вищевказаних договорів.
6.13. Листом від 30.01.2018 №10-01/137 на вимогу територіального відділення АМК від 17.01.2018 про надання інформації ПрАТ "Миколаївська ТЕЦ" подало пояснення щодо здійснення процедури укладення договорів про надання послуг з централізованого опалення на виконання Рішення від 16.08.2016 №21-ріш. Так, ПрАТ "Миколаївська ТЕЦ" повідомлено про розроблення нової редакції договорів про надання послуг з централізованого опалення, у зв`язку із зміною організаційно-правової форми та необхідністю виконання рішення.
6.14. 27.06.2018 адміністративна колегія Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України винесла рішення №15-ріш у справі №1-26.250/57-2017 „Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу", яким:
- визнала дії ПрАТ "Миколаївська ТЕЦ", які полягають у виконанні Рішення від 16.08.2016 № 21-ріш не в повному обсязі, а саме пункту 4 зазначеного рішення, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 4 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", а саме виконання не в повному обсязі рішення органів Антимонопольного комітету України;
- за вчинення порушення, зазначеного в пункті 1 цього рішення, накладено на ПрАТ "Миколаївська ТЕЦ" штраф відповідно до абзацу другого частини другої статті 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у розмірі 68 000 грн.
6.15. Рішення від 27.06.2018 №15-ріш мотивовано тим, що ПрАТ "Миколаївська ТЕЦ" не в повному обсязі виконано рішення від 16.08.2016 №21-ріш, а саме пункт 4 резолютивної частини рішення, що є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 4 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції".
6.16. Причиною виникнення спору у справі стало питання щодо наявності чи відсутності підстав для скасування Рішення територіального відділення АМК від 27.06.2018 №15-ріш .
7. ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
7.1. Закон України від 26.11.1993 № 3659-XII "Про Антимонопольний комітет України":
пункт 1 статті 3:
- основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині, здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб`єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції;
частина перша та друга статті 12:
- для реалізації завдань, покладених на Антимонопольний комітет України, в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі утворюються територіальні відділення Антимонопольного комітету України, повноваження яких визначаються Комітетом у межах його компетенції. У разі необхідності можуть утворюватись міжобласні територіальні відділення;
- повноваження територіальних відділень Антимонопольного комітету України визначаються цим Законом, іншими актами законодавства. Повноваження територіального відділення Антимонопольного комітету України не можуть виходити за межі повноважень Антимонопольного комітету України, визначених законом;
частина третя та шоста статті 121:
- адміністративна колегія територіального відділення Антимонопольного комітету України утворюється головою територіального відділення Антимонопольного комітету України з числа керівних працівників територіального відділення у складі не менше ніж три особи цього територіального відділення. За згодою Голови Антимонопольного комітету України до складу адміністративної колегії територіального відділення Антимонопольного комітету України можуть входити посадові особи Антимонопольного комітету України. Адміністративну колегію територіального відділення Антимонопольного комітету України очолює голова територіального відділення або його заступник;