Постанова
Іменем України
04 вересня 2019 року
м. Київ
справа № 298/1441/17
провадження № 61-1038св19
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Кузнєцова В. О. (суддя-доповідач),
суддів: Жданової В. С., Ігнатенка В. М., Стрільчука В. А., Тітова М. Ю.,
учасники справи:
позивач - Публічне акціонерне товариство акціонерний банк "Укргазбанк",
відповідачі: ОСОБА_1, ОСОБА_2,
третя особа - приватний нотаріус Великоберезнянського нотаріального округу
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства акціонерного банку "Укргазбанк" на рішення Великоберезнянського районного суду Закарпатської області від 12 березня 2018 року у складі судді Лютянської М. С. та постанову Закарпатського апеляційного суду від 13 грудня 2018 року у складі колегії суддів: Джуги С. Д., Куштана Б. П., Собослоя Г. Г.,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У жовтні 2017 року Публічне акціонерне товариство акціонерний банк "Укргазбанк" (далі - ПАТ АБ "Укргазбанк") звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1, ОСОБА_2, третя особа - приватний нотаріус Великоберезнянського нотаріального округу Чурей А. В., про визнання недійсним договору дарування.
Позовні вимоги мотивовано тим, що 03 липня 2008 року між Відкритим акціонерним товариством акціонерним банком "Укргазбанк" (далі - ВАТ АБ "Укргазбанк", банк), правонаступником якого є ПАТ АБ "Укргазбанк" та Товариством з обмеженою відповідальністю "МедСервіс" (далі - ТОВ "МедСервіс") був укладений кредитний договір №07/08-кл, за умовами якого позичальникові було видано 3 108 600,00 грн кредитних коштів.
З метою забезпечення виконання зобов`язань за цим договором 03 липня 2008 року між банком та ОСОБА_1 було укладено договір поруки № 07/08-кл-03, відповідно до умов якого останній на добровільних засадах взяв на себе зобов`язання перед банком відповідати за борговими зобов`язаннями позичальника, які виникають з умов кредитного договору.
Рішенням Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 23 березня 2015 року, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Закарпатської області від 21 грудня 2015 року, у цивільній справі за позовом ПАТ АБ "Укргазбанк" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором, позов задоволено. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ПАТ АБ "Укргазбанк" 3 429 931,88 грн заборгованості за цим кредитним договором.
13 січня 2016 року ПАТ АБ "Укргазбанк" отримало виконавчий лист, який 17 лютого 2016 року пред`явило до виконання. Водночас банком додатково подано відомості, що боржник ОСОБА_1 володіє нерухомим майном, а саме нежитловою будівлею, частиною ферми, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Проте, в процесі виконавчого провадження з`ясувалося, що підстави для опису та накладення арешту на вказане майно відсутні, так як боржник на підставі договору дарування від 11 лютого 2016 року здійснив відчуження цього майна у власність відповідача ОСОБА_2 .
Оскільки, у позивача є всі підстави вважати, що відповідач ОСОБА_1 уклав з ОСОБА_2 фіктивний договір дарування належної йому нежитлової будівлі з метою приховування від виконання в майбутньому за рахунок належного йому рухомого та нерухомого майна вищевказаного рішення суду про стягнення заборгованості, тому просив визнати недійсним з моменту його вчинення договір дарування нежитлової будівлі (частини ферми), що розташована за адресою: АДРЕСА_1, укладений 11 лютого 2016 року між відповідачами, посвідчений приватним нотаріусом Великоберезнянського районного нотаріального округу Чурей А. В. та зареєстрований в реєстрі за № 110.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Великоберезнянського районного суду Закарпатської області від 12 березня 2018 року в задоволенні позову ПАТ АБ "Укргазбанк" відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що перед посвідченням оспорюваного договору дарування у відповідності до статті 55 Закону України "Про нотаріат", пунктів 2.1., 2.2. та 2.4. пункту 2 глави 2 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, нотаріусом за допомогою відповідних державних реєстрів, перевірено відсутність заборони відчуження (арешту) та відсутність реєстрації іпотеки як за суб`єктом (дарувальником), так і за об`єктом (нерухомим майном), відсутність податкової застави у дарувальника. Тобто на момент посвідчення договору дарування спірної нежитлової будівлі були відсутні будь-які зареєстровані обтяження та іпотека на вказане майно, що підтверджується відповідними витягами та інформаційними довідками, які знаходяться у справі нотаріуса. Отже, відповідач ОСОБА_1 міг вільно без будь-яких обмежень розпоряджатися належним йому на праві власності майном.
Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції
Постановою Закарпатського апеляційного суду від 13 грудня 2018 року рішення апеляційну скаргу ПАТ АБ "Укргазбанк" залишено без задоволення.
Рішення Великоберезнянського районного суду Закарпатської області від 12 березня 2018 року залишено без змін.
Постанова апеляційного суду мотивована тим, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи, застосував матеріальний закон та вирішив спір з дотриманням вимог закону.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення її доводів
У січні 2019 року ПАТ АБ "Укргазбанк" подало до Верховного Суду касаційну скаргу, у якій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить рішення судів першої та апеляційної інстанції скасувати і ухвалити нове рішення по суті позовних вимог ПАТ АБ "Укргазбанк", залишивши в силі заходи забезпечення позову.
Касаційна скарга мотивована тим, що судами першої та апеляційної інстанцій не надано належної оцінки тому факту, що відповідач ОСОБА_1 на момент укладення оспорюваного правочину мав перед банком та продовжує мати невирішені боргові зобов`язання за кредитним договором від 03 липня 2008 року № 07/08-кл як поручитель, що підтверджується судовим рішенням, яке набрало законної сили. Як наслідок це призвело до неправильного застосування цими судами норм матеріального права щодо наявності чи відсутності порушення прав позивача оспорюваним правочином.
Крім того, заявник посилається у касаційні скарзі на те, що судами першої та апеляційної інстанцій не надано належної оцінки тому факту за яких обставин, коли та з ким відповідачем ОСОБА_1 укладено оспорюваний договір дарування нежитлової будівлі (частини ферми) і тому факту, які наміри мали відповідачі, укладаючи оспорюваний правочин, що в результаті призвело до помилкових висновків суду щодо оцінки фіктивності правочину.
Також заявник зазначав, що судами не надано належної оцінки нормам закону, якими визначаються ознаки фіктивності правочину, та висновкам Верховного Суду України щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, зокрема, викладених у постанові від 19 жовтня 2016 року № 6-1873цс16.
Ухвалою Верховного Суду від 25 січня 2019 року відкрито касаційне провадження у вказаній справі та надано строк для надання відзиву.
Інші учасники справи не скористались своїм правом на надання відзиву на касаційну скаргу.
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Відповідно до вимог частин першої і другої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Перевіривши доводи касаційної скарги та матеріали справи, Верховний Суд дійшов висновків про задоволення касаційної скарги.
Фактичні обставини справи встановлені судами
Судами встановлено, що 03 липня 2008 року між ВАТ АБ "Укргазбанк" та ТОВ "МедСервіс" був укладений кредитний договір № 07/08-кл, згідно якого позичальникові було видано 3 000 000,00 грн кредитних коштів.
З метою забезпечення виконання зобов`язань ТОВ "МедСервіс" за цим договором між банком та відповідачем ОСОБА_1 було укладено договір поруки від 03 липня 2008 року № 07/08-кл-03, відповідно до умов якого останній на добровільних засадах взяв на себе зобов`язання перед банком відповідати за борговими зобов`язаннями позичальника, які виникають з умов кредитного договору № 07/08-кл.
Також встановлено, що в забезпечення виконання кредитного договору між позивачем та ТОВ "МедСервіс" того ж дня був укладений договір іпотеки (без оформлення заставної № 07/08-кл-01), згідно з умовами якого для забезпечення зобов`язань за цим договором позивачем прийнято першу чергу та другу чергу реконструкції з добудовою та влаштуванням мансарди, аптека площею 79,8 кв. м, медичний центр площею 252, 4 кв. м, всього загальною площею 332,2 кв. м., які знаходяться у АДРЕСА_2, ринковою вартістю 1 940 000,00 гривень, земельну ділянку, несільськогосподарського призначення площею 0,0522 га, яка надана для іншої комерційної діяльності, яка знаходиться у АДРЕСА_2, ринковою вартістю 2 407 600,00 грн. Загальна вартість об`єкту іпотеки становить 4 347 600,00 грн. Об`єкт іпотеки належить майновому поручителю ТОВ "Денс".
Рішенням Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 23 березня 2015 року, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Закарпатської області від 21 грудня 2015 року, у цивільній справі за позовом ПАТ АБ "Укргазбанк" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором, позов задоволено. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ПАТ АБ "Укргазбанк" 3 429 931,88 грн заборгованості за цим кредитним договором.
13 січня 2016 року ПАТ АБ "Укргазбанк" отримало виконавчий лист, який 17 лютого 2016 року пред`явило до виконання.
10 березня 2016 року на підставі цього виконавчого листа старшим державним виконавцем районного відділу державної виконавчої служби Ужгородського міськрайонного управління юстиції Гусєвим О. О. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження.
11 лютого 2016 року відповідач ОСОБА_1 на підставі договору дарування відчужив відповідачеві ОСОБА_2 нежитлову будівлю (частину ферми), що розташована за адресою: АДРЕСА_1, який було нотаріально посвідчено приватним нотаріусом Великоберезнянського районного нотаріального округу Чурей А.В. та зареєстровано в реєстрі за № 110.
Мотиви з яких виходить Верховний Суд та застосовані норми права
Статтею 202 ЦК України визначено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків.
Загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, передбачені у статті 203 ЦК України. Підстави недійсності правочину визначені у статті 215 ЦК України.