ПОСТАНОВА
Іменем України
12 вересня 2019 року
Київ
справа №810/4842/18
адміністративне провадження №К/9901/65638/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Білак М.В.,
суддів - Губської О.А., Калашнікової О.В.,
розглянув в порядку письмового провадження справу
за касаційною скаргою Забірської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області
на ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 8 жовтня 2018 року (головуючий суддя - Ісаєнко Ю.А., судді: Земляна Г.В., Мельничук В.П.)
у справі №810/4842/18
за позовом ОСОБА_1
до Забірської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області,
третя особа: Забірська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області
про визнання протиправними та скасування рішення та постанови.
I. ПРОЦЕДУРА
1. У вересні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Забірської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 5 вересня 2018 року "Про відкликання за народною ініціативою депутатів Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області" в частині відкликання за народною ініціативою депутата Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області ОСОБА_1 в одномандатному виборчому окрузі №8;
- визнати протиправною та скасувати постанову №1 Забірської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 5 вересня 2018 року "Про призначення проміжних місцевих виборів депутатів Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області в одномандатних виборчих округах №№6, №7, №8" в частині обрання депутата Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області в одномандатному виборчому окрузі №8.
2. Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2018 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано пункт 3 рішення Забірської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області "Про відкликання за народною ініціативою депутатів Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області" від 5 вересня 2018 року. Визнано протиправною та скасовано постанову Забірської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області "Про призначення проміжних місцевих виборів депутатів Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області в одномандатних виборчих округах №№6, 7, 8" від 15 вересня 2018 року №1 в частині призначення проміжних місцевих виборів депутатів Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області в одномандатному виборчому окрузі №8 на неділю, 11 листопада 2018 року та в частині оголошення з 23 вересня 2018 року початку виборчого процесу проміжних виборів депутатів Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області 11 листопада 2018 року в одномандатному виборчому окрузі №8.
3. Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу.
4. Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 8 жовтня 2018 року апеляційне провадження закрито.
5. У поданій касаційній скарзі відповідач із посиланням на порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права, просить скасувати оскаржуване судове рішення, а справу направити для продовження розгляду до цього ж суду.
II. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ.
Закриваючи апеляційне провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 305 КАС України, суд апеляційної інстанції виходив з того, що положення пунктів 1, 4.2 Договору, якими визначено предмет договору, права та обов`язки адвоката, не містять права адвоката Малюги В.В. на підписання апеляційної скарги, а право на розроблення та подання заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру не є тотожним праву представника на підписання від імені Забірської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області апеляційної скарги.
III. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
6. У касаційній скарзі скаржник зазначає, що відповідно до пункту 4.2.2. договору № 2709/18-1 про надання юридичних послуг від 27 вересня 2018 року адвокат має право користуватися правами, що передбачені даним договором та чинним законодавством України. Також право адвоката на підпис документів, які подаються до суду зазначено у довіреності від 27 вересня 2018 року, яка видана Головою Забірської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області Шубою В.Ю. Отже представник має право вчиняти від імені особи, яку він представляє усі процесуальні дії, які може вчинити ця особа.
IV. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ
7. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), вважає за необхідне зазначити наступне.
8. Відповідно до частини першої статті 56 КАС України сторона, а також третя особа в адміністративній справі можуть брати участь в адміністративному процесі особисто і (або) через представника.
9. Згідно з частиною третьою статті 56 КАС України представники беруть участь в адміністративному процесі на основі договору або закону.
10. Частиною п`ятою статті 58 КАС України встановлено, що повноваження адвоката як представника можуть також посвідчуватися ордером, дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги, або договором про надання правової допомоги. До ордера обов`язково додається витяг із договору, у якому зазначаються повноваження адвоката як представника або обмеження його прав на вчинення окремих процесуальних дій. Витяг засвідчується підписом сторін.
11. За правилами частини першої та другої статті 59 КАС України повноваження на ведення справи в суді дає представникові право на вчинення від імені особи, яку він представляє, усіх процесуальних дій, які може вчинити ця особа. Розпорядження довірителя представникові, який бере участь в адміністративному процесі на основі договору, щодо ведення справи є обов`язковими для нього. Представник, який бере участь в адміністративному процесі на основі договору, має право повністю або частково відмовитися від адміністративного позову, визнати адміністративний позов, змінити адміністративний позов, досягнути примирення, передати повноваження представника іншій особі (передоручення), оскаржити судове рішення, якщо право на вчинення кожної із цих дій спеціально обумовлене у виданій йому довіреності.