ПОСТАНОВА
Іменем України
11 вересня 2019 року
Київ
справа №627/1047/16-а
адміністративне провадження №К/9901/10184/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Стеценка С.Г.,
суддів: Рибачука А.І., Тацій Л.В.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні в касаційному порядку адміністративну справу № 627/1047/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства оборони України
про визнання дій та рішення протиправними та зобов`язання вчинити певні дії
за касаційною скаргою Міністерства оборони України на постанову Краснокутського районного суду Харківської області від 06 вересня 2016 року (суддя Остапов М.О.) та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2016 року (колегія у складі: головуючого судді Бондара В.О., суддів Калитки О.М., Кононенко З.О.)
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. В червні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства оборони України, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог просив: - зобов`язати відповідача прийняти рішення про виплату та виплатити одноразову грошову допомогу передбачену Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" та Постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплат одноразової грошової допомоги…" у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму на день встановлення інвалідності, а саме: 182 700 грн.; - зобов`язати відповідача, відповідно до ст. 267 КАС України подати у 15-денний строк після набрання чинності рішення, звіт про виконання судового рішення.
2. В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив про те, що з 26.10.1979 по 20.02.1982 року він проходив військову службу в лавах Збройних Сил СРСР, був учасником бойових дій в Демократичній Республіці Афганістан. Відповідно до довідки МСЕК від 17.07.2014 йому встановлено ІІІ групу інвалідності у зв`язку з пораненням (контузія головного мозку), пов`язаною з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії. На підставі положень Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" та Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975, ОСОБА_1 звернувся до Харківського обласного військового комісаріату із заявою та відповідними документами стосовно призначення йому виплати одноразової грошової допомоги, у зв`язку із встановленням IIІ групи інвалідності внаслідок поранення, яке пов`язано з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії. Відповідачем надано було формальну відповідь на його заяву та не вирішено питання по суті. Не виплата позивачу належної йому одноразової грошової допомоги позбавляє його можливості реалізувати своє право на соціальний захист, передбачений ч. 1 ст. 46 Конституції України, що слугувало підставою для звернення позивача до суду.
3. Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 19 липня 2016 року вказану справу передано за підсудністю до Краснокутського районного суду Харківської області.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
4. Краснокутський районний суд Харківської області постановою від 06 вересня 2016 року позов задовольнив частково. Визнав протиправною відмову Міністерства оборони України в призначенні та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", Постанови Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплат одноразової грошової допомоги…" та Наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014. Визнав протиправним рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги від 13.05.2016, протокол № 35 п. 6, яким ОСОБА_1 відмовлено в призначенні і виплаті одноразової грошової допомоги. Зобов`язав Міністерство оборони України розглянути питання щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" та Порядком затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплат одноразової грошової допомоги…". Зобов`язав Міністерство оборони України, відповідно до ст. 267 КАС України подати у 15-денний строк після набрання чинності рішення, звіт про виконання судового рішення. В іншій частині позовних вимог відмовив.
5. Харківський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 29 листопада 2016 року залишив без змін постанову Краснокутського районного суду Харківської області від 06 вересня 2016 року.
6. Суди виходили з того, що оскільки, Міністерством оборони України не прийнято відповідне рішення та з огляду на обсяг компетенції останнього, у судів були відсутні підстави для зобов`язання відповідача здійснити нарахування і виплату одноразової грошової допомоги, тому задоволено вимоги в частині зобов`язання Міністерства оборони України розглянути питання щодо призначення позивачу одноразової грошової допомоги в зв`язку з отриманням третьої групи інвалідності під час виконання обов`язків військової служби та прийняти відповідне рішення.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
7. 26 грудня 2016 року Міністерство оборони України звернулося до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою на постанову Краснокутського районного суду Харківської області від 06 вересня 2016 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2016 року, в якій просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
8. В обґрунтування своїх вимог зазначає, що ні Комітет державної безпеки СРСР, ні прикордонні війська, які перебували в підпорядкуванні та управлінні Комітету державної безпеки СРСР та входили до складу Збройних Сил СРСР, Міністерством оборони СРСР ніколи не фінансувались, в тому числі до, під час чи після проходження позивачем дійсної строкової військової служби в прикордонних військах КДБ СРСР, на що суди попередніх інстанцій не звернули уваги. Крім цього, Міністерством обґрунтовано було повернуто документи на доопрацювання, оскільки позивачем не було надано жодних відомостей про причини та обставини поранення, зокрема про те, що воно не пов`язане із вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
9. Вищий адміністративний суд України ухвалою від 06 лютого 2017 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою Міністерства оборони України.
10. 15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів". З цієї дати набула чинності нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
11. Згідно з підпунктом 4 пункту 1 Перехідних положень КАС України, касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
12. На виконання вимог підпункту 7 пункту 1 Перехідних положень справа була передана до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
13. Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13 червня 2019 року, визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Стеценко С.Г., судді: Рибачук А.І., Тацій Л.В., справу передано головуючому судді.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
14. ОСОБА_1 з 26.10.1979 по 20.02.1982 проходив строкову військову службу у Збройних Силах СРСР, в тому числі у складі діючої армії у складі Військової частини 2066 та 2099 під час бойових дій (виконання інтернаціонального обов`язку) в Демократичній Республіці Афганістан, що підтверджується військовим квитком.
15. 12.02.2014 позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності у зв`язку з пораненням (травмою), контузією, пов`язаною з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК від 12.02.2014 № 187591.
16. Позивач, вважаючи, що отримав право на отримання одноразової грошової допомоги звернувся до Харківського обласного військового комісаріату з заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням групи інвалідності, яка пов`язана з отриманням травми під час виконання обов`язків військової служби, у відповідності до ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві".
17. Однак, на своє звернення отримав відмову від Харківського обласного військового комісаріату, що слугувало підставою для звернення позивача до суду.
18. Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 31.03.2016 у справі №820/439/16 визнано протиправною бездіяльність Харківського обласного військового комісаріату, щодо неподання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" та Постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплат одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" та зобов`язано Харківський обласний військовий комісаріат подати розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" та Постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплат одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві".
19. На виконання рішення суду та в порядку, передбаченому п. 13 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975, Харківський обласний військовий комісаріат направив висновок та документи позивача до Департаменту фінансів Міністерства оборони України для призначення одноразової грошової допомоги.
20. Однак, листом Харківського обласного військового комісаріату повідомлено позивача про те, що на засіданні Комісії Міністерства оборони стосовно призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", комісія дійшла висновку, що необхідність повернення документів позивача щодо призначення грошової допомоги на доопрацювання з посиланням на п. 17 Постанови Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013.
21. Не погоджуючись з вказаними діями, позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом за захистом свого порушеного права.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
22. Відповідно до статті 41 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
23. Статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній на час встановлення позивачу ІІІ групи інвалідності) закріплено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
24. Пунктом 4 частини 2 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній на час встановлення позивачу ІІІ групи інвалідності) передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
25. Відповідно до частини 9 статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.