ПОСТАНОВА
Іменем України
11 вересня 2019 року
м. Київ
справа №213/1226/16-а
адміністративне провадження №К/9901/42455/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючий - Стародуб О.П.,
судді - Коваленко Н.В., Кравчук В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Інгулецького районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 10.11.2016р. (суддя - Мазуренко В.В.) та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 20.12.2016р. (судді - Дадим Ю.М., Богданенко І.Ю., Уханенко С.А.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Криворізького південного об`єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
У травні 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому, з урахуванням зміненого адміністративного позову, просила зобов`язати Криворізьке південне об`єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити призначення пенсії за віком з 01.09.2016р. із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2013, 2014, 2015 роки.
В обгрунтування позовних вимог посилалась на те, що в 2007 році їй було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення". Після досягнення пенсійного віку позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у призначені якої відповідачем відмовлено, натомість проведено перерахунок пенсії, застосувавши при цьому, показник середньомісячної заробітної плати за 2007 рік.
Позивач вважає протиправною відмову відповідача у призначенні за її заявою пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три попередні роки перед відповідним зверненням.
Постановою Інгулецького районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 10.11.2016р., залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 20.12.2016р., у задоволенні позову відмовлено.
З ухваленими рішеннями судів попередніх інстанцій не погодилась позивач, звернулась з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права просила їх скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.
В обгрунтування касаційної скарги посилається на те, що ч. 3 ст. 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Водночас вперше пенсію їй було призначено відповідно до Закону №1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону №1058-ІV вона звернулася вперше.
Враховуючи викладене, на думку позивача, призначена їй пенсія за віком повинна бути розрахована із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в Україні за 2013-2015 роки.
Заперечуючи проти касаційної скарги Управління просило у її задоволенні відмовити, а оскаржувані судові рішення залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач з 02.04.2007 року перебуває на обліку у відповідача та до 2016 року отримувала пенсію за вислугу років призначену відповідно до ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (працівник охорони здоров`я).
04.05.2016р. позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за віком.
Листом від 11.05.2016р. відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії за віком з урахуванням середньої заробітної плати за 2013, 2014, 2015 роки, оскільки позивач не зверталась до відповідача з відповідною заявою для призначення пенсії за віком.
01.09.2016р. позивач звернулась до відповідача з заявою про призначення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 3 останні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком, а саме за 2013-2015 роки.
Листом від 14.09.2016р. відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", оскільки позивачу вже призначено один із видів пенсії за віком за вказаним законом, а саме пенсія за вислугу років, а тому в даному випадку можливий перехід з одного виду пенсії на інший, під час якого використовується показник середньої заробітної плати, який застосовано при первинному призначенні пенсії.
Також повідомлено, що на підставі заяви позивача від 01.09.2016р. її переведено на пенсію за віком.
Не погоджуючись з такою відмовою позивач звернулась до суду з вказаним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що пенсія позивачу була призначена в 2007 році відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України №1058-ІV, а Закон України "Про пенсійне забезпечення" було застосовано в частині визначення права на пенсію за вислугу років, відповідно до ч. 16 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV.
Враховуючи викладене, суди дійшли висновку, що пенсія позивачу за вислугу років була призначена відповідно до Закону №1058-ІV.
Також суди дійшли висновку, що оскільки в даному випадку позивачем не був здійснений перехід з одного виду пенсії на інший, визначений саме Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а фактично було змінено вид пенсії за віком (за вислугою років на пенсію за віком на загальних підставах), вимоги позивача про обґрунтованість застосування показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2013, 2014, 2015 роки є безпідставними.
З такими висновками судів попередніх інстанцій колегія суддів не погоджується з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (ст. 44 Конституції України).
Частиною 1 ст. 9 Закону №1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.