ПОСТАНОВА
Іменем України
11 вересня 2019 року
Київ
справа №823/5099/15
адміністративне провадження №К/9901/44421/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Желєзного І.В.,
суддів: Саприкіної І.В., Чиркіна С.М.,
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Желєзного І.В.,
суддів: Саприкіної І.В., Чиркіна С.М.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Стандарт" Ірклієнка Юрія Петровича на постанову Черкаського окружного адміністративного суду в складі судді Рідзеля О.А. від 20 липня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Коротких А.Ю., Ганечко О.М., Літвінової Н.М., від 18 вересня 2017 року у справі №823/5099/15 за позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Стандарт" Ірклієнка Юрія Петровича про визнання протиправним і скасування наказу в частині та зобов`язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
В жовтні 2015 року ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернулась до суду із адміністративним позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Стандарт" Ірклієнка Юрія Петровича (далі також - відповідач), в якому просила: визнати протиправним та скасувати наказ уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 11 від 09 вересня 2015 року в частині визнання нікчемним договору банківського вкладу №72883 від 06 лютого 2015 року та переказу коштів (транзакції), здійсненої позивачем 06 лютого 2015 року в сумі 95 000,00 грн на підставі платіжного доручення №1954 від 06 лютого 2015 року на рахунок позивача № НОМЕР_1 ; зобов`язати відповідача подати до Фонду додаткову інформацію щодо позивача як вкладника, яка має право на відшкодування коштів за вкладом в Публічному акціонерному товаристві "Комерційний банк "Стандарт" (далі також - ПАТ "Комерційний банк "Стандарт") рахунок № НОМЕР_1 за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі також - ФГВФО).
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 20 липня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2017 року, позовні вимоги задоволено, зокрема: визнано протиправним і скасовано наказ уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09 вересня 2015 року № 11 "Про визнання правочинів (договорів) нікчемними" в частині визнання нікчемними транзакції та правочину щодо рахунку, відкритого на ім`я позивача; зобов`язано відповідача включити дані про рахунок позивача до переліку рахунків, за якими вкладник має право на відшкодування коштів за вкладом у ПАТ "Комерційний банк "Стандарт", за рахунок ФГВФО.
Не погодившись з рішеннями судів попередніх інстанцій, Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "Стандарт" подала касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просить їх скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що за наслідками проведеної перевірки встановлено, що здійснюючи переказ від ОСОБА_2 на рахунок позивача, банком порушено черговість проведення переказів, що свідчить про надання переваги перед іншими кредиторами банку. Оскільки правочин, за наслідками якого позивач отримав кошти, є нікчемним в силу приписів пункту 7 частини 3 статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", то у позивача відсутнє право на отримання коштів за вкладом за рахунок Фонду.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та заперечень на неї, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судами встановлено, що 12 грудня 2014 року між ПАТ "Комерційний банк "Стандарт" та позивачем укладено договір банківського вкладу №72883, відповідно до умов якого Банк прийняв на відкритий вкладний (депозитний) рахунок № НОМЕР_2 грошові кошти в сумі 100 000 грн до 12 березня 2015 року.
06 лютого 2015 року на вказаний рахунок позивача надійшли грошові кошти у розмірі 95 000 грн.
Відповідно до постанови Правління Національного банку України "Про віднесення публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Стандарт"" до категорії неплатоспроможних" від 19 лютого 2015 року №116 виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб було прийнято рішення "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "Комерційний банк "Стандарт" від 19 лютого 2015 року №38, згідно з яким запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації.
Тимчасову адміністрацію запроваджено строком на три місяці з 20 лютого 2015 року по 19 травня 2015 року.
Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 18 червня 2015 року № 385 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ КБ "Стандарт"" виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 19 червня 2015 року №120 "Про початок процедури ліквідації ПАТ КБ "Стандарт" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку", згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації ПАТ КБ "Стандарт" та призначено Уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ КБ "Стандарт" провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Грицака Ігоря Юліановича строком на 1 рік з 19 червня 2015 року до 18 червня 2016 року включно.
Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 12 листопада 2015 року №208 змінено Уповноважену особу Фонду, якій делегуються повноваження ліквідатора ПАТ КБ "Стандарт". Згідно із зазначеним рішенням всі повноваження ліквідатора ПАТ КБ "Стандарт" делеговано провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Ірклієнку Юрію Петровичу з 16 листопада 2015 року.
На офіційному сайті ПАТ КБ "Стандарт" в кінці липня 2015 року розміщено оголошення наступного змісту: "У зв`язку з прийняттям виконавчою дирекцією Фонду рішення від 19 червня 2015 року № 120 "Про початок процедури ліквідації ПАТ КБ "Стандарт" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку", Фонд з 26 червня 2015 року розпочинає виплати коштів вкладникам даного банку. Для отримання коштів вкладники ПАТ КБ "Стандарт" з 26 червня 2015 року до 06 серпня 2015 року включно можуть звертатись до установ банку-агента Фонду ПАТ "УКРІНБАНК".
Листом від 03 листопада 2016 року № 03/11-1100 відповідачем повідомлено позивача, що переказ коштів (транзакція), здійснений ОСОБА_2 06 лютого 2015 року в сумі 95 000 грн на підставі платіжного доручення від 06 лютого 2015 року на рахунок позивача, є нікчемним відповідно до вимог статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" та статті 228 Цивільного кодексу України.
Задовольняючи позов, суди попередніх інстанцій виходили з того, що позивач у розумінні норми статті 2 Закону України "Про гарантування вкладів фізичних осіб" є вкладником банку, оскільки кошти розміщені на рахунку позивача. При цьому відповідачами не було надано жодного доказу, який би свідчив про наявність причинно-наслідкового зв`язку між правочином, укладеним позивачем з банком, і неплатоспроможністю банку, та/або недобросовісністю позивача при укладенні вказаного правочину.
Колегія суддів, дослідивши спірні правовідносини, зазначає наступне.
Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені, зокрема, Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (далі також - Закон №4452-VI).
Частиною першою статті 3 Закону № 4452-VI визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
Відповідно до частини першої статті 26 Закону № 4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200 000,00 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
Виконання зобов`язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов`язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам після ухвалення рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.
Згідно з положеннями статті 27 Закону № 4452-VI Уповноважена особа Фонду складає перелік рахунків вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку.
Нарахування відсотків за вкладами припиняється у день початку процедури виведення Фондом банку з ринку (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - у день прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку).
Уповноважена особа Фонду протягом 15 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку формує:
1) перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню;
2) перелік рахунків вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4-6 частини четвертої статті 26 цього Закону;
3) переліки рахунків, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку відсотки за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону України "Про банки і банківську діяльність", або мають інші фінансові привілеї від банку та осіб, які використовують вклад як засіб забезпечення виконання іншого зобов`язання перед цим банком, що не виконане;
4) перелік рахунків вкладників, що перебувають під арештом за рішенням суду;
5) перелік рахунків вкладників, вклади яких мають ознаки, визначені статтею 38 цього Закону. Кошти за такими вкладами виплачуються Фондом після проведення аналізу ознак, визначених статтею 38 цього Закону, у тому числі шляхом надіслання запитів клієнтам банку, у порядку та строки, встановлені Фондом, а також підтвердження відсутності таких ознак.
Виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр відшкодувань вкладникам для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку рахунків, за якими вкладник має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду. Фонд не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку розміщує оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам на офіційному веб-сайті Фонду.
Фонд також оприлюднює оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам у газеті "Урядовий кур`єр" або "Голос України".
Інформація про вкладника в переліку рахунків вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку про те, що держава гарантує фізичним особам, які на момент прийняття рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, мали у такому банку вклад (від 10 грн), відшкодування суми коштів, розміщених на цьому вкладі, включаючи нараховані відсотки, за рахунок коштів ФГВФО у межах суми, встановленої адміністративною радою Фонду, яка не може бути меншою 200000 грн. Фактична виплата гарантованої суми відшкодування здійснюється ФГВФО відповідно до затверджених виконавчою дирекцією Фонду реєстрів вкладників, сформованих на підставі переліку вкладників з визначенням суми відшкодування для кожного з них, що складаються уповноваженою особою Фонду.