РІШЕННЯ
Іменем України
12 вересня 2019 року
м. Київ
справа №9901/268/19
провадження №П/9901/268/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В. М.,
суддів Стародуба О.П., Коваленко Н.В., Бучик А.Ю., Єзерова А.А.
розглянув у порядку спрощеного провадження без виклику (повідомлення) учасників справи у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Президента України про визнання дій, бездіяльності протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, відшкодування моральної шкоди.
І. РУХ СПРАВИ
1. 20.05.2019 до Верховного Суду як суду першої інстанції надійшов позов ОСОБА_1 до Президента України.
2. З урахування заяви від 03.06.2019 про уточнення позовних вимог, позивач просить суд:
- зобов`язати Президента України звернутись до Конституційного Суду України з конституційним поданням про визнання Законів України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" такими, що не відповідають статті 48 Конституції України. Верховному Суду звернутись до Конституційного Суду України з конституційним поданням про визнання Законів України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" такими, що не відповідають статті 48 Конституції України;
- визнати протиправними дії Президента України щодо направлення звернення до Волинської обласної державної адміністрації;
- визнати протиправною бездіяльність Президента України, яка проявилась у відсутності об`єктивної та всебічної перевірки звернення, ненаданні відповіді по суті звернення;
- визнати протиправною бездіяльність Президента України, яка проявилась у відсутності дій, направлених на захист прав ОСОБА_1 передбачених, зокрема, статтею 48 Конституції України;
- зобов`язати Президента України вчинити дії для призначення грошового забезпечення позивачу та членам його родини, які проживають разом з ним ( ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ) у розмірі не меншому еквіваленту 800 євро на місяць протягом 30 днів з дня набрання рішенням суду законної сили;
- стягнути з Президента України на користь ОСОБА_1 294 940,81 грн. завданої моральної шкоди.
3. Ухвалою Верховного Суду від 06.06.2019 відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
4. 24.06.2019 від Президента України до Суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позову. Відповідач надав докази направлення відзиву на позов ОСОБА_1
5. 05.07.2019 від позивача надійшла відповідь на відзив відповідача. Позивач надав докази направлення відповіді на відзив відповідачу.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
6. ОСОБА_1 перебуває на обліку в Луцькому об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України як одержувач пенсії по інвалідності ІІ групи загального захворювання, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 .
7. ОСОБА_1 направив на адресу Президента України звернення від 15.02.2019, в якому просив призначити службове розслідування та притягнути до відповідальності посадових осіб Департаменту соціальної політики Луцької міської ради у зв`язку з неналежним виконанням ними своїх посадових обов`язків, вчинити дії для призначення пенсії йому та членам його сім`ї у розмірі не нижчому еквіваленту 800 євро в місяць кожному.
8. Адміністрація Президента України, розглянувши звернення ОСОБА_1, на підставі частини 3 статті 7 Закону України "Про звернення громадян" скерувала звернення Волинській обласній державній адміністрації у частині питань, що належать до її компетенції. Звернення направлене листом від 20.02.2019 № 22/007424-03. Копія листа також направлена ОСОБА_4
9. Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області розглянуло звернення до Президента України щодо пенсійного забезпечення ОСОБА_1 та членів його родини, та листом від 13.03.2019 № 187/р-01 надало адресату відповідь. Зі змісту листа вбачається, що Управління роз`яснило порядок призначення та розмір пенсії, що виплачується ОСОБА_1, як висновок зазначено про відповідність розміру пенсії нормам чинного законодавства. В частині, що стосувалась пенсійного забезпечення членів його родини, повідомлено, що така інформація є конфіденційною, тому відповідь надіслано особисто одержувачам пенсії.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
10. Позивач свої вимоги обґрунтовує порушенням Президентом України його конституційних прав. Зазначає, що з метою захисту прав, передбачених статтею 48 Конституції України, звернувся з письмовим зверненням до Президента України з проханням вчинити дії для призначення йому та членам його сім`ї пенсії у розмірі, визначеному особисто ОСОБА_1 Аргументував це тим, що, встановлюючи світові ціни на енергоносії, держава не вчинила жодних дій для забезпечення права на достатній життєвий рівень, що включає достатнє харчування, одяг, житло, гарантоване статтею 48 Конституції України.
Стверджує, що призначення пенсії не є предметом позову, проте у Президента України достатньо повноважень для вчинення дій, направлених на призначення пенсії, адекватних статті 48 Конституції України.
Вважає, що його звернення було безпідставно перенаправлено для розгляду Волинській обласній державній адміністрації, оскільки до її компетенції не належить розгляд питань, поставлених у зверненні. Крім того, незрозумілим вважає, в якій частині звернення направлено Волинській обласній державній адміністрації, як вирішено розгляд звернення в решті його частини. Таким чином, має місце неналежний розгляд звернення.
Оскільки, на думку позивача, Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та Закон України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" не відповідають статті 48 Конституції України, встановлений ними порядок призначення пенсій та рівень прожиткового мінімуму не гарантують право на достатній життєвий рівень, Президент України повинен внести конституційне подання до Конституційного Суду України про визнання цих законів неконституційними. Таку ж вимогу позивач ставить особисто Верховному Суду, як суб`єкту конституційного подання.
Позивач зазначає, що така бездіяльність відповідача завдала йому моральної шкоди, яка полягає у переживаннях, душевних стражданнях.
11. Відповідач проти позову заперечує. Розгляд звернення ОСОБА_1 правомірно організовано Адміністрацією Президента України. Опрацювавши звернення позивача від 15.02.2019, встановлено, що вирішення порушених у ньому питань не належить до компетенції Президента України, а належить до повноважень Волинської обласної державної адміністрації. Звернення перенаправлено за належністю відповідно до частини 3 статті 7 Закону України "Про звернення громадян".
Особа не вправі вимагати, а суд зобов`язувати Президента України звертатись до Конституційного Суду України з конституційним поданням. Це є втручанням в його дискреційні повноваження, суперечить принципу поділу влади.
Основні функції і повноваження Президента України визначено у статті 106 Конституції України, аналіз якої свідчить, що до його повноважень не належить питання призначення пенсії.
Позивач не довів наявність заподіяної йому з боку Президента України шкоди, протиправність діяння. Наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправними діями, вини відповідача.
IV. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
12. Оцінивши обставини справи, підтверджені доказами, аргументи на обґрунтування позову та заперечень, Суд дійшов наступних висновків.
(а) щодо правомірності дій Президента України
13. Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
14. Відповідно до статті 1 Закону України "Про звернення громадян" громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
15. Відповідно до частини 1 статті 3 зазначеного Закону під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
16. Отже, ОСОБА_1 має конституційне право звернутися до Президента України із зверненням, а Президента України має обов`язок розглянути цю заяву у встановленому законом порядку.
17. Оцінюючи зміст звернення ОСОБА_1 від 15.02.2019, з яким він звернувся до Президента України, Суд виходить з того, що таке є заявою із проханням про сприяння реалізації закріплених у статті 48 Конституції України соціальних прав, повідомлення про порушення чинного законодавства, недоліки в діяльності посадових осіб Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, з проханням про притягнення посадових осіб до відповідальності, а також висловлення думки щодо поліпшення прав позивача, шляхом вчинення дій, спрямованих на призначення йому пенсії.
18. Направлення зазначеного звернення обумовлено тим, що ОСОБА_1 звертався до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про призначення субсидії. Причиною не надання субсидії стало, як стверджує заявник, включення Департаментом до розміру його доходу відомостей щодо розміру його доходу, одержаного від здійснення підприємницької діяльності та суму податку з доходу фізичних осіб ОСОБА_3 Водночас, розмір його пенсії становить 1497 грн.
19. Статтею 102 Конституції України визначено, що Президент України є главою держави і виступає від її імені, є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина.
20. Повноваження Президента України закріплені у статті 106 Конституції України, відповідно до пункту 28 частини першої якої Президент України створює у межах коштів, передбачених у Державному бюджеті України, для здійснення своїх повноважень консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи і служби.
21. Указом Президента України від 25 лютого 2010 року N 265/2010 "Про першочергові заходи із забезпечення діяльності Президента України" створена Адміністрація Президента України, яка діє на основі Положення про Адміністрацію Президента України, затвердженого Указом Президента України від 2 квітня 2010 року N 504/2010.
22. Підпунктом 20 пункту 4 Положення про Адміністрацію Президента України визначено її повноваження щодо організації розгляду звернень громадян, які надіслано на ім`я Президента України.
23. Відповідно до пункту 6 зазначеного Положення Адміністрація Президента у процесі виконання покладених на неї завдань взаємодіє в установленому порядку з органами Верховної Ради України та її Апаратом, Кабінетом Міністрів України та його Секретаріатом, Апаратом Ради національної безпеки і оборони України, центральними та місцевими органами виконавчої влади, правоохоронними, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, науковими та іншими установами, організаціями, а також із відповідними органами іноземних держав і міжнародних організацій.