1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



10 вересня 2019 року

м. Київ



Справа № 915/1183/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Вронська Г.О. - головуюча, Губенко Н.М., Студенець В.І.,



за участю помічника судді Якимець О.І. (за дорученням головуючого судді),



представників учасників справи:

від позивача: не з`явився,

від відповідача: не з`явився,



розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Причал"



на постанову Південно-західного апеляційного господарського суду

у складі колегії суддів: Поліщук Л.В., Бєляновського В.В., Богатиря К.В.

від 08.04.2019



за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Причал"

до Очаківського обслуговуючого гаражного кооперативу "Елінг"

про виведення зі складу кооперативу



ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. Товариство з обмеженою відповідальністю "Причал" (далі - Позивач) звернулось до господарського суду з позовом до Очаківського обслуговуючого гаражного кооперативу "Елінг" (далі - Відповідач, Кооператив) про виведення Позивача зі складу Кооперативу.

2. Позов мотивований посилання на положення статті 40 Конституції України, статей 4, 10, 12 Закону України "Про кооперацію" та обставини відмови Кооперативу виключити з його членів Позивача.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції

3. Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 31.01.2019 позов задоволений повністю.

4. Рішення мотивоване тим, що одним із принципів кооперації є добровільність вступу та безперешкодного виходу з кооперативної організації, а подана Позивачем заява про вихід із Кооперативу не розглянута належним чином у порушення вимог статті 13 Закону України "Про кооперацію" та пунктів 5.8, 5.10 Статуту Кооперативу.

5. За висновком суду першої інстанції, моментом виходу учасника з кооперативу є дата подачі ним заяви про вихід відповідній посадовій особі або вручення заяви органам зв`язку та не пов`язується ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів.

6. Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 08.04.2019 рішення суду першої інстанції скасовано, у задоволенні позовних вимог відмовлено.

7. Постанова мотивована тим, що тільки загальні збори вирішують питання про вихід з членів Кооперативу, суд таким правом не наділений. Тобто Позивач неправильно обрав спосіб захисту порушеного права.

8. Водночас суд апеляційної інстанції зазначив, що відповідно до Закону України "Про кооперацію" учасник кооперативу має право добровільного і безперешкодного виходу з кооперативної організації, подавши про це заяву в порядку, передбаченому статутом кооперативу, а також має право вимагати державної реєстрації внесення відповідних змін до установчих документів у зв`язку з його виходом.

Короткий зміст вимог касаційної скарги та аргументи учасників справи

9. Позивач подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції, а позов задовольнити повністю та вважати виходом з Кооперативу дату подачі ним заяви про вихід відповідальній особі Кооперативу.

10. Касаційна скарга мотивована тим, що суд апеляційної інстанції не врахував інтереси Позивача при вирішенні спору.

11. На думку Позивача, суд апеляційної інстанції залишив поза увагою те, що залишення Кооперативом без розгляду його заяви про вихід зі складу засновників Кооперативу та невнесення у зв`язку з цим змін до статуту, є грубим порушенням законодавства України.

12. Відповідач подав відзив на касаційну скаргу, в якому просить постанову суду апеляційної інстанції залишити без змін.

13. Відзив мотивований тим, що тільки загальні збори вирішують питання про вихід з членів Кооперативу, а суд таким правом не наділений.

14. На думку Відповідача, Позивач подав позовну заяву з вимогами, які не передбачені способами захисту в господарському процесі, а постанова суду апеляційної інстанції відповідає вимогам законодавства України.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

15. Кооператив створений на підставі рішення загальних зборів засновників (протокол №1 від 16.11.2008) для надання послуг членам кооперативу (власникам гаражів, земельних ділянок, плавзасобів та іншої транспортної техніки).

16. Засновниками Кооперативу є: громадяни України ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, а також Позивач.

17. 29 серпня 2015 року Позивач на підставі рішення загальних зборів учасників товариства, оформленого протоколом №11 від 15.08.2015, подав заяву до голови правління Кооперативу про виключення його з 1 вересня 2015 року з членів і засновників Кооперативу через майбутню реорганізацію Позивача.

18. Правління Кооперативу прийняло рішення, оформлене протоколом №6 від 30.09.2015, про виключення Позивача зі складу засновників і членів Кооперативу. Зазначене рішення правління винесено на затвердження загальних зборів Кооперативу.

19. 23 квітня 2016 року загальні збори Кооперативу вирішили не затверджувати зазначене рішення правління та відкласти розгляд питання про вихід Позивача з членів Кооперативу до вирішення органами місцевого самоврядування питання щодо користування земельною ділянкою, наданою Позивачу на підставі акту на право користування землею серія МК від 29.12.1993.

20. Згідно з положеннями Статуту Кооперативу (в редакції від 2008 року) член Кооперативу може вийти з членства за власним бажанням, письмово попередивши про це правління (п. 4.3 Статуту).

21. Вищим керівним органом Кооперативу є загальні збори Кооперативу, що скликаються не рідше одного разу на рік, а в разі потреби - достроково за рішенням правління Кооперативу, ревізійної комісії, 1/3 членів Кооперативу і є правомочними за наявності не менше 50% плюс один член Кооперативу присутніх на зборах від загальної спискової кількості членів Кооперативу (п. 5.2 Статуту).

22. Прийняття рішень з питань: змін до Статуту, вступу, виходу, виключення, реорганізації, ліквідації Кооперативу правомірно, якщо ЗА проголосувало 75% спискового складу Кооперативу (п. 5.2.1 Статуту).

23. Відповідно до положень Статуту Кооперативу (в редакції, затвердженій загальними зборами від 06.05.2017) членство в Кооперативі припиняється у разі, зокрема, виходу за власним бажанням за письмовою заявою особи, що бажає вийти зі складу Кооперативу. Заява подається на ім`я правління Кооперативу (Голови Кооперативу). Рішення правління Кооперативу щодо заяви подається на затвердження загальними зборами (зборами уповноважених) членів Кооперативу (п.п. 5.8, 5.10 Статуту).

24. Повноваження, віднесені до компетенції загальних зборів, а також зборів уповноважених членів Кооперативу не можуть бути передані для вирішення іншим органам управління чи контролю Кооперативу (п. 9.6 Статуту).

25. Рішення загальних зборів вважається прийнятим з питань виходу з членів Кооперативу, якщо за нього проголосувало не менше 75% членів присутніх на загальних зборах.

26. 16 квітня 2018 року Позивач повторно звернувся до Кооперативу з заявою про розгляд питання про вихід зі складу засновників Кооперативу. Однак Кооператив не розглянув належним чином заяву Позивача. За висновком правління Кооперативу, зазначена заява не відповідає вимогам чинного законодавства України, адже не містить обґрунтування причин виходу та вирішення майнових питань, які склалися між Позивачем і Кооперативом. Кооператив створений на земельній ділянці, яка надана в користування Позивачу. На зазначеній земельній ділянці члени Кооперативу побудували своє нерухоме майно, тому в разі задоволення заяви Позивача будуть порушені інтереси членів Кооперативу.

27. На час розгляду справи судами Кооператив відмовляється вивести Позивача зі складу учасників.



ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

28. Цивільний кодекс України

Стаття 15. Право на захист цивільних прав та інтересів

1. Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

2. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Стаття 16. Захист цивільних прав та інтересів судом

1. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

2. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:

1) визнання права; …

3) припинення дії, яка порушує право; …

5) примусове виконання обов`язку в натурі; …

7) припинення правовідношення; …

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

29. Господарський кодекс України

Стаття 63. Види та організаційні форми підприємств

3. Залежно від способу утворення (заснування) та формування статутного капіталу в Україні діють підприємства унітарні та корпоративні. …

5. Корпоративне підприємство утворюється, як правило, двома або більше засновниками за їх спільним рішенням (договором), діє на основі об`єднання майна та/або підприємницької чи трудової діяльності засновників (учасників), їх спільного управління справами, на основі корпоративних прав, у тому числі через органи, що ними створюються, участі засновників (учасників) у розподілі доходів та ризиків підприємства. Корпоративними є кооперативні підприємства, підприємства, що створюються у формі господарського товариства, а також інші підприємства, в тому числі засновані на приватній власності двох або більше осіб. …

Стаття 167. Зміст корпоративних прав та корпоративних відносин

1. Корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.


................
Перейти до повного тексту