ПОСТАНОВА
Іменем України
09 вересня 2019 року
Київ
справа №0940/1544/18
адміністративне провадження №К/9901/14754/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Стеценка С.Г.,
суддів: Мороз Л.Л., Тацій Л.В.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні в касаційному порядку адміністративну справу № 0940/1544/18
за позовом Фермерського господарства "Персей Агро"
до Державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель - провідного спеціаліста відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Польового Дениса Юрійовича, Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Прикарпатська державна сільськогосподарська дослідна станція Інституту господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України
про визнання протиправним та скасування припису
за касаційною скаргою Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2018 року (головуючий суддя Остап`юк С.В.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09 квітня 2019 року (колегія у складі: головуючого судді Довгополова О.М., суддів: Гудима Л.Я., Святецького В.В.)
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. У серпні 2018 року Фермерське господарство "Персей Агро" звернулося до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовом до Державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель - провідного спеціаліста відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Польового Дениса Юрійовича, Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Прикарпатська державна сільськогосподарська дослідна станція Інституту господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України, в якому просило визнати протиправним та скасувати припис від 27.07.2018 № 623/0/19-18-ДК/0174Пр/03/01/-18.
2. В обґрунтування своїх вимог Фермерське господарство "Персей Агро" зазначає, що відповідач, за наслідками проведеного обстеження та перевірки земельних ділянок, які розташовані на території Підлузької сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області, на підставі помилкових висновків про самовільне зайняття позивачем земельної ділянки площею 23,6732 га, кадастровий номер 2625884200:01:001:0100, протиправно вніс припис від 27.07.2018 за № 623/0/19-18-ДК/0173Пр/03/01/-18.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Івано-Франківський окружний адміністративний суд рішенням від 25 жовтня 2018 року позов задовольнив. Визнав протиправним та скасував припис Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області № 623/0/19-18-ДК/0174Пр/03/01/-18 від 27.07.2018, винесеного Фермерському господарству "Персей Агро".
4. Восьмий апеляційний адміністративний суд постановою від 09 квітня 2019 року залишив без змін рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2018 року.
5. Суди виходили з того, що всі роботи, які здійснювались Фермерським господарством "Персей Агро" на вищевказаній земельній ділянці площею 23,6732 га (кадастровий номер 2625884200:01:001:0100) проводились на підставі Договору підряду № 19/16/4 від 19.12.2016 та додаткових угод до договору, за яким позивач (Підрядник) зобов`язується надати Прикарпатській державній сільськогосподарській дослідній станції Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України (Замовник) комплексу послуг та робіт в процесі виробництва сільськогосподарської продукції Замовником на сільгоспугіддях Замовника, а Замовник зобов`язується прийняти виконані роботи і оплатити вартість послуг Підрядника. На момент укладення договору підряду з позивачем, Прикарпатська державна сільськогосподарська дослідна станція Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України мала право користування на законних підставах та фактично користувалась земельною ділянкою площею 23,6732 га (кадастровий номер 2625884200:01:001:0100), яка розташована на території Підлузької сільської ради Тисменського району Івано-Франківської області.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
6. 20 травня 2019 року Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області звернулося до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду із касаційною скаргою на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2018 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09 квітня 2019 року, в якій просить скасувати вказані рішення судів попередніх інстанцій та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
7. В обґрунтування своїх вимог зазначає, що земельна ділянка сільськогосподарського призначення державної форми власності, площею 23,6732 га, кадастровий номер 2625884200:01:001:0100, яка розташована на території Підлузької сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області, перебуває в сільськогосподарському обробітку Фермерським господарством "Персей Агро", шляхом розорювання та посіву сільськогосподарських культур, без документів, що підтверджують право користування земельною ділянкою та має ознаки самовільного зайняття, що є порушенням пункту "б" частини першої статті 211 Земельного кодексу України та статті 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Також, немає жодних правоустановчих документів, що вказана земельна ділянка належить Прикарпатській державній сільськогосподарській дослідній станції Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
8. 22.05.2019 в автоматизованій системі документообігу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду зареєстровано вказану касаційну скаргу.
9. Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено колегію суддів для розгляду касаційної скарги у складі судді-доповідача Стеценка С.Г., суддів: Мороз Л.Л., Тацій Л.В.
10. Ухвалою Верховного Суду від 30.05.2019 касаційну скаргу Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області залишено без руху, у зв`язку з її невідповідністю вимогам ст. 330 КАС України, а саме: до касаційної скарги не додано документ про сплату судового збору, з установленням скаржнику строку для усунення її недоліків - 10 днів з моменту вручення даної ухвали.
11. Скаржником вимоги ухвали суду про залишення касаційної скарги без руху виконано та усунуто зазначені в ній недоліки.
12. Ухвалою Верховного Суду від 08.07.2019 відкрито касаційне провадження у справі.
13. Ухвалою Верховного Суду від 03.09.2019 закінчено підготовку справи до касаційного розгляду і ухвалено провести попередній розгляд справи з 04.09.2019.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
14. Державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області - провідним спеціалістом відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Польовим Денисом Юрійовичем проведено обстеження земельної ділянки та перевірку дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельних ділянок, що знаходяться на території Підлузької сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області, внаслідок чого складено Акт обстеження земельної ділянки від 24.05.2018 за № 624/0/92-18-ДК/238/АО/10/01/-18 та Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки від 11.06.2018 за № 623/0/92-18-ДК/468/АП/09/01/-18.
15. Вказаною перевіркою встановлено, що земельна ділянка державної форми власності площею 23,6732 га (кадастровий номер 2625884200:01:001:0100) сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Підлузької сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області, самовільно зайнята Фермерським господарством "Персей Агро" шляхом розорювання та посіву сільськогосподарських культур, без документів, що підтверджують право користування земельною ділянкою.
16. 27.07.2018 за виявлене порушення державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Польовим Денисом Юрійовичем внесено позивачу припис за № 623/0/19-18-ДК/0174Пр/03/01/18.
17. Позивач, не погоджуючись з прийнятим відповідачем приписом, вважаючи його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, звернувся до суду з вищевказаним позовом.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
18. Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 2 Земельного кодексу України, земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
19. Відповідно до ст. 187 Земельного кодексу України, контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.
20. В силу положень ст. 188 Земельного кодексу України, державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.
21. Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначені Законом України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" 19 червня 2003 року № 963-IV.
22. Відповідно до ст. 2 вказаного Закону, основними завданнями державного контролю за використанням та охороною земель є, зокрема, забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України.
23. Як передбачено ст. 4 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", об`єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.
24. Згідно з ст. 5 вказаного Закону, органом, який здійснює державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, проведення моніторингу родючості ґрунтів є центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
25. Разом з тим, п. 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15, державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
26. Системний аналіз вказаних положень земельного законодавства дає підстави дійти висновку про те, що ГУ Держгеокадастру в Івано-Франківській області наділено повноваженнями щодо здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів. При цьому, об`єктом контролю є всі землі на території України, а також порядок їх використання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами.
27. Повноваження центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі встановлені статтею 6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", до яких належить, зокрема, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині:
- додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю;
- виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням;
- додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок;
- ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірності інформації про земельні ділянки та їх використання.