ПОСТАНОВА
Іменем України
03 вересня 2019 року
Київ
справа №810/3790/17
адміністративне провадження №К/9901/52844/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Олендера І.Я.,
суддів: Гончарової І.А., Ханової Р.Ф.,
за участю секретаря судового засідання - Загороднього А.А.,
учасники справи:
представник позивача - Кваша В.Ю.,
представник відповідача - Борисов І.І.,
розглянувши у судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 30.11.2017 (суддя Лисенко В.І.) та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 22.03.2018 (судді: Троян Н.М. (головуючий), Костюк Л.О., Твердохліб В.А.) у справі № 810/3790/17 за позовом Товариства з додатковою відповідальністю "Шамраївський цукровий завод" до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
У С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. Товариство з додатковою відповідальністю "Шамраївський цукровий завод" (далі - позивач, Товариство) звернулось до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (далі - відповідач, контролюючий орган) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 24.10.2017:
- № 0039161411, яким зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість (ПДВ) в розмірі 2 189 299,00 грн;
- № 0039171411, яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість за податковими зобов`язаннями в сумі 1 082 901,00 грн та штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 541 451,00 грн.
2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувані податкові повідомлення - рішення контролюючим органом прийнято безпідставно з огляду на те, що податковий кредит позивачем було сформовано за реально здійсненими господарськими операціями з контрагентом ТОВ "ЗФ Юзовська" та на підставі належним чином оформлених первинних документів, натомість посилання контролюючого органу на допущені позивачем порушення вимог податкового законодавства є не обґрунтованими та не відповідають дійсності.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Постановою Київського окружного адміністративного суду від 30.11.2017, залишеною без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22.03.2018, позов задоволено, оскаржувані податкові повідомлення - рішення визнано протиправними та скасовано.
4. Суд першої інстанції, з рішенням якого погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку, що позивач мав право на формування податкового кредиту з огляду на реальність здійснення господарських операцій, натомість висновки контролюючого органу ґрунтуються виключно на припущеннях та не підтверджені належними доказами.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
5. Не погодившись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Головне управління Державної фіскальної служби у Київській області подало касаційну скаргу, де посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Київського окружного адміністративного суду від 30.11.2017, постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 22.03.2018 та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог Товариства.
6. Касаційний розгляд справи проведено у судовому засіданні, відповідно до ст. 344 Кодексу адміністративного судочинства України.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що фактичною підставою для зменшення розмір від`ємного значення суми ПДВ, збільшення суми грошового зобов`язання з ПДВ та застосування штрафних (фінансових) санкцій, згідно оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, з приводу правомірності яких виник спір у цій справі, стали висновки контролюючого органу, викладені в акті перевірки від 27.09.2017 №731/10-36-14-11/13737989, оформленого за результатом проведеної документальної позапланової виїзної перевірки ТДВ "Шамраївський цукровий завод" з питань дотримання вимог податкового законодавства по взаємовідносинах з ТОВ "ЗФ Юзовська" за період з 01.04.2017 по 31.05.2017, під час якої було виявлено порушення позивачем вимог п. 198.1, п.198.3 ст. 198 Податкового кодексу України, що призвело до заниження позивачем зобов`язань зі сплати податку на додану вартість у квітні 2017 року в сумі 1 082 901,00 грн та завищення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду за травень 2017 року на суму 2 189 299,00 грн.
Висновки фахівців контролюючого органу про порушення позивачем вимог податкового законодавства вмотивовано тим, що господарські операції з контрагентом ТОВ "ЗФ Юзовська" не спричинили настання реальних правових наслідків, з огляду на те, що контрагент не має трудових та матеріальних ресурсів для постачання вугілля, згідно інформаційних баз даних ДФС неможливо прослідкувати постачання вугілля від виробника до позивача, також позивачем не було надано сертифікатів якості вугілля та документів, які б посвідчували безпеку вугілля, а надані документи на транспортування (товарно - транспортні накладні, подорожні листи) мають недоліки в оформленні.
На підставі акту перевірки та вказаних висновків контролюючим органом прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення.
Судами встановлено, що позивач мав взаємовідносини з контрагентом ТОВ "ЗФ Юзовська" на підставі договору купівлі - продажу №4 від 02.03.2017. Поставка товару за даним договором здійснюється на умовах СРТ (Інкотермс 2010): станція Біла Церква, на під`їздну колію ТОВ "Агротехніка".
Судами також встановлено, що позивачем в підтвердження реальності здійснення господарських операцій було надано первинні документи, зокрема, видаткові накладні, податкові накладні, платіжні доручення, акти приймання - передачі виконаних робіт, акти звіряння взаємних розрахунків, накладні на перевезення, товарно - транспортні накладні, подорожні листи, акти надання послуг,
Також судами встановлено, що придбана позивачем у ТОВ "ЗФ Юзовська" вугільна продукція безпосередньо пов`язано з його господарською діяльністю, зокрема використано для виробництва цукру, в процесі якого використовувались парові котли, що працюють на вугіллі. Вказане підтверджується наданими позивачем документами (технічний звіт про проведення режимно-налагоджувальних та тепло-екологічних випробувань парових котлів Тампелла-Карлсон, режимні карти котлів, звіти про витрату палива, декадні виробничо-технічні звіти цукробурякового виробництва.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
8. Податковий кодекс України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин):
8.1. Пункт 44.1 статті 44.
Для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, реєстрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків та зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
8.2. Пункт 198.3 статті 198.
Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті.
Нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
8.3. Пункт 198.6 статті 198.
Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.
9. Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні":
9.1. Стаття 1.
9.1.1. Господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства.
9.1.2. Первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
9.2. Частина 1 статті 9.
Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
9.3. Частина 2 статті 9.
Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
10. Правові наслідки у вигляді виникнення права платника податку на формування податкового кредиту наступають лише у разі реального (фактичного) вчинення господарських операцій з придбання товарів (робіт, послуг) з метою їх використання в своїй господарській діяльності, що пов`язані з рухом активів, зміною зобов`язань чи власного капіталу платника, та відповідають економічному змісту, відображеному в укладених платником податку договорах, що має підтверджуватись належним чином оформленими первинними документами.