ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2019 року
м. Київ
Справа № 905/776/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Жукова С.В. - головуючого, Пєскова В.Г., Огородніка К.М.,
за участю секретаря судового засідання - Корпусенка А.О.
Представники у судове засідання не з`явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у м.Києві
на ухвалу Східного апеляційного господарського суду від 03.12.2018
(Головуючий суддя -Фоміна В.О.; -Білоусова Я.О., Пуль О.А.)
у справі за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Комістрейд", м.Слов`янськ, Донецька область
про банкрутство, -
ВСТАНОВИВ:
1. Ухвалою Господарського суду Донецької області від 17.05.2018 відкрито провадження у справі №905/776/18 за заявою боржника - Товариства з обмеженою відповідальністю "Комістрейд" про його банкрутство на підставі статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
1.1. Постановою Господарського суду Донецької області від 24.05.2018 у справі №905/776/18 боржника - Товариство з обмеженою відповідальністю "Комістрейд" визнано банкрутом. Відкрито ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців. Призначено ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю "Комістрейд" Макаровича Валерія Миколайовича. Постановлено оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України повідомлення про визнання банкрутом Товариства з обмеженою відповідальністю "Комістрейд" та відкриття ліквідаційної процедури. Зобов`язано ліквідатора по закінченню ліквідаційної процедури представити суду звіт про проведену роботу, ліквідаційний баланс банкрута та документи, передбачені статтею 46 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
2. Наведену постанову місцевого господарського суду оскаржило до Донецького апеляційного господарського суду Головне управління Державної фіскальної служби у м. Києві (Далі - ГУ ДФС у м. Києві, скаржник), звернувшись з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, просило скасувати постанову Господарського суду Донецької області від 24.05.2018 та закрити провадження у справі №905/776/18.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 03.12.2018 закрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві на постанову Господарського суду Донецької області від 24.05.2018 у справі №905/776/18.
4. Ухвала апеляційного господарського суду обґрунтована тим, що враховуючи перебування боржника на податковому обліку у Слов`янській ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області, ГУ ДФС у м. Києві не зазначило в апеляційній скарзі чим порушені його права як контролюючого органу, забезпечення реалізації повноважень якого відбувається на території міста Києва. Доводи апеляційної скарги Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві зводяться до загального посилання на те, що незаконне визнання боржника банкрутом за спрощеною процедурою унеможливлює встановлення податковим органом зобов`язань по сплаті податків відповідно до податкових повідомлень-рішень.
4.1. Жодних обґрунтувань щодо того у чому полягає незаконність і (або) необґрунтованість оскаржуваної постанови, а також доведення належними та допустимими доказами порушення боржником прав та інтересів саме ГУ ДФС у м. Києві, в контексті п.5 ч.2 ст.258 ГПК України та ч.1 ст. 254 ГПК України, апеляційна скарга не містить.
4.2. Крім того, апеляційний господарський суд звернув увагу на те, що норми чинного податкового законодавства та законодавства про банкрутство не містять заборони щодо проведення податковим органом перевірки боржника після визнання останнього банкрутом. Перехід боржника до ліквідаційної процедури не перешкоджає органу ДФС можливості вжити заходи щодо перевірки діяльності боржника звернувшись до ліквідатора банкрута з наказом про проведення такої перевірки.
Короткий зміст вимог касаційної скарги з узагальненими доводами особи, яка подала касаційну скаргу
5. ГУ ДФС у м. Києві звернулось до Верховного Суду з касаційною скаргою на ухвалу Східного апеляційного господарського суду від 03.12.2018 у справі №905/776/18, з проханням її скасувати та направити справу для розгляду до суду апеляційної інстанції.
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
6. Скаржник доводить, що судами попередніх інстанцій не надано відповідної юридичної оцінки тому, що ліквідаційною комісією боржника було порушено порядок добровільної ліквідації, а судом першої інстанції не враховано, що до заяви про порушення провадження у справі про банкрутство за правилами ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не додані документи, які повинні бути подані на момент звернення з такою заявою. Боржник при зверненні до господарського суду про визнання себе банкрутом зобов`язаний був надати докази відсутності своєї платоспроможності.
6.1. Крім того, скаржник переконує, що податковий орган має правовий статус контролюючого органу і є учасником провадження у справі про банкрутство, незважаючи на те, що не звертався із грошовими вимогами до боржника.
Узагальнений виклад позиції інших учасників у справі
7. Відзиву на касаційну скаргу ГУ ДФС у м. Києві до Верховного Суду не надано.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
8. Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи №905/776/18 визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя - Жуков С.В., суддя - Ткаченко Н.Г., суддя - Білоус В.В., що підтверджується протоколом передачі судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) раніше визначеному складу суду від 18.07.2019.
8.1. Ухвалою Касаційного господарського суду Верховного Суду від 21.08.2019, зокрема, відкрито касаційне провадження у справі №905/776/18 за касаційною скаргою ГУ ДФС у м. Києві на ухвалу Східного апеляційного господарського суду від 03.12.2018 у вказаній справі; призначено до розгляду касаційну скаргу на 04.09.2019 о 14 : 30 у відкритому судовому засіданні.
8.2. У зв`язку з запланованою відпусткою суддів Білоуса В.В., Ткаченко Н.Г., автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи №905/776/18 визначено колегію суддів у складі: Жуков С.В. - головуючий, Пєсков В.Г., Огороднік К.М., що підтверджується протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.08.2019.
8.3. Ухвалою Касаційного господарського суду Верховного Суду від 03.09.2019. Справу №905/776/18 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Комістрейд" за розглядом касаційної скарги Головного управління Державної фіскальної служби у м.Києві на ухвалу Східного апеляційного господарського суду від 03.12.2018 у вказаній справі прийнято до провадження у новому складі колегії суддів.
Ухвалено розглянути касаційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у м.Києві 4 вересня 2019 року о 14 : 30 у відкритому судовому засіданні у приміщенні Касаційного господарського суду за адресою: м. Київ, вул. О.Копиленка, 6, в залі судових засідань № 330.
9. Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наведені у касаційній скарзі доводи, перевіривши матеріали справи, Верховний Суд вважає, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення, виходячи з такого.
10. Відповідно ст. 300 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази. У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
11. Процесуальна діяльність суду щодо здійснення правосуддя має чітко визначені в законі мету, завдання і коло учасників - носіїв процесуальних прав і обов`язків. Реалізація своїх процесуальних прав обумовлена виключно процесуальним статусом учасника (позивач, відповідач, третя особа, а у справах про банкрутство - боржник, кредитор, учасники у справі про банкрутство, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство).
12. Особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції в силу частини 1 статті 254 Господарського процесуального кодексу України. Разом з тим, необхідною підставою власне їх процесуальної участі у справі як учасника є виключно порушення прав, обов`язків або інтересів судовим рішенням, яке вони оскаржують. За такої умови вони розглядаються не як потенційний, а як реальний учасник провадження у відповідному статусі залежно від характеру порушеного права.
13. Враховуючи те, що у справах про банкрутство виносяться судові рішення у формі ухвал та постанов, їх оскарження відбувається з урахуванням особливостей, передбачених Законом про банкрутство. В силу особливостей справи про банкрутство, коло осіб, які мають право оскаржити судові рішення у справі про банкрутство, чинним законодавством звужено до учасників такої справи задля попередження необґрунтованого втручання інших осіб, які не є учасниками справи, в хід процедури банкрутства.
14. У відповідності до абзацу 16 статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" учасники у справі про банкрутство - сторони, забезпечені кредитори, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.