ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 серпня 2019 року
м. Київ
Справа № 910/10156/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Зуєва В. А. - головуючого, Багай Н. О., Дроботової Т. Б.,
секретар судового засідання - Савінкова Ю. Б.
за участю представників:
позивача Перепелиціна К. М. (представник за довіреністю),
відповідача Швачки В. Ю. (адвокат),
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Паркінг ХШ"
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 20.03.2019 (судді: Кравчук Г.А., Чорна Л.В, Скрипка І.М.)
і рішення Господарського суду міста Києва від 11.10.2018 (суддя Літвінова М.Є.)
у справі
за позовом Київської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Паркінг ХШ"
про зобов`язання звільнити самовільну зайняту земельну ділянку,
ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст і підстави позовних вимог
1.1. У липні 2018 року Київська міська рада звернулась до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Паркінг ХШ" (далі - ТОВ "Паркінг ХШ") про зобов`язання звільнити самовільну зайняту земельну ділянку.
1.2. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач самовільно (за відсутності відповідних правовстановлюючих документів) займає земельну ділянку орієнтовною площею 0,41 га на Харківському шосе, 19-Б у Дніпровському районі м. Києва, у зв`язку з чим на підставі статті 212 Земельного кодексу України позивач просив зобов`язати відповідача звільнити вказану земельну ділянку та повернути її Київській міській раді, привівши її у придатний для використання стан шляхом звільнення від будівель та споруд.
1.3. У відзиві на позов ТОВ "Паркінг ХШ" зазначило, що воно не здійснювало самовільного зайняття земельної ділянки, оскільки є законним власником об`єкта, розташованого на спірній земельній ділянці, який було внесено до статутного фонду товариства на підставі акта приймання-передачі від 01.07.2016. Отже, відповідач є законним користувачем спірної земельної ділянки.
2. Короткий зміст судових рішень у справі
2.1. Рішенням Господарського суду міста Києва від 11.10.2018, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 20.03.2019, позов задоволено.
2.2. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій обґрунтовано тим, що наявні в матеріалах справи докази у своїй сукупності свідчать про те, що право власності/право користування на спірну земельну ділянку у встановленому законом порядку взагалі нікому не оформлювалось (з прийняттям Київрадою відповідного рішення), в тому числі і засновнику ТОВ "Паркінг ХШ", який вніс до статутного фонду товариства паркінг, загальною площею 4105,6 кв.м за адресою: м. Київ, Харківське шосе, буд. 19-Б, у зв`язку з чим у подальшому при набутті відповідачем права власності на паркінг, розміщений на спірній земельній ділянці не міг відбутися і, власне, перехід права власності/права користування вказаною спірною земельною ділянкою (земельною ділянкою, на якій знаходиться паркінг, внесений до статутного фонду відповідача) на підставі статті 120 Земельного кодексу України та статті 377 Цивільного кодексу України.
Крім того, суди зазначили, що відповідно до частини 8 статті 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" експлуатації закінчених будівництвом об`єктів, не прийнятих в експлуатацію, заборонена.
3. Короткий зміст вимог, викладених у касаційній скарзі
3.1. ТОВ "Паркінг ХШ" у касаційній скарзі просить рішення Господарського суду міста Києва від 11.10.2018 і постанову Північного апеляційного господарського суду від 20.03.2019 скасувати і направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
3.2. На думку скаржника, суди попередніх інстанцій порушили норми матеріального (статті 41 Конституції України, статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), ратифікованої Законом України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР "Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів №2, 4, 7 та 11 до Конвенції", статті 321 Цивільного кодексу України, статті 120, частини третьої статті 123, статті 212 Земельного кодексу України) та процесуального (частини п`ятої статті 236 Господарського процесуального кодексу України) права.
3.3. ТОВ "Паркінг ХШ" зазначило, що судами попередніх інстанцій не забезпечено правильне застосування норм матеріального права, зокрема, не застосовано норму статті 120 Земельного кодексу України, яка закріплює загальний принцип цілісності об`єкту нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об`єкт розташований; не враховано норми статті 41 Конституції України та статті 321 Цивільного кодексу України щодо непорушності права приватної власності та неправильно застосовано норми статті 212 Земельного кодексу України.
3.4. Крім того вважає безпідставним посилання судів на лист Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 16.08.2016, яким відповідача повідомлено про повернення його клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки для розміщення та експлуатації належних відповідачу будівель і споруд у зв`язку з відсутністю підтвердження сплати пайової участі у розвитку інфраструктури м. Києва, оскільки такий лист не є відмовою у наданні дозволу на розроблення вказаного проекту землеустрою у розумінні частини третьої статті 123 Земельного кодексу України.
3.5. На його думку, вказаний лист не є допустимим доказом, оскільки не містить підпису посадової особи Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), від імені якої складено лист, а також відсутні докази направлення цього листа на адресу відповідача.
4. Розгляд касаційної скарги і позиція Верховного Суду
4.1. Заслухавши суддю-доповідача, пояснення присутніх у судовому засіданні представника позивача та представника відповідача, дослідивши доводи, наведені у касаційній скарзі, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального і дотримання норм процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
4.2. Суди попередніх інстанцій установили, що спірна земельна ділянка по вул. Харківське шосе, 19-Б у м. Києві належить до земель комунальної власності територіальної громади міста Києва, тобто належить на праві власності органу місцевого самоврядування - Київській міській раді. Вказана земельна ділянка обліковується як землі, не надані у власність чи користування фізичним або юридичним особам.
4.3. Відповідно до Інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна від 15.11.2017 № 103793926 та від 07.07.2016 № 62999630 ТОВ "Паркінг ХШ" є власником нерухомого майна (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 940616580000) - паркінгу загальною площею 4105,6 кв. м, що знаходиться за адресою: м. Київ, Харківське шосе, 19-Б (державна реєстрація прав власності проведена 04.07.2016).
4.4. Підставою виникнення права власності на спірний паркінг є акт приймання-передачі від 01.07.2016, складений між ТОВ "Паркінг ХШ" та ОСОБА_1, протокол (рішення) установчих зборів засновників ТОВ "Паркінг ХШ" від 23.06.2016.
4.5. ТОВ "Паркінг ХШ" зверталося до Київської міської ради із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для розміщення та експлуатації будівель і споруд, додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій за адресою: Харківське шосе, 19-Б у Дніпровському районі м . Києва .
4.6. За результатами розгляду вказаного клопотання листом від 16.08.2016 № 057024-15772 Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повернув клопотання та долучені до нього документи ТОВ "Паркінг ХШ", оскільки відсутнє підтвердження сплати пайової участі у розвитку інфраструктури м. Києва. Крім того, відповідно до частини восьмої статті 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" експлуатація закінчених будівництвом об`єктів, не прийнятих в експлуатацію, заборонена.
4.7. Згідно з актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 16.01.2018 № 18-0003-04, складеним посадовою особою Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), на земельній ділянці за адресою: м. Київ, Харківське шосе, 19-Б розташовано об`єкт нерухомого майна, а саме: паркінг з вбудованими гаражними боксами, приміщеннями та машиномісцями загальною площею 4105,6 кв. м.
4.8. Київська міська рада рішення про передачу зазначеної земельної ділянки у власність чи користування (оренду) не приймала. У міському земельному кадастрі відсутня інформація щодо державної реєстрації зазначеної земельної ділянки в Державному земельному кадастрі та державної реєстрації речових прав на неї.
4.9. Позивач повідомив відповідача про те, що спірна земельна ділянка використовується відповідачем з порушенням норм статті 211 Земельного кодексу України та вимагав усунути порушення земельного законодавства у десятиденний термін (вих. № 18-0004-04 від 16.01.2018).
4.10. Матеріали справи не містять доказів повторного звернення відповідача із відповідним клопотанням про оформлення права користування на спірну земельну ділянку або доказів усунення недоліків, вказаних у листі від 16.08.2016 № 057024-5772.
4.11. Оскільки ТОВ "Паркінг ХШ" вимогу листа від 16.08.2016 № 057024-5772 не виконав та не звільнив, на думку позивача, самовільно зайняту земельну ділянку, привівши її у придатний для використання стан, шляхом звільнення від будівель та споруд, Київська міська рада звернулась до суду з вказаним позовом.
4.12. Положеннями статті 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
4.13. За приписами статей 92, 93 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Орендована земельна ділянка або її частина може за згодою орендодавця передаватись орендарем у володіння та користування іншій особі (суборенда).
4.14. Відповідно до статті 83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об`єкти комунальної власності.
4.15. Оскільки спірна земельна ділянка не перебуває у державній або приватній власності, вона знаходиться в комунальній власності територіальної громади міста Києва, яка реалізує це право відповідно до статті 80 Земельного кодексу України через органи місцевого самоврядування - Київську міську раду.
4.16. Нормами статті 9 Земельного кодексу України встановлено, що до повноважень Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин на їх території віднесено, зокрема, розпорядження землями територіальної громади міста; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
4.17. Відповідно до статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
4.18. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
4.19. Враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства, наявність рішення відповідного органу місцевого самоврядування про надання земельної ділянки чинним земельним законодавством визначається в якості обов`язкової передумови подальшого укладання відповідного договору, а, відтак договір є наслідком виконання відповідного рішення органу місцевого самоврядування.
4.20. Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
4.21. За приписами статті 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
4.22. Частинами 1 та 2 статті 376 Цивільного кодексу України визначено, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
4.23. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.
4.24. Право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.
Саме таких висновків дійшов Верховний Суд України у постанові від 24.01.2017 у справі №815/6165/14.
4.25. Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, ТОВ "Паркінг ХШ" є власником нерухомого майна (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 940616580000) - паркінгу загальною площею 4105,6 кв. м, що знаходиться за адресою: м. Київ, Харківське шосе, 19-Б (державна реєстрація прав власності проведена 04.07.2016).