1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



09 вересня 2019 року

Київ

справа №810/3403/15

провадження №К/9901/5958/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Саприкіної І.В., розглянувши в письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк "Київська Русь" Волкова Олександра Юрійовича, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії, за касаційною скаргою уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк "Київська Русь" на постанову Київського окружного адміністративного суду у складі головуючого судді Брагіна О.Є. від 14 вересня 2015 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: головуючого - судді Костюк Л.О.; суддів: Кузьменка В.В., Пилипенко О.Є., від 07 лютого 2019 року,

УСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк "Київська Русь" Волкова Олександра Юрійовича (далі - відповідач 1), Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - відповідач 2) про визнання протиправною бездіяльності щодо його не включення до переліку вкладників ПАТ "Банк "Київська Русь", зобов`язання включити ОСОБА_1 до переліку вкладників ПАТ "Банк "Київська Русь", які мають право на відшкодування коштів та загального реєстру вкладників ПАТ "Банк "Київська Русь", які мають право на відшкодування коштів за вкладами.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є вкладником ПАТ "Банк "Київська Русь" на підставі договору банківського рахунку № 26445-44.3 від 19.03.2015 р., на день початку процедури виведення банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації розмір коштів на поточному рахунку складав 200 000, 00 грн., проте не був включений уповноваженою особою ФГВФО на ліквідацію ПАТ "Банк "Київська Русь" Волковим 0.10. до переліку вкладників ПАТ "Банк "Київська Русь", які мають право на відшкодування коштів, що потягнуло за собою не включення позивача Фондом гарантування вкладів фізичних осіб до загального реєстру вкладників ПАТ "Банк "Київська Русь", які мають право на відшкодування коштів за вкладами.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2. Постановою Київського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2015 року, залишеною без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07 лютого 2019 року, позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства "Банк "Київська Русь" Волкова Олександра Юрійовича щодо не включення ОСОБА_1 до переліку вкладників ПАТʼ "Банк "Київська Русь", які мають право на відшкодування коштів за вкладами. Зобов`язано уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства "Банк "Київська Русь" Волкова Олександра Юрійовича включити ОСОБА_1 до переліку вкладників ПАТ "Банк "Київська Русь", які мають право на відшкодування коштів за вкладами. У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

3. Ухвалюючи зазначені рішення суди попередніх інстанціїй виходили з того, що гарантії Закону "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" поширюються на позивача, а уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб всупереч вимогам Закону № 4452-VІ та нормативно-правових актів Фонду безпідставно не внесла позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк "Київська Русь" подала касаційну скаргу на постанову Київського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2015 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 07 лютого 2019 року, в якій просила скасувати рішення судів попередніх інстанцій та відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що 19.03.2015 між позивачем та ПАТ "Банк "Київська Русь" укладено договір банківського рахунку № 26445-44.3, за яким банком відкрито поточний рахунок № НОМЕР_1 па ім`я ОСОБА_1 Згідно виписки по особовому рахунку № НОМЕР_1 за 03.07.2015 р.

На підставі постанови Правління Національного банку України від 19.03.2015 р. № 190 "Про віднесення публічного акціонерного товариства "Банк "Київська Русь", виконавчою дирекцією ФГВФО прийнято № 61 від 19.03.2015 р., яким з 20.03.2015 р. у ПАТ "Банк "Київська Русь" введено тимчасову адміністрацію строком на 3 місяці до 19.06.2015 р. Рішенням ФГВФО від 15.06.2015 р. № 116 строк тимчасової адміністрації продовжено до

19.07.2015 р. Уповноваженою особою ФГВФО на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "Банк "Київська Русь" призначено Волкова 0.10.

25.08.2015 р., рішенням ФГВФО № 155/44 всі повноваження ліквідатора ПАТ "Банк "Київська Русь", визначені ст.ст. 37, 38, ч.ч. 1, 2 ст. 48 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" делеговані Волкову 0.10. на час здійснення процедури ліквідації банку.

Банком, який здійснює виплату коштів вкладникам ПАТ "Банк "Київська Русь", є АТ "Укрексімбанк, звернувшись до якого позивач дізнався, що його не було включено до переліку вкладників ПАТ "Банк "Київська Русь", які мають право на відшкодування коштів.

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 08.06.2015 р. та запитом від 21.07.2015 р. щодо надання пояснень стосовно причин не включення ОСОБА_1 до переліку осіб, чиї вклади підлягають поверненню. У відповіді на запит, отриманій представником позивача

30.07.2015 р., зазначено, що уповноваженою особою ФГВФО на ліквідацію ПАТ "Банк "Київська Русь" Волковим О.Ю. визнано сумнівною операцію щодо перерахування

19.03.2015 р. коштів в сумі 200000,00 грн. на поточний рахунок № НОМЕР_1, який належить позивачу, у зв`язку з чим інформацію направлено до правоохоронних органів, а операції за вказаним рахунком тимчасово обмежені до отримання висновку від правоохоронних органів про відсутність шахрайських дій при здійсненні вищевказаного переказу коштів.

Постановою слідчого СВ Подільського РУ ГУМВС України в м. Києві Каравашкіна Д.А . від 21.08.2015 закрито кримінальне провадження № 12015100070005277 від 28.07.2015 р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 15, ч. 1 ст. 190 КК України у зв`язку з відсутністю події вчинення кримінального правопорушення у вигляді заволодіння ОСОБА_1 коштами Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "Банк "Київська Русь".

Згідно рішення ФГВФО від 17.07.2015 р. № 138 розпочата процедура ліквідації ПАТ "Банк "Київська Русь". Уповноваженою особою ФГВФО на ліквідацію ПАТ "Банк "Київська Русь" призначено Волкова О.Ю .

Позивач звернувся до банку-агента ФГВФО з метою отримання гарантованого розміру відшкодування коштів за вкладами, проте йому було відмовлено у зв`язку із не включенням до загального реєстру вкладників ПАТ "Банк "Київська Русь", які мають право на відшкодування коштів за вкладами.

6. Вважаючи допущену відповідачем бездіяльність незаконною, позивач оскаржив її до суду.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що правочин, вчинений між сторонами, штучно створює обов`язок Фонду щодо відшкодування грошових коштів, спрямований на заволодіння державними коштами та порушує публічний порядок, а тому є нікчемним згідно статті 36, пунктів 2, 7 частини 3 статті 38 Закону №4452-VI. Наголошено на тому, що кошти на рахунок позивача надійшли внаслідок дроблення рахунку ТОВ "МПП-Імпульс" в якості поворотної фінансової допомоги. Такі дії створили можливість для вказаної юридичної особи, як власника коштів, згодом отримати усю суму свого первинного вкладу, що свідчить про надання переваг цьому вкладнику перед іншими кредиторами банку і має усі ознаки нікчемності правочину.

8. У відзиві на касаційну скаргу позивач просив в її задоволенні відмовити та залишити в силі оскаржувані судові рішення. Наголошено на тому, що гарантії Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" поширюються на позивача, тому позивача протиправно не включено до переліку вкладників Публічного акціонерного товариства "Банк "Київська Русь", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

9. Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені, зокрема, Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; Закон № 4452-VI).

Пунктом 3 та 4 частини першої статті 2 Закону № 4452-VI визначено, що вклад - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти;

вкладник - фізична особа (крім фізичних осіб - суб`єктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.

10. Частиною першою статті 3 Закону № 4452-VI визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

11. Відповідно до частини першої статті 26 Закону № 4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Виконання зобов`язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов`язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам після ухвалення рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.

12. Згідно з положеннями статті 27 Закону № 4452-VI Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур`єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

13. Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що держава гарантує фізичним особам, які на момент прийняття рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, мали у такому банку вклад (від 10 грн.), відшкодування суми коштів, розміщених на цьому вкладі, включаючи нараховані відсотки, за рахунок коштів ФГВФО у межах суми, встановленої адміністративною радою Фонду, яка не може бути меншою 200000 грн. Фактична виплата гарантованої суми відшкодування здійснюється ФГВФО відповідно до затверджених виконавчою дирекцією Фонду реєстрів вкладників, сформованих на підставі переліку вкладників з визначенням суми відшкодування для кожного з них, що складаються уповноваженою особою Фонду.

Отже, відшкодування Фондом коштів відбувається лише вкладникам за наявними у банку вкладами в межах граничної суми відшкодування. При цьому обов`язковими умовами, за яких відповідні кошти вважаються вкладом, а особа - вкладником, є залучення банком таких коштів від особи чи для неї на підставі договору банківського вкладу, банківського рахунку або на підставі іменного депозитного сертифіката.

Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції

14. Суд касаційної інстанції зауважує, що підставою для поширення на особу гарантій, передбачених Законом №4452-VI щодо відшкодування вкладу, є наявність у такої особи залишку коштів на банківському рахунку, що відкритий на її ім`я, тобто наявність вкладу та статусу вкладника у особи. При цьому положення чинного законодавства не пов`язують визначення статусу вкладника банку та виникнення у нього права на отримання гарантованої суми відшкодування вкладу із походженням на відповідному вкладному (депозитному, поточному) рахунку коштів.

Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджено матеріалами справи, на дату прийняття постанови Правління НБУ №190 від 19 березня 2015 року "Про віднесення ПАТ "Банк "Київська Русь" до категорії неплатоспроможних" згідно виписки по особовому рахунку позивача № НОМЕР_1 за 03.07.2015 р. залишок по ньому складає 200000,00 грн. Кошти на рахунок позивача надійшли в якості поворотної фінансової допомоги від ТОВ "МПП-Імпульс" згідно договору б/н від 19.03.2015 р.

15. Відповідно до частини другої статті 34 Закону № 4452-VI не пізніше наступного робочого дня після початку тимчасової адміністрації Фонд розміщує інформацію про запровадження тимчасової адміністрації в банку на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет і не пізніше ніж через 10 днів публікує її в газетах "Урядовий кур`єр" або "Голос України".

Частинами третьою, п`ятою цієї статті також передбачено, що виконавча дирекція Фонду не пізніше наступного робочого дня після офіційного отримання рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних призначає з числа працівників Фонду уповноважену особу Фонду. Уповноважена особа Фонду повинна відповідати вимогам, встановленим Фондом. Рішення про призначення уповноваженої особи Фонду доводиться Фондом до головного офісу банку та до кожного відокремленого підрозділу банку негайно.


................
Перейти до повного тексту