1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



09 вересня 2019 року


Київ

справа № 591/6579/16-а

провадження № К/9901/43066/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Саприкіної І.В., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, за касаційною скаргою Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: П`янової Я.В., Зеленського В.В., Чалого І.С. від 3 серпня 2017 року,



УСТАНОВИВ:



ІСТОРІЯ СПРАВИ



Короткий зміст позовних вимог



1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, в якому, з урахуванням уточнень, просив:

- визнати протиправним рішення Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області № 12123 від 22 грудня 2016 року про відмову у призначені пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" як працівнику, зайнятому на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці по списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах;

- зобов`язати Сумське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах з часу звернення про призначення пенсії, а саме з 14 грудня 2016 року на підставі пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" як працівнику, зайнятому на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці по списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.



Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій



2. Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 8 червня 2017 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 було відмовлено.



3. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що оскільки списком № 2 передбачено посаду "мулярів, які постійно працюють у бригадах мулярів і у спеціалізованих ланках мулярів комплексних бригад", але даний факт не підтверджується наданим суду доказами. Первинних документів на підтвердження наявного трудового стажу саме на посаді, передбаченій списком № 2, позивачем при зверненні до Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду Сумської області із заявою про призначення пенсії не надавалося, і такі документи відсутні також в матеріалах справи.



4. Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 3 серпня 2017 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 було задоволено.

Постанову Зарічного районного суду м. Суми від 8 червня 2017 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено.

Визнано протиправним рішення Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області № 12123 від 22 грудня 2016 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" як працівнику, зайнятому на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці по списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Зобов`язано Сумське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах з часу звернення про призначення пенсії, а саме з 14 грудня 2016 року, на підставі пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" як працівнику, зайнятому на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці по списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.



5. Задовольняючи позовні вимоги суд апеляційної інстанції виходив з того, що зібраними по справі доказами підтверджено, що позивач з 12 грудня 1983 року по 8 червня 1987 року та з 1 січня 1988 року по 4 травня 1998 року працював повний робочий день в бригаді мулярів під керівництвом ОСОБА_2 в організації, яка декілька разів змінювала свою назву, і не переводився на жодну іншу посаду з неповним робочим днем, що підтверджується архівними довідками.

Робітничу професію муляра, що зайнятий в бригадах мулярів і в спеціалізованих ланках мулярів комплексних бригад, віднесено до списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

18 листопада 1994 року було проведено атестацію робочого місця позивача та підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення.

Оскільки позивач досяг відповідного віку, має стаж роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах, відмова в призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах за списком № 2 є безпідставною та необґрунтованою.



Короткий зміст вимог касаційної скарги



6. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Сумське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 3 серпня 2017 року та залишити в силі постанову Зарічного районного суду м. Суми від 8 червня 2017 року.



СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ



7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 2 березня 2016 року звернувся до Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про призначення йому пенсії на пільгових умовах, відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Рішенням Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду Сумської області від 22 грудня 2016 року № 12123 позивачу було відмовлено в задоволенні його заяви з тих підстав, що надана позивачем довідка від 8 червня 2016 року № 5 про підтвердження наявного трудового стажу не містить характеру виконуваних робіт, та зазначена у ній посада "муляр" не відповідає посаді відповідно до розділу ХХVІІ списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162 - "муляри, які постійно працюють у бригадах мулярів і у спеціалізованих ланках мулярів комплексних бригад". При перевірці достовірності видачі вказаних відомостей відсутні первинні документи на підтвердження того, що позивач працював муляром саме у складі бригади мулярів і у спеціалізованих ланках мулярів комплексних бригад.



8. Не погоджуючись з такими рішеннями відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.



ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ



9. Касаційна скарга обґрунтована тим, що зазначена в трудовій книжці назва посади не відповідає назві, зазначений в списку № 2. Довідка про наявність пільгового стажу від 8 червня 2016 року № 5 не підтверджує зайнятість позивача у бригаді мулярів або у спеціалізованій ланці мулярів комплексної бригади.



10. ОСОБА_1 подано заперечення на касаційну скаргу Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 3 серпня 2017 року, в яких він просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін.



ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ



11. Згідно приписів статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.



12. Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.



13. Відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам.



14. Згідно із статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.



15. Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12 червня 1993 року № 637 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, за відсутності її або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, а також архівними установами.



16. Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.




................
Перейти до повного тексту