ПОСТАНОВА
Іменем України
09 вересня 2019 року
Київ
справа №826/3796/17
адміністративне провадження №К/9901/33310/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді: Мартинюк Н.М.,
суддів: Жука А.В., Мельник-Томенко Ж.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Державної служби України з надзвичайних ситуацій
на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 квітня 2017 року
(головуючий суддя: Літвінова А.В., судді: Аблов Є.В., Мазур А.С.)
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2017 року
(головуючий суддя: Глущенко Я.Б., судді: Кузьмишина О.М., Пилипенко О.Є.)
у справі №826/3796/17
за позовом Державної служби України з надзвичайних ситуацій
до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України
про визнання протиправними дій і скасування постанови в частині,
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
Державна служба України з надзвичайних ситуацій звернулася до суду з адміністративним позовом до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, в якому просила:
- визнати протиправними дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Бурли В.Е.;
- скасувати пункт 3 постанови про відкриття виконавчого провадження від 28 лютого 2017 року №ВП №53499888 у частині визначення розміру і стягнення з позивача виконавчого збору із розрахунку 3200,00 грн*4=12800,00 грн.
Позивач вказує, що відповідач помилково взяв до розрахунку виконавчого збору показник мінімальної заробітної плати у розмірі 3200,00 грн, а не 1600,00 грн, як це передбачено частиною третьою Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 6 грудня 2016 року №1774-VIII.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Окружний адміністративний суд міста Києва постановою від 18 квітня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2017 року, у задоволенні позову відмовив.
Судові рішення обґрунтовані тим, що відповідач правильно обрахував суму виконавчого збору із розміру мінімальної заробітної плати, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік".
Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзиву (заперечення)
У касаційній скарзі позивач просить скасувати ухвалені у справі судові рішення і задовольнити позовні вимоги, посилаючись на порушення судами норм пунктів 3 - 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України". При цьому, аргументує свою касаційну скаргу тим, що норми абзацу другого пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону є загальними й визначена ними сума (1600,00 грн) підлягає застосуванню як розрахункова величина, у тому числі і при визначенні розміру виконавчого збору при здійсненні виконавчого провадження. Крім того, суди не врахували норми пункту 9 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень указаного Закону, якими передбачено, що до приведення законодавчих актів у відповідність із цим Законом вони застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідач не реалізував своє процесуальне право подання відзиву на касаційну скаргу.
Статтею 327 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - "КАС України") в редакції Закону України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", що набув чинності 15 грудня 2017 року, обумовлено, що судом касаційної інстанції в адміністративних справах є Верховний Суд.
За правилами частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Верховного Суду приходить до висновку, що касаційна скарга не може бути задоволена.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
У судовому процесі встановлено, що старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Бурлою В.Е. за результатами розгляду заяви про примусове виконання виконавчого листа №607/5824/16-а, виданого 2 грудня 2016 року Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області, прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження від 28 лютого 2017 року №ВП №53499888. Пунктом 3 цієї постанови вказано стягнути з боржника виконавчий збір у розмірі 12800,00 грн.
Указані обставини у судовому процесі не оспорюються, тоді як спір виник щодо правильності визначення відповідачем розміру виконавчого збору із розміру мінімальної заробітної плати у 3200,00 грн. Позивач вважає, що відповідач мав виходити із розрахунку 1600,00 грн, як це передбачено пунктом 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
ІІІ. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Відповідно до частини п`ятої статті 26 Закону України "Про виконавче провадження" від 2 червня 2016 року № 1404-VIII виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.