УХВАЛА
04 вересня 2019 року
м. Київ
Справа № 9901/382/19
Провадження № 11-770заі19
Велика Палата Верховного Суду у складі:
Головуючого Гриціва М. І.,
суддів Антонюк Н. О., Анцупової Т. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Гудими Д. А., Кібенко О. Р., Лященко Н. П., Прокопенка О. Б., Пророка В. В., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.,
розглянула в порядку письмового провадження заяву судді Великої Палати Верховного Суду Пророка Віктора Васильовича про самовідвід від участі в розгляді справи за апеляційною скаргою ОСОБА_1, який діє через адвоката Архіпова Олександра Юрійовича, на ухвалу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 22 липня 2019 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - ВККС, Комісія), Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (далі - Уповноважений ВРУ) Денісової Людмили Леонтіївни про визнання протиправним та скасування рішення про звільнення та поновлення на посаді, та
ВСТАНОВИЛА:
У липні 2019 року позивач звернувся до суду із позовними вимогами:
зобов`язати ВККС та Уповноваженого ВРУ поновити ОСОБА_1 на посаді члена ВККС;
визнати протиправним та скасувати наказ № 321-к/тр від 11 липня 2019 року виконувача обов`язків голови Комісії ОСОБА_2 в частині відрахування ОСОБА_1 із штату ВККС України;
визнати протиправним та скасувати наказ № 471/к від 27 червня 2019 року Уповноваженого ВРУ "Про звільнення ОСОБА_1 з посади члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України";
визнати протиправним та скасувати наказ № 61.15/19 від 27 червня 2019 року Уповноваженого ВРУ "Про проведення публічного конкурсу з добору кандидатів для призначення членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України".
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду ухвалою від 22 липня 2019 року позовну заяву повернув позивачу на підставі пункту 6 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС).
ОСОБА_1 не погодився із зазначеною ухвалою суду і через свого представника адвоката Архіпова О. Ю. подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 22 липня 2019 року та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Велика Палата Верховного Суду ухвалою від 08 серпня 2019 року відкрила апеляційне провадження у зазначеній справі.
09 серпня 2019 року суддя Великої Палати Верховного Суду Пророк В. В. подав заяву про самовідвід від участі в розгляді справи, мотивовану тим, що позивачем у цій справі є ОСОБА_1, який за часів його роботи в адвокатському об`єднанні "Василь Кісіль і Партнери" був його керівником в окремих правових проектах. До того ж вони підтримують товариські стосунки.
Вважає, що зазначені обставини можуть викликати в учасників даної справи та сторонніх спостерігачів сумніви в його неупередженості або об`єктивності при розгляді цієї справи.
Велика Палата Верховного Суду перевірила наведені суддею Пророком В. В. доводи на обґрунтування заяви про самовідвід і дійшла висновку про відсутність підстав для її задоволення з огляду на таке.
За приписами частини першої статті 40 КАС питання про самовідвід судді може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі.
Пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Відповідно до частини першої статті 36 КАС України суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу):
1) якщо він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав правничу допомогу стороні чи іншим учасникам справи в цій чи іншій справі;
2) якщо він прямо чи опосередковано заінтересований у результаті розгляду справи;
3) якщо він є членом сім`ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім`ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу;