Постанова
Іменем України
29 серпня 2019 року
м. Київ
справа № 759/15301/18
провадження № 51-1466 км 19
Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого Маринича В.К.,
суддів Марчук Н.О., Огурецького В.П.,
за участю:
секретаря судового засідання Андрієнко М.В.,
прокурора Опанасюка О.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу засудженого ОСОБА_1 на ухвалу Київського апеляційного суду від 04 лютого 2019 року у кримінальному провадженні № 12016100080011775 від 25 листопада 2016 року, за обвинуваченням
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця та мешканця АДРЕСА_1 ),
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України.
Зміст оскаржуваного судового рішення і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
За вироком Святошинського районного суду м. Києва від 04 грудня 2018 року ОСОБА_1 засуджено за ч. 2 ст. 286 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років з позбавлення права керування транспортними засобами на строк 1 рік.
На підставі ст. 75 КК України засудженого ОСОБА_1 звільнено від відбування основного покарання з випробовуванням з іспитовим строком тривалістю 3 роки.
Цивільний позов потерпілої ОСОБА_2 задоволено повністю.
Ухвалено стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 на відшкодування заподіяної матеріальної шкоди 242 675 грн., моральної шкоди 100 000 грн. та процесуальних витрат - 11 724 грн.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь потерпілої ОСОБА_2 втрачений дохід ОСОБА_3 у зв`язку з його каліцтвом на суму 9436 грн.
Згідно з вироком ОСОБА_1 визнано винуватим у тому, що він 25 листопада 2016 року приблизно о 05:29, керуючи автомобілем "Chevrolet Cruze", державний реєстраційний номер НОМЕР_1, у м. Києві, рухаючись по вул. Симиренка в напрямку вул. Сім`ї Сосніних, не впорався з керуванням та здійснив наїзд на потерпілого ОСОБА_3, чим заподіяв останньому тяжкі тілесні ушкодження, після чого з місця пригоди зник.
Не погоджуючись із вироком суду першої інстанції, ОСОБА_1 оскаржив його в апеляційному порядку.
Ухвалою судді Київського апеляційного суду від 21 січня 2019 року апеляційну скаргу засудженого ОСОБА_1 залишено без руху, та встановлено строк на усунення недоліків апеляційної скарги протягом чотирнадцяти днів з моменту отримання копії даної ухвали, але не пізніше 04 лютого 2019 року.
Ухвалою судді Київського апеляційного суду від 04 лютого 2019 року апеляційну скаргу засудженого ОСОБА_1 на вирок Святошинського районного суду м. Києва від 04 грудня 2018 року у зв`язку з не усуненням недоліків у встановлений строк повернуто особі, яка її подала.
Вимоги касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі засуджений ОСОБА_1 ставить питання про скасування ухвали судді апеляційного суду про повернення апеляційної скарги у зв`язку з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону та просить призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції. При цьому вказує, що суддя суду апеляційної інстанції, постановляючи ухвалу про залишення апеляційної скарги без руху, встановив строк на усунення недоліків апеляційної скарги протягом чотирнадцяти днів з моменту отримання копії даної ухвали, але не пізніше 04 лютого 2019 року. Вказану ухвалу засуджений ОСОБА_1 отримав поштовим зв`язком лише 30 січня 2019 року та 04 лютого 2019 року направив на адресу суду апеляційної інстанції нову апеляційну скаргу з урахуванням вимог ухвали від 21 січня 2019 року. За таких обставин засуджений вважає, що встановлений строк на усунення недоліків апеляційної скарги ним не пропущено.
Позиції інших учасників судового провадження
Від учасників судового провадження заперечень на касаційну скаргу засудженого ОСОБА_1 не надходило.
У судовому засіданні прокурор підтримав касаційну скаргу ОСОБА_1 та просив її задовольнити.
Заслухавши суддю-доповідача, з`ясувавши позиції учасників судового провадження, перевіривши наведені у касаційній скарзі доводи та дослідивши матеріали кримінального провадження, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Мотиви суду
Згідно зі ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
Відповідно до ст. 438 КПК України підставами для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є, зокрема, істотне порушення вимог кримінального процесуального закону.
Право особи на апеляційне оскарження спрямовано насамперед на реалізацію права на справедливий суд, гарантованого ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Забезпечення такого права є однією з важливих гарантій ухвалення правосудного рішення у кримінальному провадженні.
Відповідно до вимог ст. 24 КПК України кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого, а також на перегляд вироку, ухвали суду, що стосується його прав, свобод, законних інтересів, судом вищого рівня в порядку, передбаченому цим Кодексом.