ПОСТАНОВА
Іменем України
29 серпня 2019 року
Київ
справа №160/913/19
адміністративне провадження №К/9901/16868/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Стеценка С.Г.,
суддів: Рибачука А.І., Тацій Л.В.,
розглянувши в письмовому провадженні в касаційному порядку адміністративну справу № 160/913/19
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
до Криворізької міської ради Дніпропетровської області
про визнання протиправним та нечинним рішення
за касаційною скаргою Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2019 року (головуючий суддя Дєєв М.В.) та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 06 травня 2019 року (колегія у складі: головуючого судді Чередниченка В.Є., суддів: Іванова С.М., Панченко О.М.)
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. В січні 2019 року Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Криворізької міської ради Дніпропетровської області, в якому просив визнати протиправним та нечинним рішення відповідача № 3728 від 24.06.2015 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу" з моменту його прийняття.
2. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржуване рішення підлягає скасуванню, оскільки при розробленні технічної документації з нормативної грошової оцінки землі були використані недостовірні дані, які були штучно завищені та покладені в основу розрахунку, що призвело до неправомірного та суттєвого завищення вартості земель міста. Зазначає про те, що сама технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу оскарженню окремо від рішення № 3728 від 24.06.2015, яким її затверджено не підлягає, оскільки не є нормативно-правовим актом.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Дніпропетровський окружний адміністративний суд ухвалою від 12 лютого 2019 року адміністративний позов повернув позивачу, оскільки були відсутні підстави для задоволення заяви позивача про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду з позовом.
4. Третій апеляційний адміністративний суд постановою від 06 травня 2019 року залишив без змін ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2019 року.
5. Суди виходили з того, що матеріали справи свідчать про те, що позивач у січні 2019 року звернувся до суду з вимогою скасувати рішення, яке з липня 2015 року разом з додатками є загальнодоступним та про яке позивачу, як платнику місцевих податків і зборів було достеменно відомо. Однак, ним протягом 2015-2018 років не вчинялися будь-які дії спрямовані на встановлення підстав прийняття такого рішення в тому числі на ознайомлення з розробленою технічною документацією з нормативної грошової оцінки землі та подальшого оскарження такого рішення, що свідчить про стабільність відносин, які регулювало це рішення.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
6. 12 червня 2019 року ФОП ОСОБА_1 звернувся до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду із касаційною скаргою на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2019 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 06 травня 2019 року, в якій просить скасувати вказані рішення судів попередніх інстанцій та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
7. В обґрунтування своїх вимог зазначає, що із складовими технічної документації позивач ознайомився 15.01.2019 будучи потерпілим у кримінальному провадженні. Посилається на висновки Верховного Суду України викладені у постанові від 21.06.2016 прийнятої у справі № 522/7868/13-а, згідно з якою технічна документація має гриф обмеження доступу "Для службового користування", документацією з цим грифом заборонено опубліковувати в засобах масової інформації. Припущення про те, що позивач мав дізнатися та усвідомити неминучий вплив на свої права, обов`язки та інтереси з дня опублікування рішення не відповідає обставинам справи.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
8. 18.06.2019 в автоматизованій системі документообігу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду зареєстровано вказану касаційну скаргу.
9. Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено колегію суддів для розгляду касаційної скарги у складі судді-доповідача Стеценка С. Г., суддів: Стрелець Т.Г., Тацій Л. В.
10. Ухвалою Верховного Суду від 01.07.2019 відкрито касаційне провадження у справі.
11. Ухвалою Верховного Суду від 27.08.2019 закінчено підготовку справи до касаційного розгляду і, ураховуючи приписи пункту 3 частини першої статті 345 КАС України, постановлено здійснювати такий в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами з 28.08.2019.
12. У зв`язку з перебуванням судді Стрелець Т.Г. у відпустці з 19.08.2019 по 09.09.2019 (наказ від 29.07.2019 № 42-кв) проведено повторний автоматизований розподіл даної судової справи.
13. Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.08.2019 визначено колегію суддів для розгляду касаційної скарги у складі судді-доповідача Стеценка С. Г., суддів: Рибачука А.І., Тацій Л. В.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
14. 24.06.2015 Криворізькою міською радою Дніпропетровської області було прийнято рішення № 3728 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу", яким визначено середню вартість 1 кв.м земель міста станом на 01.01.2014 у розмірі 270,60 грн., рішення набрало чинності 01.01.2016.
15. Зазначене рішення оприлюднене - 01.07.2015 на офіційній сторінці Криворізької міської ради, що підтверджується посиланням https://so.kr.gov.ua/ua/treezas_so/pg/3304377777_d1/ разом з усіма додатками, а саме: результати профакторної оцінки при визначенні комплексного індексу цінності території (додаток 1); визначення зонального коефіцієнта Км2 та грошової оцінки 1 кв.м землі в межах економіко-планувальних зон (додаток 2); грошову оцінку земель різного функціонального призначення (грн. за 1 кв. м) у розрізі економіко-планувальних зон (додаток 3); - опис меж економіко-планувальних зон міста Кривого Рогу (додаток 4); нормативну грошову оцінку 1 га землі сільськогосподарського призначення в межах міста за агровиробничими групами ґрунтів (додаток 5), при цьому саме зазначена у вказаних додатках інформація застосовується у визначенні нормативної грошової оцінки земель суб`єктів господарювання.
16. Не погоджуючись з прийнятим рішенням відповідача, вважаючи його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
17. Згідно з ч. 2 ст. 99 КАС України, (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
18. Відповідно до частини другої статті 99 КАС України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
19. Положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 122 КАС України (в редакції, що діє з 15.12.2017) визначено, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
20. У відповідності до статті 102 КАС України (в редакції, що діє з 15.12.2017), пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за заявою учасника справи.
21. Зокрема, причина пропуску строку може вважатися поважною, якщо вона відповідає одночасно всім таким умовам: 1) це обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк; 2) це обставина, яка виникла об`єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк; 3) ця причина виникла протягом строку, який пропущено; 4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.
22. При цьому, поважними причинами можуть визнаватися лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов`язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належним чином.
23. Отже, поновленню підлягають лише порушені з поважних причин процесуальні строки, встановлені законом. В свою чергу, поважною може бути визнано причину, яка носить об`єктивний характер, та з обставин, незалежних від позивача, унеможливила звернення до суду з адміністративним позовом.
24. Суд касаційної інстанції звертає увагу на те, що дотримання строків звернення до адміністративного суду є однією з умов дисциплінування учасників публічно-правових відносин у випадку, якщо вони стали спірними. У випадку пропуску строку звернення до суду, підставами для визнання поважними причин такого пропуску є лише наявність обставин, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.