ПОСТАНОВА
Іменем України
29 серпня 2019 року
м. Київ
справа №826/18716/15
адміністративне провадження №К/9901/9741/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Саприкіної І. В.,
суддів Єзерова А. А., Стеценка С. Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 листопада 2015 року (суддя Федорчук А. Б.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2016 року (у складі колегії суддів Ісаєнко Ю. А., Оксененка О. М., Федотова І. В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк "Київська Русь" Волкова Олександра Юрійовича та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
У серпні 2015 року ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк "Київська Русь" (далі - ПАТ "Банк "Київська Русь") Волкова Олександра Юрійовича (далі - уповноважена особа Фонду) та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), у якому просила:
- визнати протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду щодо невключення до переліку вкладників ПАТ "Банк "Київська Русь", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду;
- зобов`язати уповноважену особу Фонду включити до вказаного переліку щодо виплати позивачці відшкодування у сумі 185 тис. грн за договором банківського рахунку від 19 березня 2015 року № 24853-34 в національній валюті;
- зобов`язати надати Фонду додаткову інформацію про виплату за договором банківського рахунку від 19 березня 2015 року № 24853-34 в національній валюті відшкодування у сумі 185 тис. грн за рахунок коштів Фонду;
- зобов`язати Фонд включити позивачку до загального реєстру вкладників ПАТ "Банк "Київська Русь", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.
Окружний адміністративний суду м. Києва постановою від 27 листопада 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2016 року, у задоволенні позову відмовив.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновком якого погодився і суд апеляційної інстанції, виходив з того, що укладений між ОСОБА_1 та ПАТ "Банк "Київська Русь" договір банківського рахунку від 19 березня 2015 року № 24853-34 є нікчемним, надавав можливість власнику вкладу, розмір якого значно перевищує суму 200 тис. грн, отримати цю суму повністю, без будь-яких обмежень, що є наданням переваг цьому вкладнику перед іншими кредиторами, а тому Уповноважена особа Фонду правомірно не визнала позивачку вкладником банку, який має право на відшкодування коштів за вкладом за рахунок Фонду та, як наслідок, на законних підставах не включила її до реєстру вкладників (загального реєстру).
Не погодившись із такими рішеннями судів, 08 лютого 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, у якій просила скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 листопада 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2016 року і прийняти нове рішення про задоволення позову.
В обґрунтування вимог касаційної скарги позивачка зазначила, що рішення судів попередніх інстанцій є незаконними та такими, що прийняті з порушенням норм матеріального права, оскільки вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру такого відшкодування (200 тис. грн) після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, а тому бездіяльність відповідачів щодо невключення її до переліку вкладників є протиправною й такою, що суперечить чинному законодавству.
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 09 лютого 2016 року відкрив касаційне провадження за вказаною скаргою.
У запереченнях на касаційну скаргу відповідачі просять касаційну скаргу позивачки залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін. Зокрема, уповноважена особа Фонду вважає нікчемним договір про відкриття та обслуговування банківського рахунку, укладений між ОСОБА_1 та ПАТ "Банк "Київська Русь", а тому наполягає на тому, що уповноважена особа Фонду правомірно та з дотриманням вимог законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, не визнала за ОСОБА_1 права на відшкодування коштів за вкладом за рахунок Фонду.
15 грудня 2017 року розпочав роботу Верховний Суд і набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів"
(далі - Закон № 2147-VIII), яким Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС України) викладено в новій редакції.
Відповідно до підп. 4 п. 1 розд."Перехідні положення" КАС України (у редакції Закону № 2147-VIII) касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Дослідивши наведені в касаційній скарзі доводи щодо оскарження рішень судів першої та апеляційної інстанцій, заслухавши суддю-доповідача про обставини, необхідні для ухвалення судового рішення, та перевіривши матеріали справи, Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду встановив таке.
19 березня 2015 року між ОСОБА_1 та ПАТ "Банк "Київська Русь" укладений договір банківського рахунку № 24853-34 в національній валюті, відповідно до умов якого банк відкрив позивачці поточний рахунок № НОМЕР_3 та зобов`язався здійснювати його розрахунково-касове обслуговування.
Цього ж дня на поточний рахунок позивачки № НОМЕР_3 зараховано грошові кошти в сумі 185 тис. грн, які внесені з поточного рахунку Асоціації міжнародних автомобільних перевізників України", з призначенням платежу - "надання поворотної фінансової допомоги".
Правління Національного банку України постановою від 19 березня 2015 року № 190 віднесло ПАТ "Банк "Київська Русь" до категорії неплатоспроможних.
Виконавча дирекція Фонду рішенням від 19 березня 2015 року № 61 запровадила в ПАТ "Банк "Київська Русь" тимчасову адміністрацію з 20 березня 2015 року та призначила уповноважену особу Фонду на здійснення тимчасової адміністрації ПАТ "Банк "Київська Русь".
16 липня 2015 року Національний банк України прийняв постанову № 460 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "Банк "Київська Русь".
17 липня 2015 року виконавча дирекція Фонду прийняла рішення № 138 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "Банк "Київська Русь" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку".
23 липня 2015 року на офіційному сайті Фонду опубліковано оголошення, що з 24 липня 2015 року буде розпочата виплата коштів вкладникам ПАТ "Банк "Київська Русь" через установи банків-агентів Фонду, для отримання яких вкладникам банку необхідно у строк до 03 вересня 2015 року звернутися до установ банків-агентів Фонду.
19 червня 2015 року позивачка звернулася до уповноваженої особи Фонду із заявою про включення її до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за банківським вкладом, однак повідомленням 28 вересня 2015 року № 8709/16 ОСОБА_1 поінформовано про нікчемність правочину щодо перерахування частини одержаних коштів у розмірі 185 тис. грн з поточного рахунку Асоціації міжнародних автомобільних перевізників України на особистий рахунок позивачки відповідно до приписів п. 2, 7 ч. 3 ст. 38 Закону України від 23 лютого 2012 року № 4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (далі - Закон № 4452-VI). та ст. 228 Цивільного кодексу України.
Вважаючи бездіяльність відповідачів протиправною й такою, що суперечить чинному законодавству, оскільки вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру такого відшкодування (200 тис. грн) після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом на захист порушених, на її думку, прав та інтересів.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду в межах граничного розміру такого відшкодування після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку (ч. 2 ст. 26 Закону № 4452-VI).
Стосовно порядку визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, то відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону № 4452-VI уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону і нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону № 4452-VI уповноважена особа Фонду протягом одного робочого дня (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених ч. 2 ст. 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - протягом 15 робочих днів) з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, з визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.
Пунктами 3 - 5 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами (далі - Положення), затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду від 09 серпня 2012 року № 14 передбачено, що уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до п. 4 - 6 ч. 4 ст. 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.
Зазначений Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.
Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.
Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.
Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом.
У п. 6 розд. ІІІ Положення передбачено, що протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників.
Процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, передбачає такі послідовні етапи: складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду; складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників загального реєстру; затвердження виконавчою дирекцією Фонду загального реєстру.