1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



29 серпня 2019 року

м. Київ

справа № 548/509/16-а

адміністративне провадження № К/9901/13342/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

Судді-доповідача Саприкіної І. В.,

суддів Єзерова А. А., Стеценка С. Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Хорольського районного суду Полтавської області (у складі головуючого судді Коновода О. В.) від 26 травня 2016 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду (колегія у складі головуючого судді Філатова Ю. М., суддів Калиновського В. А., Бенедик А. П.) від 25 липня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області про перерахунок пенсії,

УСТАНОВИВ:

У квітні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Хорольського районного суду Полтавської області з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області (далі - УПФУ в Хорольському районі, Управління), у якому просив:

- зобов`язати УПФУ в Хорольському районі здійснити перерахунок та виплату йому пенсії, як інваліду ІІІ групи, у розмірі шести мінімальних пенсій за віком відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України від 06 червня 1996 року № 230/96-ВР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 230/96-ВР) та ст. 28 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) за період з 01 січня 2016 року;

- зобов`язати Управління здійснити перерахунок та виплату додаткової пенсії, як інваліду ІІІ групи, за шкоду, заподіяну здоров`ю в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону № 230/96-ВР та ст. 28 Закону № 1058-IV, починаючи з 01 січня 2016 року.

Хорольський районний суд Полтавської області постановою від 26 травня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2016 року, у задоволенні позову відмовив.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, вирішив, що з 03 серпня 2014 року розмір виплат основної та додаткової пенсій особам, які мають статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та є інвалідами ІІІ групи, повинен визначатися відповідно до урядових постанов, а тому позовні вимоги про зобов`язання відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату державної пенсії на підставі ст. 50, 54 Закону № 230/96-ВР задоволенню не підлягають, оскільки вказані виплати проводяться в порядку та у розмірах, встановлених у постанові Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Постанова № 1210).

Не погодившись із вказаними вище судовими рішеннями першої та апеляційної інстанції, у серпні 2016 року ОСОБА_1 подав до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу, у якій просив скасувати постанову Хорольського районного суду Полтавської області від 26 травня 2016 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2016 року і направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

На обґрунтування касаційної скарги скаржник зазначив, що оскаржувані рішення прийнято з порушенням вимог чинного законодавства України. При цьому, на його думку, суди не в повному обсязі з`ясували обставини, які мають значення для правильного вирішення адміністративного спору, що призвело до невідповідності висновків судів першої та апеляційної інстанції обставинам справи.

Вищий адміністративний суд України ухвалою від 16 серпня 2016 року відкрив провадження у цій справі за вказаною касаційною скаргою.

15 грудня 2017 року розпочав роботу Верховний Суд і набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" (далі - Закон № 2147-VIII), яким Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС України) викладено в новій редакції.

Відповідно до підп. 4 п. 1 розд."Перехідні положення" КАС України касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду ухвалою від 27 серпня 2019 року прийняв цю справу до провадження та призначив її до розгляду.

Відповідно до ч. 1 ст. 341 КАС України (у редакції Закону № 2147-VIII) суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Дослідивши наведені в касаційній скарзі доводи та перевіривши матеріали справи, колегія суддів встановила таке.

ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та інвалідом ІІІ групи (захворювання, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС), що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1, виданого 20 листопада 2002 року Полтавською обласною державною адміністрацією, та довідкою МСЕК.

09 березня 2016 року позивач звернувся до Управління із заявою про здійснення йому перерахунку пенсії (основної державної та додаткової) відповідно до ст. 50, 54, 67 Закону № 230/96-ВР, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком.


................
Перейти до повного тексту