ПОСТАНОВА
Іменем України
28 серпня 2019 року
Київ
справа №805/5040/15-а
адміністративне провадження №К/9901/19196/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Олендера І.Я.,
суддів: Гончарової І.А., Ханової Р.Ф.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Дочірнього підприємства "Тютюнова компанія "Хамадей" на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 12.07.2016 (судді: Сухарьок М.Г., Блохін А.А., Гаврищук Т.Г.) у справі №805/5040/15-а за позовом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України до Дочірнього підприємства "Тютюнова компанія "Хамадей", третя особа - Державна фіскальна служба України про продовження дії спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності,
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (далі - позивач, Мінекономрозвитку України, Міністерство) звернулось до суду з позовом до Дочірнього підприємства "Тютюнова компанія "Хамадей" (далі - відповідач, Підприємство, Компанія), третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Державна фіскальна служба України, в якому просить продовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до Дочірнього підприємства "Тютюнова компанія "Хамадей" наказом Мінекономрозвитку від 14.01.2015 № 16 на термін до усунення ДП "Тютюнова компанія "Хамадей" порушення статті 213 Податкового кодексу України, а саме до сплати акцизного податку із ввезеної на митну територію України тютюнової сировини, що не була використана для виготовлення готової продукції (сигарет).
2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Державна фіскальна служба України листом від 31.12.2014 №11499/5/99-99-22-05-02-16 відповідно до статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" звернулась до Мінекономрозвитку з поданням щодо застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності Дочірнього підприємства "Тютюнова компанія "Хамадей" за порушення вимог статті 213 Податкового кодексу України. Наказом Мінекономрозвитку від 15 січня 2015 року №16 тимчасово зупинено зовнішньоекономічну діяльність Дочірнього підприємства "Тютюнова компанія "Хамадей". У зв`язку із не усуненням допущених порушень податкового законодавства, Мінекономрозвитку звернулося до суду із даним позовом про подовження дії спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності Дочірнього підприємства "Тютюнова компанія "Хамадей".
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Постановою Донецького окружного адміністративного суду 19 квітня 2016 року (суддя Троянова О.В.) у задоволенні позову відмовлено.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції висновувався з того, що позивач всупереч пункту 4.9 Положення "Про порядок застосування до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб`єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", затвердженого Наказом Мінекономрозвитку 17 квітня 2000 року за №52, звернувся до ініціатора подання застосування санкції з запитом щодо доцільності подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності за 18 днів до закінчення терміну дії спеціальної санкції, тобто з порушенням строку (за 40 днів до закінчення), встановленого зазначеним пунктом.
Також судом першої інстанції при ухваленні постанови враховано те, що адміністративний позов Мінекономрозвитку направлено лише 12.11.2015 року (надійшов до суду 08.12.2015), тобто після сплину майже шести місяців після закінчення граничного терміну дії (три місяці) спеціальної санкції у вигляді зупинення зовнішньоекономічної діяльності Дочірнього підприємства "Тютюнова компанія "Хамадей" з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики (15.01.2015), а також не надання відповідних матеріалів, що підтверджують доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
4. Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 липня 2016 року, апеляційну скаргу Мінекономрозвитку задоволено, постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 квітня 2016 року скасовано, прийнято нову постанову, якою позовні вимоги задоволено в повному обсязі, продовжено дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до Дочірнього підприємства "Тютюнова компанія "Хамадей" наказом Мінекономрозвитку від 14.01.2015 № 16 на термін - до усунення порушень які були підставою для застосування спеціальної санкції.
5. Суд апеляційної інстанції виходив з того, що встановлене судом першої інстанції порушення позивачем вимог пункту 49 Положення № 52 при дотримані строків, встановлених статтею 37 Закону № 959-ХІІ (три роки), не позбавляє права позивача на застосування санкцій, передбачених цією нормою.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
6. Не погодившись із рішенням суду апеляційної інстанції, Підприємство подало касаційну скаргу, де посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 липня 2016 року та залишити в силі постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 квітня 2016 року.
7. Касаційний розгляд справи проведено в судовому засіданні, відповідно до ст. 344 Кодексу адміністративного судочинства України.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
8. Судами попередніх інстанцій встановлено, що Дочірнє підприємство "Тютюнова компанія "Хамадей" зареєстроване в якості юридичної особи за адресою: 84331, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Гвардійців Кантермирівців, 19, включене до ЄДРПОУ за номером 25113455, знаходиться на обліку платників податків в Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку МГУ ДФС, здійснює господарську діяльність відповідно до Статуту підприємства, є суб`єктом зовнішньоекономічної діяльності.
31.12.2014 Державна фіскальна служба України листом №11499/5/99-99-22-05-02-16 відповідно до статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" звернулась до Мінекономрозвитку з поданням щодо застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності Дочірнього підприємства "Тютюнова компанія "Хамадей" за порушення вимог статті 213 Податкового кодексу України.
Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 15 січня 2015 року №16 за порушення вимог статті 213 Податкового кодексу України у 40-денний строк з дня набрання чинності цим наказом застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності - до суб`єкта зовнішньоекономічної діяльності - Дочірнього підприємства "Тютюнова компанія "Хамадей".
Листом від 06 травня 2015 року за вих.№4102-10/14681-03 Мінекономрозвитку відповідно до пункту 4.9 Положення "Про порядок застосування до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб`єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", затвердженого наказом Мінекономрозвитку 17 квітня 2000 року за №52 звернулося до Державної фіскальної служби України, щодо висловлення позиції щодо доцільності скасування дії спеціальної санкції до відповідача - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності - та застосування спеціальної санкції у вигляді індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності або продовження дії спеціально санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності. Крім того у даному листі позивач просив ДФС України направити на їх адресу відповідні матеріали для продовження дії спеціальної санкції.
Державна фіскальна служба України листом від 28 травня 2015 року за вих.№12947/5/99-99-22-05-02-16 пропонувало продовжити дію спеціальної санкції у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до Дочірнього підприємства "Тютюнова компанія "Хамадей". Додатково зазначивши, що матеріали, які можуть бути використані Мінекономрозвитку як підстава для звернення до суду із відповідним позовом будуть надіслані додатково.
Судами попередніх інстанцій також встановлено, що відповідно до додатку №1 до листа Мінекономрозвитку від 06 травня 2015 року за вих.№4102-10/14681-03 кінцевий термін дії спеціальної санкції застосованої до відповідача Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 15 січня 2015 року №16 спливає 24 травня 2015 року.
До суду даний адміністративний позов Мінекономрозвитку направлено лише 12.11.2015 року (надійшов до суду 08.12.2015), тобто після сплину майже шести місяців після закінчення граничного терміну дії (три місяці) спеціальної санкції у вигляді зупинення зовнішньоекономічної діяльності Дочірнього підприємства "Тютюнова компанія "Хамадей" з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики (15.01.2015).
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
9. У доводах касаційної скарги Компанія вказує на порушення судом норм матеріального права. Скаржник в касаційні скарзі зазначає, що Подання всупереч частини 3 статті 37 Закону №959-ХІІ, Положення №52, не містить у собі найменування та реквізити контрагента, при виконанні контракту з яким порушено законодавство, оскільки порушення допущене не при виконанні зовнішньоекономічного контракту з певним контрагентом, а стосується правил митного оформлення. Відповідач вказує, що з боку фіскальних органів відсутні акти перевірок та будь-які інші рішення та податкові вимоги, які б підтверджували закономірність дій та висновків контрольних органів щодо виявлених порушень.
Відповідач звертає увагу суду на те, що суд апеляційної інстанції неправильно застосував статтю 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", невірно встановив строк, порядок та процедуру звернень до суду для застосування спеціальних санкцій. Суд помилково застосував положення про загальний строк у три роки для застосування спеціальних санкцій, та не врахував, що санкції зазначені у статті 37 наведеного Закону, можуть бути застосовані до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб`єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства, при цьому строк дії тимчасового зупинення ЗЕД не повинен перевищувати трьох місяців.
Мінекономрозвитку надані заперечення на касаційну скаргу, в яких позивач не погоджується з доводами касаційної скарги, просить залишити її без задоволення, а постанову суду апеляційної інстанції - без змін.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
10. Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність".
10.1. Частина 1 статті 37.
За порушення цього або пов`язаних з ним законів України до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб`єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції:
- накладення штрафів у випадках несвоєчасного виконання або невиконання суб`єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб`єктами господарської діяльності своїх обов`язків згідно з цим або пов`язаних з ним законів України. Розмір таких штрафів визначається відповідними положеннями законів України та/або рішеннями судових органів України;
- застосування до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб`єктів господарської діяльності індивідуального режиму ліцензування у випадках порушення такими суб`єктами цього Закону та/або пов`язаних з ним законів України, що встановлюють певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій;
- тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов`язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
10.2. Частина 2 статті 37.
Санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів доходів і зборів та контрольно-ревізійної служб, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб`єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.
10.3. Частина 6 статті 37.
Тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов`язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб`єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб`єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.