1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Ухвала суду



У Х В А Л А

20 серпня 2019 року

м. Київ

Справа № 757/37226/17-ц

Провадження № 14-452цс19

Велика Палата Верховного Суду у складі:

судді-доповідача Лященко Н. П.,

суддів: Антонюк Н. О., Анцупової Т. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Кібенко О. Р., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Прокопенка О. Б., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.,

перевіривши наявність підстав для передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду цивільної справи за позовом Фермерського господарства "Бурка Віталій Володимирович" до Генеральної прокуратури України про відшкодування майнової та моральної шкоди

за касаційною скаргою Фермерського господарства "Бурка Віталій Володимирович" на ухвалу Печерського районного суду м. Києва від 03 липня 2017 року в складі судді Матійчук Г. О. та ухвалу Апеляційного суду м. Києва від 06 листопада 2017 року,

ВСТАНОВИЛА:

У червні 2017 року Фермерське господарство "Бурка Віталій Володимирович" (далі - ФГ "Бурка В. В.") звернулося до суду з позовом до Генеральної прокуратури України про відшкодування майнової та моральної шкоди.

Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 03 липня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Апеляційного суду м. Києва від 06 листопада 2017 року, відмовлено у відкритті провадження у справі.

Судові рішення мотивовані тим, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки частиною першою статті 1 ГПК України в редакції до 15 грудня 2017 року було визначено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб`єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням, а для вирішення питання про відшкодування майнової та моральної шкоди позивач має право звернутися до господарського суду.

У грудні 2017 року ФГ "Бурка В. В." подало до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржувані ухвали, передавши справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Касаційна скарга мотивована тим, що суди не взяли до уваги, що позивачем заявлено вимогу про відшкодування шкоди, завданої протиправними діями відповідача.

Відмовляючи у відкритті провадження суди не визначилися, з приводу яких саме господарських відносин виник спір, всупереч тому, що спірні відносини стосуються майнових та немайнових відносин, які регулюються ЦК України і не відносяться до господарської діяльності.

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 08 грудня 2017 року відкрито касаційне провадження в зазначеній справі.

Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIIІ "Перехідні положення" Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) у редакції Закону України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

У травні 2018 року справу отримано Касаційним цивільним судом у складі Верховного Суду.

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду справу призначено до судового розгляду.

Відповідно до частини шостої статті 403 ЦПК України справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду у всіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб`єктної юрисдикції.

Згідно із частинами першою та четвертою статті 404 ЦПК України питання про передачу справи на розгляд палати, об`єднаної палати або Великої Палати Верховного Суду вирішується судом за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи. Про передачу справи на розгляд палати, об`єднаної палати або Великої Палати Верховного Суду суд постановляє ухвалу, зокрема, із обґрунтуванням підстав, визначених у частинах п`ятій або шостій статті 403 цього Кодексу.

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 01 серпня 2019 року справу за касаційною скаргою ФГ "Бурка В. В." передано на розгляд Великої Палати Верховного Суду на підставі частини шостої статті 403 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) з огляду на те, що касаційна скарга містить доводи про порушення судами правил предметної юрисдикції.

Частиною шостою статті 403 ЦПК України встановлено, що справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду у всіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб`єктної юрисдикції.

Про передачу справи на розгляд палати, об`єднаної палати або Великої Палати Верховного Суду суд постановляє ухвалу, зокрема, з обґрунтуванням підстав, визначених у частині шостій статті 403 ЦПК України (частина четверта статті 404 цього Кодексу).


................
Перейти до повного тексту