ПОСТАНОВА
Іменем України
22 серпня 2019 року
Київ
справа №826/10736/17
адміністративне провадження №К/9901/46875/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Бучик А.Ю.,
суддів: Мороз Л.Л., Рибачука А.І.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Промінвестгруп-1" на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2018 року у складі колегії суддів: Кобаля М.І., Епель О.В., Карпушової О.В. у справі № 826/10736/17 за позовом Приватного акціонерного товариства "Промінвестгруп-1" до Головного управління Держгеокадастру у м. Києві, Державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у м. Києві Самчук К.С. про визнання дій незаконними, скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
ПАТ "Промінвестгруп-1" (надалі по справі - позивач) звернулося до суду з позовом, у якому просило:
- визнати незаконними дій та скасувати рішення державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у м. Києві Самчук К.С. від 17.08.2017 № РВ-8000088272017 "Про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру";
- зобов`язати ГУ Держгеокадастру у місті Києві внести відомості до Державного земельного кадастру щодо зміни виду використання земельної ділянки за кадастровим № 8000000000 : 76:032:0013 по АДРЕСА_1, в Печерському районі міста Києва з "для будівництва, експлуатації та обслуговування готельного комплексу з підземним паркінгом" на "для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та з підземним паркінгом".
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 листопада 2017 року позов задоволено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2018 року постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 листопада 2017 року - скасовано, ухвалено нове рішення, яким в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції, позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову від 14 березня 2018 року та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що в силу положення ст. 21 Закону України "Про державний земельний кадастр" зміна виду використання земельної ділянки у межах однієї категорії земель не потребує розробки відповідного проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, так як цільове призначення земельної ділянки не змінюється.
У поданих відзивах відповідачі просять касаційну скаргу ПАТ "Промінвестгруп-1" залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2018 року - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
У ході розгляду справи судами попередніх інстанцій встановлено, що ПАТ "Промінвестгруп-1" є власником земельної ділянки площею 0,3592 га, на АДРЕСА_1 м. Києва (кадастровий номер 8000000000:76:032:0013, державний акт на право власності: серія НОМЕР_4 від 16.07.2007).
Відповідно до загальних відомостей про земельну ділянку, зазначених у Витязі з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, номер витягу НВ-8000586842017 від 12.07.2017, зазначена земельна ділянка відноситься до категорії земель: землі житлової та громадської забудови. Цільове призначення: Іншого призначення. Вид використання земельної ділянки: для будівництва, експлуатації та обслуговування готельного комплексу з підземним паркінгом. Форма власності: приватна.
Відповідно до Витягу з містобудівного кадастру міста Києва, щодо чинних містобудівних регламентів та інших умов провадження містобудівної діяльності, містобудівних умов та обмежень щодо певної території, а також наявних вимог та обмежень щодо використання земельних ділянок і розташованих на них об`єктів нерухомості, у тому числі викопіювання із містобудівної документації (офіційні відомості), номер №10611/0/12/12-03-15 від 13.08.2015, наданого Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу КМР (КМДА), дозволений вид використання території, розташування багатоквартирних житлових будинків, супутніх об`єктів повсякденного обслуговування, некомерційних комунальних об`єктів, а також окремих об`єктів загальноміського значення.
08.08.2017 ПАТ "Промінвестгруп-1" звернулося з відповідною заявою до Державного реєстратора стосовно внесення відомостей до Державного земельного кадастру про зміну виду використання земельної ділянки (кадастровий номер 8000000000:76:032:0013 ) для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку з вбудовано - прибудованими приміщеннями громадського призначення та з підземним паркінгом.
За результатом розгляду зазначеної заяви, 17.08.2017 Державним реєстратором Самчук К.С. прийнято рішення про відмову у внесені відомостей (змін) до Державного земельного кадастру № РВ-8000088272017.
Позивач, вважаючи оскаржуване рішення протиправним, звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення про задоволення адміністративного позову, суд першої інстанції виходив із того, що оскільки у спірних правовідносинах має місце лише зміна виду використання земельної ділянки в межах однієї категорії земель без зміни її цільового призначення, то відповідно до чинного законодавства, така зміна не потребує розробки відповідного проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а тому у Державного реєстратора були відсутні правові підстави для прийняття оскаржуваного рішення.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення про відмову у позові, суд апеляційної інстанції виходив із того, що Державним реєстратором правомірно та законно винесено рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру з підстав невідповідності поданих документів вимогам, установленим Законом України "Про Державний земельний кадастр" і Порядком ведення Державного земельного кадастру, оскільки вимоги зазначеного закону мають чіткий перелік документів, серед яких - проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким передбачена зміна її цільового призначення, котрий позивачем не було надано Державному реєстратору під час подання заяви про внесення відомостей (зміни до них) до Державного земельного кадастру.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів виходить з наступного.
Спірні відносини регулюються: Земельним кодексом України (далі - ЗК України), Законом України "Про землеустрій" від 22 травня 2003 року № 858-IV (далі - Закон України "Про землеустрій"), Законом України "Про Державний земельний кадастр" від 07 липня 2011 року № 3613-VI (далі - Закон України "Про Державний земельний кадастр") та Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 (в редакціях чинних на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ч.1 ст. 19 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на категорії.
Частиною 1 ст. 20 ЗК України встановлено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.
Отже, земельним законодавством чітко встановлено, що за проектами землеустрою та з дотриманням відповідної процедури здійснюється зміна цільового призначення земельних ділянок.
Відповідно до ч. 5 ст. 20 ЗК України, види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.
Отже, зміна виду використання земельної ділянки в межах однієї категорії земель (за виключенням земель сільськогосподарського призначення та земель оборони), здійснюється її власником самостійно з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.
Статтею 39 ЗК України визначено, що використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.