ПОСТАНОВА
Іменем України
22 серпня 2019 року
Київ
справа №826/8117/17
адміністративне провадження №К/9901/67724/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Желєзного І.В., суддів: Коваленко Н.В., Чиркіна С.М., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" Волкова Олександра Юрійовича про визнання протиправним та скасування рішення, за касаційною скаргою Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" Волкова Олександра Юрійовича на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у складі судді Клименчук Н.М. від 22 лютого 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду у складі суддів: Горяйнова А.М., Кузьмишиної О.М., Коротких А.Ю. від 13 листопада 2018 року
ВСТАНОВИВ:
У червні 2017 року ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернувся до суду з позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" Волкова Олександра Юрійовича (далі також - відповідач, Уповноважена особа Фонду), у якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення (наказ) Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" про визнання нікчемним правочинів, а саме: переказ коштів (транзакція), здійснений 19 травня 2016 Товариством з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-розрахунковий центр" (далі також - ТОВ "ІРЦ") з рахунку № НОМЕР_1 на рахунок № НОМЕР_2, що належить позивачу, у сумі 5 000,00 грн; переказ коштів (транзакція), здійснений 19 травня 2016 року ТОВ "ІРЦ" з рахунку № НОМЕР_1 на рахунок № НОМЕР_3, що належить позивачу у сумі 23 500,00 грн;
- зобов`язати Уповноважену особу Фонду включити позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами у Публічному акціонерному товаристві "Банк Михайлівський" (далі також - ПАТ "Банк Михайлівський") за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі також - ФГВФО) із визначенням суми відшкодування у розмірі 28 500,00 грн.
В обґрунтування позову зазначив, що висновки відповідача про нікчемність переказу коштів (транзакцій), здійсненого ТОВ "ІРЦ" на рахунки, що належать позивачу, є необґрунтованими, позивач має право на відшкодування коштів за вкладом в ПАТ "Банк Михайлівський" за рахунок ФГВФО.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 лютого 2018 року адміністративний позов задоволено. Скасовано рішення Уповноваженої особи Фонду, оформлене наказом від 01 червня 2016 року №42/2, про визнання нікчемним правочину щодо переказу коштів (транзакції), здійсненого ТОВ "ІРЦ" 19 травня 2016 року у сумі 28 500,00 грн з призначенням платежу "Повернення коштів згідно з договором №980-054-000192423 від 22 лютого 2016 року" та "Повернення коштів згідно з договором №980-054-000181680 від 26 січня 2016 року" на рахунок № НОМЕР_2, що належить позивачу. Зобов`язано Уповноважену особу Фонду подати до ФГВФО зміни та доповнення до переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів ФГВФО, стосовно рахунку позивача, відкритого у ПАТ "Банк Михайлівський" № НОМЕР_2, у межах гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу відповідача задоволено частково. Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 лютого 2018 року змінено, викладено абзац другий його резолютивної частини наступним чином:
Зобов`язати Уповноважену особу Фонду включити до переліку рахунків, за якими вкладник має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів ФГВФО інформацію про позивача, та подати такий перелік до ФГВФО. В іншій частині рішення залишено без змін.
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що визнання нікчемною транзакції щодо зарахування коштів на рахунок позивача та невключення його до переліку вкладників, які мають право на відшкодування суми вкладу за рахунок коштів Фонду, є протиправним, оскільки такі дії відповідача суперечать положенням Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Не погоджуючись із рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 лютого 2018 року та постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2018 року, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права і порушення норм процесуального права, Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" звернулася з касаційною скаргою до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, у якій просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Касаційну скаргу подано до Верховного Суду 11 грудня 2018 року.
Ухвалою Верховного Суду від 10 січня 2019 року відкрито касаційне провадження у справі № 826/8117/17, витребувано матеріали адміністративної справи та запропоновано учасникам справи подати відзив на касаційну скаргу.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25 червня 2019 року для розгляду цієї справи визначено склад колегії суддів, суддею-доповідачем визначено суддю Желєзного І.В., суддів Саприкіну І.В. та Чиркіна С.М.
В порядку статті 31 та пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України) за результатами повторного автоматизованого розподілу від 19 серпня 2019 року змінено склад суду у зв`язку з відпусткою судді, яка входить до складу колегії.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що між позивачем та ТОВ "ІРЦ" 26 січня 2016 року укладено договір № 980-054-000181680. Відповідно до умов вказаного договору позивач передає у власність ТОВ "ІРЦ" грошові кошти у розмірі 16 500,00 грн на строк не більше 181 дня зі сплатою процентів. Відповідно до договору про внесення змін до договору №980-054-000181680 від 26 січня 2016 року сума коштів, що передається до ТОВ "ІРЦ" збільшена до 23 500, 00 грн.
Також між вказаними сторонами укладено договір "Суперкапітал" новий з виплатою процентів в кінці строку від 23 лютого 2016 року № 980-054-000192423. Відповідно до умов вказаного договору позивач передає у власність ТОВ "ІРЦ" грошові кошти у розмірі 5 000,00 грн на строк не більше 302 днів зі сплатою процентів.
Позивач є власником відкритого у ПАТ "Банк Михайлівський" рахунку № НОМЕР_2 .
ТОВ "ІРЦ" 19 травня 2016 року здійснило переказ коштів у сумі 5 000,00 грн на рахунок № НОМЕР_2, що належить позивачу, з призначенням платежу "Повернення коштів згідно з договором №980-054-000192423 від 22 січня 2016 року" та у сумі 23 500,00 грн на рахунок № НОМЕР_2, що належить позивачу, з призначенням платежу "Повернення коштів згідно з договором №980-054-000181680 від 26 січня 2016 року".
Відповідно до копії довідки ПАТ "Банк Михайлівський" від 02 вересня 2016 року №ЗГ1/1971/1 про стан рахунку № НОМЕР_2 залишок коштів на рахунку позивача складає 28 500,00 грн.
Постановою Правління Національного банку України від 23 травня 2016 року №14/БТ ПАТ "Банк Михайлівський" був віднесений до категорії неплатоспроможних. У зв`язку з цим Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийняте рішення №812 від 23 травня 2016 року про запровадження з 23 березня 2015 року тимчасової адміністрації та призначення Уповноваженої особи Фонду.
Позивач не був включений до переліку вкладників ПАТ "Банк Михайлівський", які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у розмірі 28 500,00 грн.
Підставою для невключення позивача до вказаного переліку став висновок Уповноваженої особи Фонду про нікчемність транзакції (операції) по перерахуванню коштів на рахунок позивача.
Листом від 15 серпня 2016 року № ЗГ4(К)/648/1 позивачу направлене повідомлення про те, що перекази коштів (транзакції), здійснені ТОВ "ІРЦ" 19 травня 2016 року у сумі 5 000,00 грн на рахунок № НОМЕР_2, що належить позивачу, з призначенням платежу "Повернення коштів згідно з договором №980-054-000192423 від 22 січня 2016 року" та у сумі 23 500,00 грн на рахунок № НОМЕР_2, що належить позивачу, з призначенням платежу "Повернення коштів згідно з договором №980-054-000181680 від 26 січня 2016 року", є нікчемними відповідно до пунктів 7-9 частини 3 статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
У повідомленні від 15 серпня 2016 року № ЗГ4(К)/648/1 не зазначені обставини, які стали підставою для висновку про нікчемність правочину з перерахування коштів.
Відповідно до акту про проведення перевірки правочинів (у тому числі договорів), які відповідають критерію нікчемності № 2 від 01 червня 2016 року такими підставами було те, що Уповноважена особа Фонду визнала нікчемними договори про відступлення прав вимоги № 1805 від 18 травня 2016 року та № 1 від 19 травня 2016 року. Згідно з вказаними договорами ТОВ "ІРЦ" відступило ПАТ "Банк Михайлівський" свої права вимоги до фізичних осіб. У свою чергу ПАТ "Банк Михайлівський" здійснив переказ ТОВ "ІРЦ" коштів у розмірі 870000000,00 грн та 561585182,51 грн в якості оплати за відступлені права вимоги. На думку Уповноваженої особи Фонду кошти у загальному розмірі 28 500,00 грн, які перераховані на рахунок позивача, є частиною грошових коштів, які були отримані ТОВ "ІРЦ" за нікчемними договорами про відступлення прав вимоги №1805 від 18 травня 2016 року та № 1 від 19 травня 2016 року.
Суд апеляційної інстанції звернув увагу на те, що у повідомленні від 15 серпня 2016 року № ЗГ4(К)/648/1 зазначено про нікчемність транзакції щодо перерахування коштів (транзакцій) у розмірі 28 500,00 грн. Натомість, договір банківського рахунка, відповідно до якого позивачу відкрито рахунок № НОМЕР_2, не був віднесений до категорії нікчемних.
У касаційній скарзі скаржник вказує на те, що суди першої та апеляційної інстанцій не надали належної правової оцінки тому, що спірні транзакції були здійснені під час дії обмежень, запроваджених постановою Правління Національного банку України від 22 грудня 2015 року № 917/БТ "Про віднесення Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" до категорії проблемних та запровадження особливого режиму контролю за діяльністю банку" із внесеними постановою від 27 квітня 2016 року №295/БТ змінами. Таким чином, операції на банківському рахунку позивача, які мали місце 19 травня 2016 року, мають ознаки нікчемності, про що позивача повідомлено належним чином.
Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, враховуючи межі касаційного перегляду, визначені статтею 341 КАС України, виходить з такого.
Частиною першою статті 3 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків у випадках, встановлених цим Законом.
Вкладником, згідно з пунктом 4 частини першої статті 2 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", є фізична особа (у тому числі фізична особа - підприємець), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.
Відповідно до частини першої статті 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200 000,00 грн. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
Стосовно порядку визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, то відповідно до частини першої статті 27 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Уповноважена особа Фонду складає перелік рахунків вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку.
Нарахування відсотків за вкладами припиняється у день початку процедури виведення Фондом банку з ринку (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - у день прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку).
Уповноважена особа Фонду протягом 15 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку формує:
1) перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню;
2) перелік рахунків вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4-6 частини четвертої статті 26 цього Закону;
3) переліки рахунків, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку відсотки за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону України "Про банки і банківську діяльність", або мають інші фінансові привілеї від банку та осіб, які використовують вклад як засіб забезпечення виконання іншого зобов`язання перед цим банком, що не виконане;
4) перелік рахунків вкладників, що перебувають під арештом за рішенням суду;
5) перелік рахунків вкладників, вклади яких мають ознаки, визначені статтею 38 цього Закону. Кошти за такими вкладами виплачуються Фондом після проведення аналізу ознак, визначених статтею 38 цього Закону, у тому числі шляхом надіслання запитів клієнтам банку, у порядку та строки, встановлені Фондом, а також підтвердження відсутності таких ознак.
Виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр відшкодувань вкладникам для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку рахунків, за якими вкладник має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду. Фонд не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку розміщує оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам на офіційному веб-сайті Фонду.
Фонд також оприлюднює оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам у газеті "Урядовий кур`єр" або "Голос України".
Інформація про вкладника в переліку рахунків вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.
Гарантії Фонду є формою участі держави у системі гарантування вкладів фізичних осіб, передбаченої Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб"; для виконання Фондом відповідних зобов`язань можуть залучатися бюджетні кошти; рішення та дії Фонду чи Уповноваженої особи Фонду щодо включення вкладника до переліку осіб, яким необхідно здійснити виплату відшкодування сум вкладів за рахунок коштів Фонду, є рішеннями та діями суб`єкта владних повноважень, який реалізує делеговані державою повноваження по виведенню з ринку неплатоспроможних банків (статті 2, 25).
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти висновку про те, що держава через відповідні фінансові та організаційні механізми бере активну участь та створює належні умови для функціонування відповідно до цього Закону системи гарантування вкладів фізичних осіб шляхом забезпечення фізичній особі, яка на момент прийняття рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних та початку процедури виведення Фондом банку з ринку, мала у такому банку вклад (від 10 грн), відшкодування суми коштів, зокрема, розміщених на цьому вкладі, включаючи нараховані відсотки, за рахунок коштів ФГВФО у межах суми, встановленої адміністративною радою Фонду, яка не може бути меншою 200000,00 грн.
Отже, Закон України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" пов`язує можливість реалізації права на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами з настанням таких обставин:
1) прийняття Національним банком України рішення про віднесення відповідного банку до категорії неплатоспроможних (у разі, якщо на дату прийняття такого рішення дія договору банківського вкладу закінчилась) або рішення про відкликання банківської ліцензії;
2) наявність на дату віднесення банку до категорії неплатоспроможних у фізичної особи банківського вкладу за договором, укладеним до вказаної дати;
3) наявність на зазначеному банківському вкладі фізичної особи коштів разом з нарахованими відсотками на суму не менше 10 грн;
4) включення Уповноваженою особою Фонду фізичної особи до переліку рахунків, які мають право на відшкодування суми коштів за вкладами, з визначенням конкретної суми відшкодування;
5) затвердження виконавчою дирекцією Фонду реєстру відшкодувань вкладникам, за якими вкладник має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, відповідно до складеного Уповноваженою особою Фонду переліку рахунків.
Як зазначалось, позивачем у ПАТ "Банк Михайлівський" були відкриті банківські рахунки, на який ТОВ "ІРЦ" 19 травня 2016 року перерахувало 28 500,00 грн.
Разом з тим, Уповноваженою особою Фонду позивача не було включено до переліку вкладників банку, які мають право на відшкодування суми вкладу за рахунок коштів ФГВФО.
Відповідно до частини першої статті 34 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Фонд розпочинає процедуру виведення неплатоспроможного банку з ринку не пізніше наступного робочого дня після офіційного отримання рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних.
Процедура виведення банку з ринку, що запроваджується Фондом стосовно неплатоспроможного банку в порядку, встановленому цим Законом, відповідно до пункту 16 частини першої статті 2 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", є тимчасовою адміністрацією.
Відповідно до частини другої статті 34 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" не пізніше наступного робочого дня після початку тимчасової адміністрації Фонд розміщує інформацію про запровадження тимчасової адміністрації в банку на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет і не пізніше ніж через 10 днів публікує її в газетах "Урядовий кур`єр" або "Голос України".
Частинами третьою, п`ятою цієї статті також передбачено, що виконавча дирекція Фонду не пізніше наступного робочого дня після офіційного отримання рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних призначає з числа працівників Фонду уповноважену особу Фонду (кілька уповноважених осіб Фонду), якій Фонд делегує всі або частину своїх повноважень тимчасового адміністратора. Уповноважена особа Фонду повинна відповідати вимогам, встановленим Фондом. Рішення про призначення уповноваженої особи Фонду доводиться Фондом до головного офісу банку та до кожного відокремленого підрозділу банку негайно.
Під час тимчасової адміністрації Фонд має повне і виняткове право управляти банком відповідно до цього Закону, нормативно-правових актів Фонду та вживати дії, передбачені планом врегулювання.
Відповідно до частини першої статті 36 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку призупиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів) та органів контролю (ревізійної комісії та внутрішнього аудиту). Фонд набуває всі повноваження органів управління банку та органів контролю з дня початку тимчасової адміністрації і до її припинення.
За частиною третьою цієї ж статті правочини, вчинені органами управління та керівниками банку після початку процедури виведення Фондом банку з ринку, є нікчемними.
Закон України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" визначає порядок складання уповноваженою особою Фонду переліку вкладників, які мають право на відшкодування сум коштів за банківськими вкладами, а також підстави та умови, за наявності яких відшкодування суми коштів за банківським вкладом фізичним особам за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб не здійснюється.
Так, згідно з положеннями статей 37, 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Фонд або його уповноважена особа наділені повноваженнями щодо виявлення факту нікчемності правочинів шляхом здійснення перевірки вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою статті 38 цього Закону.
Правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними, зокрема, з підстав укладення банком правочинів (у тому числі договорів), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку (пункт 7 частини третьої статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб").
Зі змісту даної норми вбачається, що пункт 7 частини третьої статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" не може бути застосованим до договорів, укладених між позивачем та ПАТ "Банк Михайлівський", між позивачем та ТОВ "КІЦ", а також до транзакцій щодо переведення коштів від ТОВ "КІЦ" на рахунок позивача, оскільки на підставі цих правочинів у позивача не виникло переваг (пільг) стосовно інших кредиторів банку, а також умови цих правочинів не передбачають обов`язків банку перерахувати кошти або передати майно позивачці.
Відтак, метою пункту 7 частини третьої статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" є недопущення зменшення активів банку або якості (ліквідності) таких активів на шкоду інших кредиторів, а також захист прав і законних інтересів вкладників банків, зміцнення довіри до банківської системи України, стимулювання залучення коштів у банківську систему України, забезпечення ефективної процедури виведення неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків.