ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 серпня 2019 року
м. Київ
Справа № 917/744/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
головуючий - Стратієнко Л.В.,
судді: Кролевець О.А., Ткач І.В.,
за участю секретаря судового засідання - Юдицького К.О.;
за участю представників:
позивача - Печерного С.Л.,
відповідача - Кравченка Ю.В.,
третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Лисенка В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"
на рішення Господарського суду Полтавської області
(суддя - Кульбако М.М.)
від 24.10.2018
та постанову Східного апеляційного господарського суду
(головуючий - Тарасова І.В., судді - Пуль О.А., Фоміна В.О.)
від 16.05.2019
у справі за позовом Акціонерного товариства "Укртрансгаз"
до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Лубнигаз"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"
про стягнення 2 712 143,80 грн
В С Т А Н О В И В:
у червні 2018 року АТ "Укртрансгаз" звернулось до Господарського суду Полтавської області з позовом до ПАТ "Лубнигаз" про стягнення 2 162 537,49 грн заборгованості за послуги балансування обсягів природного газу, 297 821,50 грн пені, 50 665,15 грн 3% річних та 201 119,66 грн інфляційних втрат.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем договору транспортування природного газу №1512000726 від 17.12.2015. Позивач зазначав, що відповідач здійснив несанкціонований відбір природного газу у 2016 та 2017 роках.
Рішенням Господарського суду Полтавської області від 24.10.2018, залишеним без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 16.05.2019, в задоволенні позову відмовлено.
Приймаючи рішення, господарські суди дійшли висновків, що чинним законодавством встановлені чіткі строки, в межах яких оператор газотранспортної системи має визначити небаланс замовника послуги. Водночас, чинними нормативно-правовими актами не передбачено здійснення оператором газотранспортної системи коригування небалансу замовників послуг транспортування попередніх періодів, щодо яких оператор газотранспортної системи вже здійснив балансування. Позивач позбавив відповідача можливості самостійно врегулювати такий небаланс у встановлені законодавством строки, а, отже, позивачем не дотримано встановленого законодавством та умовами договору порядку врегулювання небалансу.
У червні 2019 року АТ "Укртрансгаз" подало касаційну скаргу на рішення Господарського суду Полтавської області від 24.10.2018 та постанову Східного апеляційного господарського суду від 16.05.2019.
За результатами розгляду касаційної скарги АТ "Укртрансгаз" постановою Верховного Суду від 31.07.2019 вказані рішення залишені без змін.
У червні 2019 року АТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" також подало касаційну скаргу на рішення місцевого та апеляційного суду прийняті у справі, просить їх скасувати і прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги АТ "Укртрансгаз".
Підставами для скасування судових рішень третя особа зазначає неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права судами першої та апеляційної інстанції, зокрема п. 5 глави І розділу І та п. 8 глави 8 розділу ХІІ Кодексу ГТС, ст. ст. 73, 74, 77, 237 ГПК України.
Стверджує, що дії відповідача спричинили виникнення негативного місячного небалансу, внаслідок чого АТ "Укртрансгаз" надало відповідачу послуги балансування, які оплачені не були. Позивач має право на оплату вартості послуг балансування, неустойки, 3% річних та інфляційних втрат.
Вказує на помилковість висновків господарських судів щодо постачання природного газу споживачам (Лубенський КУВП Полтавського УВО УТОС та ОКПТГ "Лубнитеплокомуненерго") у квітні 2016 року та січні 2017 року АТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України".
На думку скаржника, розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 №742-р "Про деякі питання опалювального сезону 2016/17" та №720-р від 04.10.2017 "Про деякі питання опалювального сезону 2017/18" не є актами нормативного характеру та не скасовують обов`язковість дотримання Закону України "Про ринок природного газу", Правил постачання природного газу.
Суд апеляційної інстанції вийшов за межі предмету доказування/дослідження цього спору, безпідставно встановив обставини виконання споживачами (Лубенськимй КУВП Полтавського УВО УТОС та ОКПТГ "Лубнитеплокомуненерго") та АТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" укладених між ними договорів поставки природного газу, встановив обставини правомірності дій АТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" щодо видачі номінацій таким споживачам.
Відповідач подав відзив на касаційну скаргу третьої особи, в якому, посилаючись на законність і обґрунтованість оскаржуваних судових рішень, просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників учасників справи, дослідивши наведені у касаційній скарзі доводи та заперечення проти неї і перевіривши матеріали справи, Верховний Суд вважає, що касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення з таких підстав.
Як встановлено господарськими судами, акціонерне товариство "Укртрансгаз" є оператором газотранспортної системи - суб`єктом господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність з транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників), відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу", що підтверджується ліцензією на здійснення такої діяльності серія АЕ № 194511 від 11.03.2013.
ПАТ "Лубнигаз" у цій справі, крім статусу замовника послуг транспортування природного газу, має також статус оператора газорозподільних систем (оператор ГРМ), яким є суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб.
17.12.2015 між ПАТ "Укртрансгаз" (оператор) та ПАТ "Лубнигаз" (замовник) було укладено договір на транспортування природного газу №1512000726, відповідно до умов якого оператор надає замовнику послуги транспортування природного газу на умовах, визначених у цьому договорі, а замовник сплачує оператору встановлену в цьому договорі вартість таких послуг (пункт 2.1 договору).
Послуги надаються на умовах, визначених у Кодексі ГТС, з урахуванням особливостей, передбачених цим договором (пункт 2.2 договору).
Умовами пункту 2.3 договору сторони встановили, що послуги, які можуть бути надані замовнику за цим договором є послугами балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї (балансування).
Відповідно до умов п. 2.5 договору приймання - передача газу, документальне оформлення та подання звітності позивачу здійснюється відповідно до вимог Кодексу ГТС.
Порядок комерційного обліку природного газу (у тому числі приладового) та перевірки комерційних вузлів обліку, а також порядок приймання - передачі природного газу в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи, визначення та перевірки параметрів якості в цих точках здійснюється сторонами відповідно до вимог Кодексу ГТС та з урахуванням цього договору (пункт 5.1 договору).
У п. 2.7 договору передбачено, що оператор має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, приймати газ в точках входу та/або передавати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим договором, протягом погоджених термінів.
Замовник, відповідно до п. п. 2.6, 4.1 договору має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, подавати газ в точках входу та/або приймати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим договором, протягом погоджених термінів, а також оплачувати послуги на умовах, зазначених у договорі.
Замовник, окрім іншого, зобов`язаний вчасно врегульовувати небаланси.
Згідно з п. п. 9.1, 9.2 договору, у разі виникнення у замовника негативного місячного небалансу та неврегулювання ним негативного місячного небалансу відповідно до Кодексу у строк до 12 числа місяця, наступного за газовим місяцем, замовник зобов`язаний сплатити оператору за послуги балансування. Негативний місячний небаланс замовника визначається відповідно до Кодексу. Вартість послуг балансування за газовий місяць визначається на підставі даних про негативний місячний небаланс замовника за формулою:
В(балансування) = БЦГ х К х QБГ, де
БЦГ - базова ціна газу;
QБГ - обсяг негативного місячного небалансу замовника послуг транспортування;
К - коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2. При розмірі небалансу до 5 % від обсягу природного газу, відібраного з газотранспортної системи, застосовується коефіцієнт, що дорівнює 1.
Відповідно до п. 9.4 договору в редакції додаткової угоди від 30.12.2016 №1, оператор до 14 числа місяця, наступного за газовим місяцем, надає замовнику на його електронну адресу розрахунок вартості послуг балансування та рахунок-фактуру. Замовник зобов`язаний здійснити оплату у строк, що не перевищує 5 банківських днів.
Послуги, які надаються за цим договором, за винятком послуг балансування, оформляються оператором і замовником актами наданих послуг (п. 11.1 договору).
Згідно з п. 11.4 договору, послуги балансування оформлюються одностороннім актом за підписом оператора на весь обсяг негативного місячного небалансу, неврегульованого замовником відповідно до Кодексу та розділу ІХ цього договору.
У п. 11.5 договору передбачено, що оператор і замовник зобов`язуються здійснювати звірку розрахунків щокварталу до двадцять п`ятого числа місяця, наступного за кварталом. Звірка розрахунків оформлюється сторонами актом звірки.
Відповідно до умов пункту 11.4 договору послуги балансування оформлюються одностороннім актом за підписом оператора на весь обсяг негативного місячного небалансу, неврегульованого замовником відповідно до Кодексу та розділу ІХ цього договору.
У випадку невиконання або неналежного виконання своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством та цим договором (пункт 13.1 договору).
У разі порушення відповідачем строків оплати, передбачених договором, замовник сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу (пункт 13.5 договору).
Договір набирає чинності з дня його укладення на строк до 31 грудня 2016 року, умови договору застосовуються до відносин сторін, які виникли до його укладення, а саме з 01 грудня 2015 року. Цей договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення строку дії цього договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (пункт 17.1 договору).
Звертаючись до суду з позовом, АТ "Укртрансгаз" зазначало, що товариством як оператором ГТС було здійснено процедуру алокації відповідача, за результатами якої встановлено наявність у відповідача негативних місячних небалансів у квітні 2016, січні, лютому 2017 року, а саме:
- у квітні 2016 обсяг негативного небалансу склав 0,202 тис. куб. м;
- у січні 2017 обсяг негативного небалансу склав 1290,002 тис. куб. м;
- у лютому 2017 обсяг негативного небалансу склав 131,287 куб. м.
На підтвердження викладених обсягів небалансів позивачем надано довідки "Інформація про надходження на точках входу та розподіл по точках виходу обсягів природного газу, віднесених на операторів газорозподільних мереж, з зазначенням обсягів небалансу за 2016 рік та за 2017 рік", якими позивач підтверджував виникнення у відповідача небалансів у квітні в розмірі 0,202 тис. куб. м (в тому числі без підтверджених номінацій - Лубенське КУВП Полтавського УВО УТОС), в січні 2017- 1 290,002 тис. куб. м (в тому числі витрати оператора ГРМ (відповідача)), в лютому 2017- 131,287 куб. м (в тому числі Лубнитеплокомуненерго) (а.с. 94-96 т. 1).
ПАТ "Лубнигаз" як оператор ГРМ, на виконання приписів глав 1, 3 розділу XII Кодексу ГТС надало позивачу інформацію про фактичний обсяг споживання природного газу кожним споживачем, об`єкти якого підключені до газорозподільної системи відповідача.
Зокрема, інформація відображена відповідачем як оператором ГРМ у щомісячних зведених алокаціях ПАТ "Лубнигаз" про фактичні обсяги розподілу природного газу щодо постачальниів за квітень 2016 року та січень, лютий 2017 року та алокаціях (звітах) ПАТ "Лубнигаз" про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Лубнигаз" між замовниками послуг транспортування (постачальниками) за квітень 2016 року та січень, лютий 2017 року, які були надані позивачу відповідно до вимог п. 1 глави 3 Розділу XII Кодексу.
Вказані алокації (звіти) відповідача містять фактичні обсяги споживання газу споживачами, що отримують природний газ з газорозподільної системи відповідача, за попередній газовий місяць, а також вказані постачальники таких обсягів природного газу для споживачів з інформацією про підтверджений та фактично спожитий обсяг природного газу.
На думку позивача, відповідач як оператор ГРМ безпідставно відніс на НАК "Нафтогаз України" обсяги природного газу та вважає, що вказані обсяги були несанкціоновано відбрані споживачами ОКВПТГ "Лубнитеплоенерго" та Лубенським КУВП Полтавського УВО УТОС з газорозподільної системи у спірний період. Також позивач зазначав, що внаслідок відбору газу відповідними споживачами у відповідача й утворився негативний небаланс, який, з огляду на його відхилення більше ніж на 5 %, передбачає застосування коефіцієнту 1,2 на підставі пункт 9.2 договору).