ПОСТАНОВА
Іменем України
20 серпня 2019 року
Київ
справа №820/12769/14
адміністративне провадження №К/9901/3102/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Мороз Л.Л.,
суддів: Бучик А.Ю., Рибачука А.І.,
розглянувши у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу № 820/12769/14
за позовом Першого заступника прокурора міста Харкова до Харківської міської ради, третя особа – комунальне підприємство “Харківводоканал”, про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою Прокуратури Харківської області на постанову Харківського окружного адміністративного суду, прийняту 30 вересня 2014 року у складі колегії суддів: головуючого – Севастьяненко К.О., суддів Єгупенка В.В., Нуруллаєва І.С. та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду, прийняту 27 січня 2015 року у складі колегії суддів: головуючого – Калитки О.М., суддів Бондара В.О., Кононенко З.О.,
в с т а н о в и в :
Позивач, Перший заступник прокурора міста Харкова, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - КП "Харківводоканал", в якому з урахуванням уточнень, прийнятих судом, просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Харківської міської ради та її виконавчих органів щодо невжиття заходів до усунення та недопущення в подальшому зазначених у поданні прокуратури міста Харкова від 08 травня 2014 року за № 04-34-10457 вих-14 порушень вимог ст. 17, п.п. 5,6 п. “а” ч. 1 ст. 28, п.п. 1, 5, 7 п. “а” ч. 1 ст. 30, п.п.1 п.п. “а”, “б” ч.1 ст. 33, ч.1 ст.73 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, ст.ст. 42, 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 13 Закону України “Про питну воду та питне водопостачання”, ч. 2 ст. 8, ч. 1 ст. 9 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, ст. 28 Закону України “Про благоустрій населених пунктів”;
- визнати Правила приймання стічних вод споживачів у каналізаційну мережу м. Харкова, затверджені рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 08 вересня 2010 року № 321 такими, що не відповідають п. 4.2 “Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та п. 1.5 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України“, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 37 від 19 лютого 2002 року, ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 17, п.п. 1,5 п. “а” ч.1 ст. 30, п.п. 1 п. “а” ч. 1 ст. 33 Закону України “Про місцеве самоврядування Україні”, ч. 2 ст. 8, ч. 1 ст. 9 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”;
- зобовʼязати виконавчі органи Харківської міської ради підготувати на розгляд чергової сесії Харківської міської ради проекту відповідного рішення про фінансування за рахунок коштів міського бюджету (Фонду охорони навколишнього природного середовища міста Харкова) заходів по ліквідаційному тампонажу артсвердловин, які не експлуатуються КП “Харківводоканал”, згідно вимог ст. 42 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 13 Закону України “Про питну воду та питне водопостачання”, ст. 17, п.п. 5,6 п. “а” ч. 1 ст. 28, п.п.1,5 п. “а” ч. 1 ст. 30, п.п. 1 п. “б” ч. 1 ст. 33 Закону України “Про місцеве самоврядування Україні”.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що прокуратурою м. Харкова в порядку прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів у діяльності Харківської міської ради і її виконавчих органів була проведена перевірка з питань додержання вимог бюджетного та природоохоронного законодавства України. В ході проведеної перевірки, а також з урахуванням результатів проведеної прокуратурою м. Харкова перевірки КП “Харківводоканал”, було встановлено невідповідність Правил приймання стічних вод споживачів у каналізаційну мережу м. Харкова, затверджених рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 08 вересня 2010 року № 321, - п. 4.2 “Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів“ та п. 1.5 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19 лютого 2002 року № 37, ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 17, п.п. 1,5 п. “а” ч. 1 ст. 30, п.п. 1 п. “а” ч. 1 ст. 33 Закону України “Про місцеве самоврядування Україні”, ч. 2 ст. 8, ч. 1 ст. 9 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”. Зокрема, у вказаних Правилах приймання стічних вод споживачів у каналізаційну мережу м. Харкова відсутні вимоги щодо відрахування 20% коштів за плату за скид понаднормативних забруднень на користь Фонду охорони навколишнього природного середовища м. Харкова. Крім того, встановлено, що відповідачем не забезпечено належний контроль за використанням та охороною джерел і систем питного водопостачання та відповідною діяльністю КП “Харківводоканал”, а саме: за період 2013-2014 років не підготовлено на розгляд міської ради проект рішення про фінансування за рахунок коштів міського бюджету (Фонду охорони навколишнього природного середовища міста Харкова) заходів по ліквідаційному тампонажу артсвердловин, які не експлуатуються КП “Харківводоканал”.
В результаті прокуратурою м. Харкова на адресу секретаря Харківської міської ради було внесено подання від 08 травня 2014 року № 04-34-10457 вих-14 про усунення встановлених порушень. Вказане подання прокуратури м. Харкова відповідачем було частково відхилено, у зв’язку з чим позивач звернувся до суду з зазначеним позовом.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 27 січня 2015 року, у задоволенні адміністративного позову Першого заступника прокурора міста Харкова відмовлено в повному обсязі.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що внаслідок проведеної відповідно до вимог Закону України "Про прокуратуру" перевірки в порядку прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів у діяльності Харківської міської ради і її виконавчих органів з питань додержання вимог бюджетного та природоохоронного законодавства України першим заступником прокурора міста Харкова Бондаренко О.В. на адресу секретаря Харківської міської ради було внесено подання від 08 травня 2014 року № 04-34-10457 вих-14 про усунення встановлених порушень Законів України: “Про місцеве самоврядування в Україні”, “Про охорону навколишнього природного середовища”, “Про житлово-комунальні послуги”, “Про питну воду та питне водопостачання”, “Про благоустрій населених пунктів”, причин і умов, що їм сприяють.
Подання від 08 травня 2014 року № 04-34-10457 вих-14 містить такі вимоги:
1) вжити заходів щодо усунення та недопущення в подальшому порушень вимог ст. 17, п.п. 5,6 п. “а” ч. 1 ст. 28, п.п. 1, 5, 7 п. “а” ч. 1 ст. 30, п.п. 1 п.п. “а”, “б” ч. 1 ст. 33, ч. 1 ст. 73 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, ст.ст. 42, 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 13 Закону України “Про питну воду та питне водопостачання”, ч. 2 ст. 8, ч. 1 ст. 9 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, ст. 28 Закону України “Про благоустрій населених пунктів”, причин та умов, що їм сприяли;
2) вжити заходів щодо приведення рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 08 вересня 2010 року № 321 “Про затвердження Правил приймання стічних вод споживачів у каналізаційну мережу м. Харкова” у відповідність до ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 17, п.п. 1,5 п. “а” ч. 1 ст. 30, п.п. 1 п.п. “а” ч. 1 ст. 33 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, ч. 2 ст. 8, ч. 1 ст. 9 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, п. 1.5 “Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України” та п. 4.2 “Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів”, затверджених наказом Держбуду України 19 лютого 2002 року № 37;
3) вирішити питання про притягнення до дисциплінарної відповідальності начальника відділу з питань озеленення міста управління екології та благоустрою Департаменту комунального господарства Харківської міської ради Махно Г.М. та інших посадових осіб Департаменту комунального господарства Харківської міської ради, з вини яких допущені зазначені в поданні порушення вимог природоохоронного законодавства.
За наслідками розгляду подання відповідачем було частково відхилено про що на адресу позивача направлена відповідь, лист від 16 червня 2014 року № 6362/9-14 у зв’язку з чим позивач, відповідно до вимог ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", звернувся до суду з цим позовом.
Відмовляючи у задоволенні позову, суди попередніх інстанцій мотивували свої рішення тим, що подання та позовні вимоги першого заступника прокурора м. Харкова є безпідставними, а тому задоволенню не підлягають.
У поданій касаційній скарзі заявник просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій у даній справі та задовольнити позовні вимоги.
Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, враховуючи межі касаційного перегляду, визначені статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України, виходить з такого.