Постанова
Іменем України
15 серпня 2019 року
м. Київ
справа № 628/1614/18
провадження № 51-606 км 19
Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого Маринича В.К.,
суддів Марчук Н.О., Огурецького В.П.,
за участю:
секретаря судового засідання Андрієнко М.В.,
прокурора Гладкого О.Є.,
засудженого
(в режимі відеоконференції) ОСОБА_1,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційні скарги засудженого ОСОБА_1 та прокурора Князєвої О.Є. на вирок Харківського апеляційного суду від 06 грудня 2018 року у кримінальному провадженні № 12018220370000572 за обвинуваченням
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця та мешканця АДРЕСА_1,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 121 КК України.
Зміст оскаржуваного судового рішення і встановлені судами першої та апеляційної інстанції обставини
За вироком Куп`янського міськрайонного суду Харківської області від 06 липня 2018 року ОСОБА_1 засуджено за ч. 1 ст. 121 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років.
На підставі ст. 75 КК України ОСОБА_1 звільнено від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком тривалістю 3 роки.
Згідно з вироком ОСОБА_1 визнано винуватим у тому, що він 28 лютого 2018 року приблизно о 18:00, перебуваючи за адресою смт Ківшарівка м. Куп`янськ Харківської області, під час спільного вживання спиртних напоїв разом із потерпілим ОСОБА_2 на ґрунті раптово виниклих неприязних стосунків завдав останньому шістьох ударів ножем у ділянки потилиці, шиї та грудної клітки, чим заподіяв потерпілому тяжкі тілесні ушкодження.
Вироком Харківського апеляційного суду від 06 грудня 2018 року апеляційну скаргу прокурора задоволено частково, вирок місцевого суду в частині призначеного покарання скасовано та ухвалено новий вирок, яким ОСОБА_1 засуджено за ч. 1 ст. 121 КК України із застосуванням ч. 1 ст. 69 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки 6 місяців.
У решті вирок суду першої інстанції залишено без зміни.
Вимоги касаційних скарг та узагальнені доводи осіб, які їх подали
У касаційній скарзі прокурор ставить питання про скасування вироку апеляційного суду та призначення нового розгляду в суді апеляційної інстанції у зв`язку з неправильним застосуванням закону України про кримінальну відповідальність та невідповідністю призначеного судом покарання ступеню тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого через м`якість. При цьому наголошує, що під час призначення покарання апеляційний суд безпідставно застосував до засудженого положення ст. 69 КК України.
Крім того, прокурор посилається на те, що суд апеляційної інстанції не врахував тяжкості вчиненого злочину та його підвищеної суспільної небезпечності, а також не взяв до уваги того факту, що злочин вчинено у стані алкогольного сп`яніння із застосуванням ножа.
У касаційній скарзі засуджений ставить питання про зміну вироку суду апеляційної інстанції у зв`язку з невідповідністю призначеного судом покарання ступеню тяжкості кримінального правопорушення та його особі через суворість і вказує на безпідставність скасування вироку суду першої інстанції в частині застосування положень ст. 75 КК України. При цьому наголошує, що під час призначення покарання апеляційний суд безпідставно зазначив про наявність попередніх судимостей, на підставі чого й дійшов незаконного висновку про недоцільність його звільнення від відбування покарання.
Позиції інших учасників судового провадження
Засуджений подав заперечення на касаційну скаргу прокурора, в яких посилається на необґрунтованість та безпідставність його доводів.
У судовому засіданні засуджений свою касаційну скаргу підтримав, а у задоволенні касаційної скарги прокурора просив відмовити.
У свою чергу прокурор підтримав касаційну скаргу, подану прокурором Князєвою О.Є., та заперечував щодо задоволення касаційної скарги засудженого.
Заслухавши суддю-доповідача, з`ясувавши позиції учасників судового провадження, перевіривши наведені у касаційних скаргах доводи та дослідивши матеріали кримінального провадження, колегія суддів дійшла висновку, що скарги не підлягають задоволенню з таких підстав.
Мотиви суду
Як установлено ч.1 ст. 438 КПК України, підставами для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є лише: істотне порушення вимог кримінального процесуального закону; неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність; невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого.
Згідно з ч. 2 ст. 438 КПК України при вирішенні питання про наявність зазначених у ч. 1 цієї статті підстав суд касаційної інстанції має керуватися статтями 412-414 цього Кодексу.