1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду




Постанова

Іменем України

14 серпня 2019 року

м. Київ

справа № 127/4760/18

провадження № 51-2940км19

Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого Луганського Ю. М.,

суддів Ковтуновича М. І., Фоміна С. Б.,

за участю:

секретаря судового засідання Бульби І. А.,

прокурора Пашкова Є. Є.


розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу прокурора Кузьміна С. В., який брав участь у розгляді кримінального провадження у суді апеляційної інстанції, на ухвалу Вінницького апеляційного суду від 05 березня 2019 року в кримінальному проваджені внесеному до ЄРДР за № 12017020010005697 за обвинуваченням

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Вінниці, раніше судимого 04 липня 2016 року вироком Вінницького міського суду Вінницької області за ч. 2 ст. 345 КК України до покарання у виді обмеження волі на строк 3 роки, на підставі ст. 75 КК України звільненого від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком 2 роки, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України.

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

Вироком Вінницького міського суду Вінницької області від 06 липня 2018 року ОСОБА_1 визнано винуватим у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК Українита засуджено до покарання у виді обмеження волі на строк 2 роки з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 1 рік.

На підставі ч. 1 ст. 71 КК України за сукупністю вироків, шляхом часткового приєднання до призначеного покарання невідбутного покарання за вироком Вінницького міського суду Вінницької області від 04 липня 2016 року, остаточно призначено покарання у виді обмеження волі на строк 3 роки 6 місяців з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 1 рік.

Вирішено питання щодо процесуальних витрат, речових доказів та арештованого майна у провадженні.

Ухвалою Вінницького апеляційного суду від 05 березня 2019 року вирок суду першої інстанції в частині призначеного покарання змінено. Постановлено вважати ОСОБА_1 засудженим за ч. 1 ст. 286 КК України до покарання у виді штрафу в дохід держави в розмірі 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 5100 грн, з позбавленням права керувати транспортними засобами на 1 рік.

На підставі ч. 1 ст. 71 КК України визначено ОСОБА_1 остаточне покарання за сукупністю вироків, шляхом приєднання до визначеного основного покарання, покарання за попереднім вироком Вінницького міського суду Вінницької області від 04 липня 2016 року у виді обмеження волі на строк 3 роки зі звільненням від його відбування на підставі статті 75 КК України та випробувальним терміном 2 роки, який слід виконувати самостійно.

В решті вирок суду залишено без змін.

За обставин, встановлених судом та детально викладених у вироку, ОСОБА_1 засуджено за те, що він, 07 грудня 2017 року, близько 23 год, керуючи технічно-справним автомобілем марки "Opel Vectra", д.н.з. НОМЕР_1, рухаючись по Немирівському шосе у місті Вінниці, в напрямку вулиці Чехова, зі швидкістю біля 80 км/год, чим перевищив максимально дозволену швидкість в населеному пункті, в районі електроопори №40, всупереч вимогам п. п. 12.3, 12.4, 13.1, 13.3 Правил дорожнього руху України, допустив наїзд на перешкоду у вигляді острівця безпеки для пішоходів, що в подальшому призвело до виїзду транспортного засобу за межі проїзної частини, та вторинного наїзду на дерево. Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, пасажиру вказаного автомобіля - ОСОБА_2 було заподіяно середньої тяжкості тілесні ушкодження.

Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі прокурор посилаючись нанеправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та невідповідність призначеного покарання ступеню тяжкості кримінального правопорушення та даним про особу засудженого внаслідок м`якості, а також істотні порушення вимог кримінального процесуального закону, просить скасувати ухвалу апеляційного суду та призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Прокурор вказує, що неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність полягає у тому, що суд апеляційної інстанції фактично не призначив засудженому ОСОБА_1 остаточне покарання за сукупністю вироків, як того вимагає ст. 71 КК України, чим допустив незастосування закону України про кримінальну відповідальність, який підлягав застосуванню.

Крім того, зазначає, що призначаючи ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 286 КК України покарання у виді штрафу, суд апеляційної інстанції вказав на визнання вини, відсутність претензій від потерпілого та те, що кримінальне правопорушення вчинено з необережності, однак вказані обставини не є пом`якшуючі з огляду на ст. 66 КК України, а лише характеризують особу винного. Також вказує, що апеляційний суд, без будь-якого обгрунтування, залишив поза увагою доводи апеляційної скарги прокурора про необхідність призначення ОСОБА_1 більш суворого покарання. З огляду на ці обставини вважає, що ухвала апеляційного суду не відповідає вимогам ст. 419 КПК України та є незаконною.

Позиції учасників судового провадження

У судовому засіданні прокурор підтримав доводи касаційної скарги в частині вимог щодо неправильного застосування ст. 71 КК України та просив задовольнити її частково.


В клопотаннях, які надійшли на адресу касаційного суду, захисник Слабий О. М. та потерпілий ОСОБА_2 просили розглянути касаційну скаргу без їх участі, та відмовити в її задоволенні.

Інші учасники судового провадження були належним чином повідомлені про дату, час і місце касаційного розгляду, однак у судове засідання не з`явилися. Клопотань про особисту участь у касаційному розгляді, заперечень або повідомлень про поважність причин їх неприбуття до Суду від них не надходило.

Мотиви Суду

Заслухавши доповідь судді, пояснення прокурора, перевіривши матеріали кримінального провадження та доводи, наведені у касаційній скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.

Відповідно до ст. 438 КПК України підставами для скасування судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, невідповідність призначеного покарання ступеню тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого.

Згідно з нормою ст. 413 КПК України неправильним застосуванням закону України про кримінальну відповідальність, що тягне за собою скасування або зміну судового рішення, є, поміж іншого, незастосування судом закону, який підлягає застосуванню.


................
Перейти до повного тексту