1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України

19 серпня 2019 року

м. Київ


справа № 301/937/16-ц

провадження № 61-32792св18


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Ігнатенка В. М. (суддя-доповідач), Жданової В. С.,

Кузнєцов В. О.,


учасники справи:


позивач - ОСОБА_1,

відповідачі: ОСОБА_2, ОСОБА_3, Управління Держгеокадастру в Іршавському районі Закарпатської області, товариство з обмеженою відповідальністю "Землемір", Осійська сільська рада Іршавського району Закарпатської області,

третя особа - приватний нотаріус Іршавського районного нотаріального округу Рацин Віктор Федорович,


розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Іршавського районного суду Закарпатської області від 14 лютого 2017 року у складі судді Пітерських М. О. та ухвалу апеляційного суду Закарпатської області від 19 червня 2017 року у складі колегії суддів: Джуги С. Д., Куштана Б. П., Мацунича М. В., у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, Управління Держгеокадастру в Іршавському районі Закарпатської області, товариства з обмеженою відповідальністю "Землемір", Осійської сільської ради Іршавського району Закарпатської області, третя особа - приватний нотаріус Іршавського районного нотаріального округу Рацин Віктор Федорович, про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, визнання недійсними та скасування правовстановлюючих документів на землю, договору купівлі-продажу нерухомого майна та зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У травні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, Управління Держгеокадастру в Іршавському районі Закарпатської області, товариства з обмеженою відповідальністю "Землемір" (далі - ТОВ "Землемір"), Осійської сільської ради Іршавського району Закарпатської області, третя особа - приватний нотаріус Іршавського районного нотаріального округу Рацин В. Ф., про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, визнання недійсними та скасування правовстановлюючих документів на землю, договору купівлі-продажу нерухомого майна та зобов`язання вчинити дії.

Позовна заява мотивована тим, що державний акт на право власності на земельну ділянку виданий першому власнику ОСОБА_4 та державний акт на право власності на земельну ділянку виданий відповідачу ОСОБА_2 видані незаконно, тому відповідно і договір купівлі-продажу спірної земельної ділянки є незаконним.

ОСОБА_1 уточнив позовні вимоги в частині усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою та просив зобов`язати ОСОБА_2 звільнити самовільно захоплену земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства шляхом демонтажу огорожі та перенесення споруди для зберігання сіна.

Ухвалою Іршавського районного суду Закарпатської області від 14 лютого 2017 року позовну вимогу про зобов`язання ТОВ "Землемір" завершити розробку проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлового будинку та для ведення особистого селянського господарства залишено без розгляду.

З урахуванням уточнених позовних вимог, просив усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою, шляхом демонтажу огорожі та перенесення споруди для зберігання сіна, усунути перешкоди в її приватизації, визнати недійсними та скасувати державні акти на право приватної власності на землю, договір купівлі-продажу нерухомого майна від 24 листопада 2005 року в частині продажу земельної ділянки, скасувати кадастровий номер земельної ділянки.

Короткий зміст судових рішень

Рішенням Іршавського районного суду Закарпатської області від 14 лютого 2017 року позов задоволено:

- визнано недійсним та скасовано державний акт на право приватної власності на землю серії НОМЕР_1, виданий 26 червня 2001 року Осійською сільською радою Іршавського району ОСОБА_4 на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку площею 0,2073 га, зареєстрований у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю № 249;

- визнано недійсним та скасовано договір купівлі-продажу нерухомого майна, що укладений між ОСОБА_4 та ОСОБА_2 24 листопада 2005 року, посвідчений приватним нотаріусом Іршавського нотаріального округу Рацином В. Ф. 24 листопада 2005 року за реєстровим номером 229, в частині продажу земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку площею 0,2073 га, яка належала на праві власності ОСОБА_4 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_1, що виданий 26 червня 2001 року Осійською сільською радою Іршавського району, кадастровий номер - НОМЕР_2 ;

- визнано недійсним та скасовано державний акт на право приватної власності на землю серії НОМЕР_3, виданий 28 листопада 2005 року Осійською сільською радою Іршавського району ОСОБА_2 на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку площею 0,2160 га за адресою: АДРЕСА_1, зареєстрований у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю № 257;

- скасовано державну реєстрацію земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку площею 0,2160 га за адресою: АДРЕСА_1, що належить на праві власності ОСОБА_2 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_3, що виданий 28 листопада 2005 року Осійською сільською радою Іршавського району, та присвоєний земельній ділянці кадастровий № НОМЕР_2 ;

- зобов`язано ОСОБА_2 звільнити самовільно зайняту частину земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться в АДРЕСА_2, площею 0,0074 га та передати у користування ОСОБА_1, шляхом демонтажу огорожі та споруди для зберігання сіна;

- зобов`язано ОСОБА_2 не чинити ОСОБА_1 перешкоди в користуванні земельною ділянкою для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться в АДРЕСА_2 ; вирішено питання по розподіл судових витрат.

Ухвалою апеляційного суду Закарпатської області від 19 червня 2017 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 відхилено, а рішення Іршавського районного суду Закарпатської області від 14 лютого 2017 року залишено без змін.

Рішення судів першої та апеляційної інстанції мотивовані тим, що державний акт на право приватної власності на землю, виданий ОСОБА_4, договір купівлі-продажу нерухомого майна, що укладений між ОСОБА_4 та ОСОБА_2 від 24 листопада 2005 року в частині продажу земельної ділянки, державний акт на право приватної власності на землю, виданий ОСОБА_2 , є незаконними, порушують законні права позивача; крім того, доведено, що ОСОБА_2 самовільно зайняв частину земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, яка передана у користування ОСОБА_1 та чинить йому перешкоди у користуванні даною земельною ділянкою.

Аргументи учасників справи

Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення її доводів

У касаційній скарзі, поданій у липні 2017 року до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ (далі - ВССУ), ОСОБА_2, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просив скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та передати справу на новий судовий розгляд.

Зазначає, що суди попередніх інстанцій не звернули уваги на те, що позивач не надав доказів факту самовільного захоплення відповідачем частини земельної ділянки. Посилається на те, що позивач обрав неправильний спосіб захисту свого права. Так, суди не звернули уваги на те, що позивач не є стороною договору купівлі-продажу земельної ділянки, який ОСОБА_1 просив визнати недійсним.

Короткий зміст вимог заперечень (відзиву) на касаційну скаргу

У лютому 2018 року до Верховного Суду надійшли заперечення на касаційну скаргу, у яких ОСОБА_1 просив касаційну скаргу ОСОБА_2 відхилити, а оскаржувані судові рішення залишити без змін, оскільки вони є законними та обгрунтованими.

Рух справи у суді касаційної інстанції

Ухвалою ВССУ від 04 вересня 2017 року відкрито касаційне провадження у вказаній справі та витребувано її матеріали з суду першої інстанції.

Статтею 388 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) передбачено, що судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.

Підпунктом 4 пункту 1 розділу XIII "Перехідні положення" ЦПК України у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" передбачено, що касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

05 червня 2018 року справу № 301/937/16-ц та матеріали касаційного провадження ВССУ передано до Верховного Суду.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

Установлено, що ОСОБА_2 є власником земельної ділянки для будівництва та обслуговування індивідуального житлового будинку площею 0,2160 га, що розташована на АДРЕСА_1, на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_3, який видано 28 листопада 2005 року.

Указану земельну ділянку ОСОБА_2 набув у власність на підставі договору купівлі-продажу від 24 листопада 2005 року, що посвідчений приватним нотаріусом Іршавського районного нотаріального округу Рацином В. Ф. за реєстровим номером № 229.

У вказаному договорі купівлі-продажу від 24 листопада 2005 року зазначено, що крім житлового будинку предметом продажу є земельна ділянка площею 0,2073 га для будівництва та обслуговування будинку, кадастровий номер - НОМЕР_2, яка належить продавцю ОСОБА_4 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_1, виданого Осійською сільською радою 26 червня 2001 року на підставі рішення № 3 сесії № 8 скликання Осійської сільської ради Іршавського району від 22 грудня 1995 року.

Установлено, що на 3-й сесії 8 скликання Осійської сільської ради від 22 грудня 1995 року не розглядалося питання про виділення у власність ОСОБА_4 земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку на АДРЕСА_3 та не приймалося відповідного рішення. Спірний державний акт підписаний головою Осійської сільської ради ОСОБА_5, у той час, як у 2001 році головою сільської ради був ОСОБА_6, а ОСОБА_5 став головою сільської ради лише 19 лютого 2004 року.

Ухвалою Іршавського районного суду Закарпатської області від 15 березня 2016 року ОСОБА_5 звільнено від кримінальної відповідальності, передбаченої частиною першою статті 366 КК України, у зв`язку із закінченням строків давності на підставі статті 49 КК України, а кримінальне провадження № 0301/388/16-к щодо нього закрите.

Згідно вказаної ухвали, ОСОБА_5 пред`явлено підозру в тому, що в лютому 2004 року, будучи головою Осійської сільради, склав та видав на ім`я ОСОБА_4 завідомо неправдивий документ, а саме: державний акт серії НОМЕР_1 на право приватної власності на землю від 26 червня 2001 року, площею 0,2073 га, для будівництва та обслуговування будинку. Указаний державний акт виданий на підставі рішення 3-ї сесії 8 скликання Осійської сільської ради Іршавського району від 22 грудня 1995 року, яким питання про передачу ОСОБА_4 земельної ділянки у власність не вирішувалося.

Таким чином, державний акт на право приватної власності на землю серії НОМЕР_1, що виданий Осійською сільською радою 26 червня 2001 року ОСОБА_4, є підробленим.

Вказана обставина підтверджується Ухвалою Іршавського районного суду Закарпатської області від 15 березня 2016 року, тому відповідно до вимог статті 61 ЦПК України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) не підлягає доказуванню.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 уповноваженим органом передано у користування земельну ділянку для будівництва площею 0,07 га, шириною 18 м, а не 21,70 як зазначено в державному акті. Доказів додаткового виділення земельної ділянки до площі 0.2073 га суду не надано.

На підставі підробленого державного акту, укладено договір купівлі-продажу від 24 листопада 2005 року, яким ОСОБА_2 набув у власність земельну ділянку площею 0.2073 га за адресою АДРЕСА_1 .

На підставі договору купівлі-продажу від 24 листопада 2005 року на ім`я відповідача ОСОБА_2 виготовлено Державний акт на право приватної власності на землю серії НОМЕР_3, який видано 28 листопада 2005 року. При цьому, замість площі 0,2073 га, що зазначена у вказаному договорі, в державному акті вказано площу земельної ділянки - 0, 2160 га.

Як при виготовленні державного акта НОМЕР_1 від 26 червня 2001 року, так і при виготовленні державного акта НОМЕР_3 від 28 листопада 2005 року, технічна документація щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі не виготовлялася, уповноваженим органом не затверджувалася, межі земельної ділянки з суміжними землевласниками чи землекористувачами, у тому числі, позивачем ОСОБА_1, не погоджувалися, що підтверджується листом Управління Держземагенства в Іршавському районі від 19 вересня 2014 року №01-17/1191.


................
Перейти до повного тексту