Постанова
Іменем України
07 серпня 2019 року
м. Київ
справа № 761/32122/16-ц
провадження № 61-29169св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Червинської М. Є.,
суддів: Зайцева А. Ю., Коротенка Є. В., Коротуна В. М., Курило В. П. (суддя-доповідач),
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідачі: публічне акціонерне товариство "Український інститут по проектуванню об`єктів газової промисловості "Укргазпроект",
розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 на рішення Шевченківського районного суду міста Києва від 07 червня 2017 року у складі судді Юзькова О. Л. та на ухвалу Апеляційного суду міста Києва від 08 червня 2017 року у складі колегії суддів: Білич І. М., Болотова Є. В., Поліщук Н. В.,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У вересні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до публічного акціонерного товариства "Український інститут по проектуванню об`єктів газової промисловості "Укргазпроект" (далі - ПАТ "Укргазпроект") про визнання незаконним та скасування рішення наглядової ради, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Позов мотивовано тим, що ОСОБА_3 на підставі трудового контракту від 12 листопада 2013 року був прийнятий на роботу в ПАТ "Укргазпроект" на посаду голови правління. Строк дії контракту був визначений до 11 листопада 2016 року. За час дії контракту відповідач систематично порушував його умови, затримуючи та не виплачуючи заробітну плату. 10 серпня 2016 року відповідач незаконно розірвав контракт з позивачем за рішенням наглядової ради товариства. Одночасно з протоколом засідання наглядової ради йому було надано для ознайомлення наказ про звільнення з посади, який він не підписав оскільки вважає його незаконним.
Крім того, відповідач не здійснив з ним належних розрахунків при звільненні.
Посилаючись на вищевикладене, позивач просив суд: визнати незаконним та скасувати рішення наглядової ради ПАТ "Укргазпроект" від 10 серпня 2016 року про звільнення ОСОБА_1 з посади голови правління ПАТ "Укргазпроект", поновити його па посаді голови правління ПАТ "Укргазпроект" та стягнути середню заробітну плату за час вимушеного прогулу у розмірі 28 571,43 грн.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Шевченківського районного суду міста Києва від 07 березня 2017 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Рішення районного суду мотивовано тим, що звільнення позивача за невиконання умов контракту з достроковим його припиненням на підставі пункту 8 статті 36 КЗпП України було проведено у відповідності до вимог діючого трудового законодавства.
Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції
Ухвалою Апеляційного суду міста Києва від 08 червня 2017 року рішення Шевченківського районного суду міста Києва залишено без змін.
Апеляційний суд погодився з висновками районного суду.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У червні 2017 року ОСОБА_1 подав до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ касаційну скаргу, в якій просив скасувати рішення Шевченківського районного суду міста Києва від 07 березня 2017 року та ухвалу апеляційного суду міста Києва від 08 червня 2017 року, справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга обґрунтована тим, що суд першої інстанції, з висновком якого погодився і апеляційний суд, помилково вважав, що припинення повноважень посадової особи та її звільнення є тотожними правовими категоріями, а тому висновок про те, що у наглядової ради ПАТ "Укргазпроект" були повноваження на звільнення позивача з посади голови правління ПАТ "Укргазпроект" не відповідає закону.
Суду не надано належних та допустимих доказів на підтвердження порушення позивачем трудового контракту, суди самоусунулися від розгляду справи по суті.
У жовтні 2017 року представник ПАТ "Укргазпроект" адвокат Пронін Є. І. подав до суду заперечення на касаційну скаргу, в якому зазначив, що доводи касаційної скарги необґрунтовані, рішення суду першої інстанції та ухвала апеляційного суду відповідають закону, підстави для їх скасування відсутні.
Рух справи
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 21 серпня 2017 року відкрито провадження у справі.
У статті 388 Цивільного процесуального кодексу України в редакції Закону України № 2147-VІІІ від 3 жовтня 2017 року "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", який набрав чинності 15 грудня 2017 року, передбачено, що судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIII Перехідні положення ЦПК України касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
На підставі підпункту 6 пункту 1 розділу XIII Перехідні положення ЦПК України справу передано до Касаційного цивільного суду.
У червні 2019 року справу передано до Верховного Суду.
Розпорядженням від 04 червня 2019 року № 528/0/226-19 за касаційним провадженням № 61-29169св18 призначено повторний автоматизований перерозподіл.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04 червня 2019 року справу призначено судді-доповідачу Курило В. П.
Ухвалою Верховного Суду від 19 червня 2019 року справу призначено до судового розгляду.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Суди встановили, що 12 листопада 2013 року на підставі контракту ОСОБА_1 було прийнято на роботу у правління ПАТ "Укргазпроект" на посаду голови правління.
Пунктом 7.1 контракту встановлено строк його дії - до 11 листопада 2016 року.
10 серпня 2016 року відбулось засідання наглядової ради ПАТ "Укргазпроект", на якому прийнято рішення про звільнення (відкликання) ОСОБА_1 з посади голови правління ПАТ "Укргазпроект" відповідно до пунктів 10.2.2.7, 11.6.2 статуту ПАТ "Укргазпроект" та пункту 6.2.6. контракту від 12 листопада 2013 року у зв`язку із визнанням роботи голови правління незадовільною на підставі пункту 8 статті 36 КЗпП України.
Рішення наглядової ради відповідача, оформлене протоколом від 10 серпня 2016 року № 10/08.
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Частиною другою статті 389 ЦПК України передбачено, що підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку про те, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Управління товариством здійснюють його органи - загальні збори його учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом (частини перша, друга статті 97 ЦК України). У товариствах, в яких законом передбачено утворення виконавчого органу, здійснення управлінської діяльності покладено на нього.
Нормами Цивільного кодексу України (статті 99, 145, 147, 159, 161), Господарського кодексу України (стаття 89), Закону України "Про господарські товариства" (статті 47, 62, 63), Закону України "Про акціонерні товариства" (статті 52, 58, 59, 60, 61) визначено, що виконавчий орган товариства вирішує всі питання, пов`язані з управлінням поточною діяльністю товариства, крім питань, що є компетенцією загальних зборів учасників товариства або іншого його органу. Здійснюючи управлінську діяльність, виконавчий орган реалізує колективну волю учасників товариства, які є носіями корпоративних прав. Керівник та інші члени виконавчого органу, здійснюючи управління товариством у межах правил, встановлених статутними документами, зобов`язані діяти виключно в інтересах товариства та його учасників.