1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



16 серпня 2019 року

Київ



справа №802/1877/17-а

адміністративне провадження №К/9901/53707/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Калашнікової О.В.,

суддів - Білак М.В., Губська О.А.



розглянувши в письмовому провадженні у касаційній інстанції адміністративну справу №802/1877/17-а

за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України у Вінницькій області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою Головного управління Національної поліції України у Вінницькій області на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 27 листопада 2017 року (прийняту у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М.) та постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16 травня 2018 року (прийняту у складі колегії суддів: головуючого судді - Сапальової Т.В., суддів: Курка О.П., Совгири Д.І.)

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. В жовтні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції України у Вінницькій області про визнання протиправними дій щодо відмови включити до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах під час проходження служби у пільговому обчисленні часу служби у підрозділах боротьби з економічною та організованою злочинністю, а також карного розшуку ОВС з розрахунку 1 місяць служби за 1,5 місяці за період з червня 1999 року по жовтень 2005 року та з листопада 2006 року по листопад 2008 року; зобов`язання Головного управління Національної поліції у Вінницькій області включити до вислуги років в пільговому обчисленні час служби позивача у підрозділах боротьби з економічною, організованою злочинністю, а також карного розшуку ОВС з розрахунку 1 місяць служби за 1,5 місяці.

2. Відповідач заперечував проти позову з посиланням на відсутність права на пільгову пенсію, як правової підстави для обрахунку вислуги років, а відтак наполягав на правильності висновку, викладеному у відповіді Головного управління Національної поліції у Вінницькій області від 3 жовтня 2017 року № Н-690-05 12-2017.

Короткий зміст рішень суді першої та апеляційної інстанцій

3. Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 27 листопада 2017 року, залишеною без змін постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16 травня 2018 року, позов задоволено.

4. Задовольняючи позовні вимоги суди виходили з того, що позивач має право на зарахування при обчисленні вислуги років на пільгових умовах часу проходження служби в підрозділах боротьби з економічною організованою злочинністю та карного розшуку ОВС.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

5. 18 червня 2018 року до Верховного Суду надійшла касаційна скарга Головного управління Національної поліції України у Вінницькій області.

5.1. Ухвалою Верховного Суду від 10 вересня 2018 року відкрито касаційне провадження за скаргою Головного управління Національної поліції України у Вінницькій області на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 27 листопада 2017 року та постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16 травня 2018 року.

II. АРГУМЕНТИ СТОРІН

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу (відповідача у справі):

6. Свої вимоги скаржник мотивує тим, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій винесені з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягають скасуванню. Відповідач зазначає, що станом на день звільнення позивача на Головне управління Національної поліції України у Вінницькій області Постановою КМУ №393 покладено обов`язок обрахунку вислуги років в календарному обчисленні та у останнього відсутнє право на обрахунок вислуги років на пільгових умовах, оскільки такий розрахунок проводиться лише при призначенні пенсії.

Позивач відзиву на касаційну скаргу не надавав.

IІI. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

7. З 01 вересня 1995 року по 06 листопада 2015 року ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ.

8. 07 листопада 2015 року ОСОБА_1 прийнятий на службу до Національної поліції України.

9. Наказом №167 о/с від 21 вересня 2017 року відповідно до пункту четвертого частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" підполковника поліції ОСОБА_1, заступника начальника відділу служби "102" управління інформаційної підтримки та координації поліції "102" Головного управління Національної поліції у Вінницькій області звільнено зі служби в Національній поліції України.

10. Цим наказом визначено стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років: 22 роки 00 місяців 21 день; для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції: 22 роки 00 місяців 21 день.

11. В подальшому, позивач звернувся до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області із запитом про надання відомостей щодо терміну фактичної вислуги років окремо в календарному та пільговому обчислені.

12. 03 жовтня 2017 року Головне управління Національної поліції у Вінницькій області листом №Н-640/05/12-2017 повідомило ОСОБА_1 про те, що станом на 22 вересня 2017 року термін вислуги в календарному обчисленні становить 22 роки 00 місяців 21 день. Пільговому обрахуванню періоди служби на посадах оперуповноваженого та начальника підрозділів карного розшуку, боротьби з організованою злочинністю, державної служби боротьби з економічною злочинністю не підлягають, оскільки позивач не набув права на призначення пенсії за вислугу років, тобто, виходячи з положень статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", коли вислуга на день звільнення (за умови звільнення до 01 жовтня 2017 року) мала становити 23 календарних роки і більше.

13. Також, в разі набуття ОСОБА_1 права на пенсію за умов, визначених статтями 12 або 18 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", вказані періоди служби підлягають обрахуванню в пільговому обчисленні і додатково до вислуги років в календарному обчисленні може бути додано 04 роки 02 місяці 00 днів.

IV. РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

14. Статтею 327 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", що набув чинності 15 грудня 2017 року (далі - КАС України), обумовлено, що судом касаційної інстанції в адміністративних справах є Верховний Суд.

15. За правилами частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

16. Приписами частини першої статті 341 КАС України визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

17. Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей, затверджений постановою КМУ № 393 від 17 липня 1992 року (далі Порядок № 393).

18. Відповідно до підпункту "в" пункту 3 Порядку №393 в редакції доповненою Постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2005 року №497, було передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за півтора місяця: час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах боротьби з економічною злочинністю за переліком посад і на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.

19. Наказом Міністерства внутрішніх справ України "Про затвердження Переліку посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 роки за кожен рік служби" №432 від 14 листопада 2007 року підлягає зарахуванню до стажу служби, що дає право на пенсію, у пільговому обчисленні з розрахунку один місяць служби за 1,5 місяці.


................
Перейти до повного тексту