ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 серпня 2019 року
м. Київ
Справа № 909/1278/15
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Ткаченко Н.Г. - головуючого, Банаська О.О., Огородніка К.М.
розглянувши у письмовому провадженні касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Агро-Союз"
на ухвалу Західного апеляційного господарського суду від 11.03.2019
у справі № 909/1278/15
за заявою Компанія NARAN ADVISORY CORPORATION
до Приватного акціонерного товариства "Агро-Союз"
про банкрутство, -
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 05.02.2019 у справі № 909/1278/15 відмовлено у задоволенні клопотання представника боржника - ПрАТ "Агро-Союз" про передачу справи № 909/1278/15 за встановленою виключною підсудністю Господарського суду Дніпропетровської області.
Не погоджуючись з зазначеною ухвалою, ПрАТ "Агро-Союз" звернулось до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просило скасувати ухвалу Господарського суду Івано-Франківської області від 05.02.2019 у справі № 909/1278/15 та прийняти нове рішення, яким задовольнити клопотання представника боржника - ПрАТ "Агро-Союз" про передачу справи №909/1278/15 за встановленою виключною підсудністю Господарського суду Дніпропетровської області.
Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 11.03.2019 у справі №909/1278/15 (колегія суддів: Мирутенко О.Л. - головуючий, Матущак О.І., Хабіб М.І.) відмовлено ПрАТ "Агро-Союз" у відкритті апеляційного провадження на ухвалу Господарського суду Івано-Франківської області від 05.02.2019 у справі № 909/1278/15.
Ухвала суду апеляційної інстанції мотивована тим, що нормами ГПК України не передбачена можливість оскарження ухвали про відмову у задоволенні клопотання про передачу справи за встановленою виключною підсудністю.
Не погоджуючись з зазначеною ухвалою суду апеляційної інстанції, ПрАТ "Агро-Союз" звернулося до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу Західного апеляційного господарського суду від 11.03.2019 у справі № 909/1278/15 та передати справу до Західного апеляційного господарського суду для продовження розгляду апеляційної скарги ПрАТ"Агро-Союз" на ухвалу господарського суду Івано-Франківської області від 05.02.2019.
Підставами для скасування оскаржуваної ухвали боржник зазначає порушення та неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.
Так, заперечуючи висновки апеляційного суду, заявник касаційної скарги наголошує на тому, що оскільки предметом провадження у даній справі є банкрутство ПрАТ "Агро-Союз", то, як встановлено ст. 12 ГПК України, дана справа повинна розглядатись з урахуванням норм Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
При цьому, обґрунтовуючи касаційну скаргу, ПрАТ"Агро-Союз" посилається на те, що судом апеляційної інстанції не вірно тлумачено норму ст. 255 ГПК України щодо відсутності оскаржуваної ухвали у вичерпному переліку ухвал, які можуть бути оскаржені окремо від рішення суду першої інстанції, і не застосовано норми п. 17 ст. 255 ГПК України та ст. 8 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", в яких зазначено, що в апеляційному порядку можуть бути оскаржені всі ухвали, прийняті у справі про банкрутство.
Таким чином, на думку заявника касаційної скарги, Західний апеляційний господарський суд неправильно застосував норму ст. 255 ГПК України та не застосував ст. 8 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Згідно з витягом з протоколу передачі судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) раніше визначеному складу Касаційного господарського суду від 20.05.2019, для розгляду касаційної скарги ПрАТ "Агро-Союз" у справі № 909/1278/15 визначено колегію суддів у складі: Ткаченко Н.Г. - головуючий (доповідач), Білоуса В.В., Жукова С.В.
Згідно з ч. 5 ст. 301 ГПК України перегляд ухвал суду першої та апеляційної інстанції (крім ухвал, якими закінчено розгляд справи) здійснюється судом касаційної інстанції без повідомлення учасників справи.
За приписами ч. 13 ст. 8 ГПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 28.05.2019 у справі № 909/1278/15 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ПрАТ "Агро-Союз" на ухвалу Західного апеляційного господарського суду від 11.03.2019 у справі № 909/1278/15 та ухвалено здійснити перегляд в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.
У зв`язку з відпусткою суддів Білоуса В.В. і Жукова С.В., для розгляду касаційної скарги ПрАТ "Агро-Союз" у справі № 909/1278/15 визначено колегію суддів у складі: Ткаченко Н.Г. - головуючий (доповідач), Банаська О.О., Огородніка К.М., що підтверджується витягами з протоколів повторного автоматизованого розподілу судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) між суддями від 01.07.2019.
Відзиви на касаційну скаргу ПрАТ "Агро-Союз" до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду не надходили.
Перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Стаття 129 Конституції України встановлює основні засади судочинства, якими, зокрема, є забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Статтею 255 ГПК України наведено перелік ухвал суду першої інстанції, які можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду першої інстанції.
Відповідно до ч. 2 ст. 254 ГПК України ухвали суду першої інстанції оскаржуються в апеляційному порядку окремо від рішення суду лише у випадках, передбачених статтею 255 цього Кодексу. Оскарження ухвал суду, які не передбачені статтею 255 цього Кодексу, окремо від рішення не допускається.
Системне тлумачення ст. 255 ГПК України свідчить про те, що законодавець свідомо виокремив випадки, в яких може бути оскаржена або конкретна процесуальна дія, або така конкретна дія і відмова в її вчиненні.
Зазначені процесуально-процедурні обмеження права на апеляційне оскарження деяких ухвал місцевого господарського суду окремо від остаточного рішення суду встановлено з метою ефективного здійснення правосуддя і не зменшують для сторін можливості доступу до суду апеляційної інстанції та не ускладнюють їм цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, оскільки сторони не позбавляються права на апеляційне оскарження таких ухвал місцевого господарського суду взагалі, їх право лише відтерміновується до винесення остаточного рішення зі справи.