У Х В А Л А
12 cерпня 2019 року
м. Київ
Справа № 922/538/19
Провадження № 12-131гс19
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Рогач Л. І.,
суддів Антонюк Н. О., Анцупової Т. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Кібенко О. Р., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Прокопенка О. Б., Ситнік О. М., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.
перевірила наявність підстав для передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду справи № 922/538/19 за позовом заступника керівника Ізюмської місцевої прокуратури Харківської області до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, фізичної особи ОСОБА_1, Фермерського господарства "Ранг" про визнання недійсним договору, скасування наказу, скасування реєстрації та повернення земельної ділянки за касаційною скаргою заступника прокурора Харківської області на ухвалу Господарського суду Харківської області від 4 березня 2019 року (суддя Новікова Н. А.) та постанову Східного апеляційного господарського суду від 22 квітня 2019 року (судді Сіверін В. І., Терещенко О. І., Дучал Н. М.) і
ВСТАНОВИЛА:
У лютому 2019 року заступник керівника Ізюмської місцевої прокуратури Харківської області звернувся до Господарського суду Харківської області з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, фізичної особи ОСОБА_1, Фермерського господарства "Ранг" про визнання недійсним договору, скасування наказу, скасування реєстрації та повернення земельної ділянки.
Ухвалою від 4 березня 2019 року Господарський суд Харківської області у відкритті провадження у справі відмовив на підставі пункту 1 частини першої статті 175 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України); роз`яснив позивачу, що за суб`єктним складом сторін спір у цій справі підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства, оскільки його вирішення впливає на права та обов`язки фізичної особи.
Постановою від 22 квітня 2019 року Східний апеляційний господарський суд ухвалу суду першої інстанції залишив без змін.
У травні 2019 року заступник прокурора Харківської області звернувся до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просив ухвалу Господарського суду Харківської області від 4 березня 2019 року та постанову Східного апеляційного господарського суду від 22 квітня 2019 року скасувати, справу направити на розгляд до Господарського суду Харківської області.
Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду ухвалою від 25 липня 2019 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою заступника прокурора Харківської області на ухвалу Господарського суду Харківської області від 4 березня 2019 року та постанову Східного апеляційного господарського суду від 22 квітня 2019 року, справу № 922/538/19 передав на розгляд Великої Палати Верховного Суду відповідно до частини шостої статті 302 ГПК України.
Мотивуючи ухвалу, Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду зазначив, що у касаційній скарзі заступник прокурора Харківської області оскаржує судові рішення з підстав порушення судами правил суб`єктної юрисдикції. Так, скаржник зазначив, що суди попередніх інстанцій не перевірили на момент вирішення питання про відкриття провадження у справі факт створення фермерського господарства та не врахували висновків, викладених у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі № 704/29/17-ц, відповідно до якої після укладання договору оренди земельної ділянки для ведення фермерського господарства та проведення державної реєстрації такого господарства обов`язки орендаря цієї земельної ділянки виконує саме господарство, а не громадянин, якому ця земельна ділянка надавалась.
Також скаржник наголошував, що ухвалою від 19 грудня 2018 року Харківський апеляційний суд закрив провадження у справі № 628/155/18 за позовом заступника керівника Ізюмської місцевої прокуратури Харківської області з ідентичними позовними вимогами та роз`яснив, що спір у цій справі має розглядатись за правилами господарського судочинства. Таких же висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 3 квітня 2019 року у справі № 628/776/18 (провадження № 14-102цс19) з аналогічним складом сторін та позовними вимогами.
За приписами частини шостої статті 302 ГПК України справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду у всіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб`єктної юрисдикції.
Велика Палата Верховного Суду вважає мотиви, на підставі яких постановлено ухвалу Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 25 липня 2019 року, обґрунтованими та приймає справу до розгляду.
Відповідно до частини першої статті 301 ГПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження. Перегляд ухвал суду першої та апеляційної інстанції (крім ухвал, якими закінчено розгляд справи) здійснюється судом касаційної інстанції без повідомлення учасників справи (частина п`ята цієї статті).
За вимогами частини тринадцятої статті 8 ГПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.