ПОСТАНОВА
Іменем України
14 серпня 2019 року
Київ
справа №802/1104/18-а
адміністративне провадження №К/9901/11842/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Дашутіна І.В.,
суддів: Шишова О.О., Яковенка М.М.,
розглянув в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Вінницького обласного військового комісаріату на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 19 вересня 2018 року у складі судді Дончика В.В. та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 07 березня 2019 року у складі колегії суддів: Капустинського М.М. (головуючого), Моніча Б.С., Охрімчук І.Г. у справі за позовом ОСОБА_1 до Вінницького об`єднаного міського військового комісаріату, Вінницького обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності неправомірною та зобов`язання вчинити дії, -
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
1. ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Вінницького об`єднаного міського військового комісаріату (далі - відповідач-1), Вінницького обласного військового комісаріату (далі - відповідач-2) про визнання бездіяльності неправомірною та зобов`язання вчинити дії.
2. Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 19 вересня 2018 року, яке залишено без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 07 березня 2019 року, позов задоволено.
2.1. Визнано протиправною бездіяльність Вінницького об`єднаного міського військового комісаріату та Вінницького обласного військового комісаріату щодо недотримання положень "Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України", що затверджена Наказом Міністра оборони України №36 від 06.02.2001 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 лютого 2001 року за №169/5360 (далі - Інструкція) під час нещасного випадку, що стався 28 жовтня 2016 року із військовозобов`язаним ОСОБА_1
2.2. Зобов`язано Вінницький обласний військовий комісаріат призначити та провести спеціальне розслідування обставин нещасного випадку, що мав місце 28 жовтня 2016 року із військовозобов`язаним рядовим запасу ОСОБА_1 у відповідності до Інструкції.
2.3. Стягнуто на користь ОСОБА_1 судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань Вінницького об`єднаного міського військового комісаріату та Вінницького обласного військового комісаріату солідарно, в розмірі 704,80 грн.
3. Судами попередніх інстанцій під час розгляду справи встановлено:
3.1. 28 жовтня 2016 року у Вінницькому об`єднаному міському військовому комісаріаті, згідно плану на II півріччя 2016 року, затвердженому військовим комісаром Вінницького обласного військового комісаріату, проводилися практичні заняття із підрозділами територіальної оборони Вінницького ОМВК.
3.2. Повісткою Військового комісара Вінницького об`єднаного міського військового комісаріату позивач - рядовий запасу ОСОБА_1 , викликаний до Вінницького ОМВК на 9:00 год. 28 жовтня 2016 року за адресою вул. Довженка, 28, м. Вінниця, як військовозобов`язаний для участі у вказаних практичних заняттях.
3.3. У ході практичних занять при відпрацюванні спеціальних вправ, під час сходження з апарелі БТР-80 позивачем було отримано травму, у зв`язку з чим позивач каретою швидкої медичної допомоги був доставлений та госпіталізований у Вінницькому обласному клінічному госпіталі ветеранів війни.
3.4. Згідно із відміткою Вінницького ОМВК у повістці, позивач вибув 28 жовтня 2016 року об 11.40 год. після отримання травми.
3.5. З 28 жовтня 2016 року по 14 листопада 2016 року позивач знаходився на лікуванні у Вінницькому обласному клінічному госпіталі ветеранів війни з приводу закритого багато уламкового через підвиросткового перелому лівої верхньогомілкової кістки зі зміщенням відламків. Травматичне пошкодження латерального меніску лівого колінного суглобу.
3.6. З отриманої відповіді з Вінницького обласного клінічного госпіталю ветеранів війни, вбачається, що травма отримана ОСОБА_1 відповідно до Класифікатора розподілу травм за ступенем тяжкості відноситься до важких травм (закриті та відкриті переломи довгих кісток кінцівок).
3.7. Наказом Військового комісара Вінницького ОМВК від 25 липня 2017 року №98, затверджено акт проведення службового розслідування по факту травмування військовозобов`язаного рядового запасу ОСОБА_1 під час проведення планових занять з загонами територіальної оборони Вінницького ОМВК 28 жовтня 2016 року.
3.8. Згідно висновку акту, особовий склад Вінницького об`єднаного міського військового комісаріату діяв у відповідності до вимог керівних документів. Травму нижньої кінцівки ноги ОСОБА_1 отримав з власної необережності.
3.9. Відповідно до Довідки Департаменту охорони здоров`я Вінницької ОДА до акту огляду медико-соціальної експертної комісії Серії 12 ААА №594094, 18 липня 2017 року за результатами огляду медико-соціальної експертної комісії, позивачу встановлено третю групу інвалідності. Причина інвалідності - загальне захворювання.
3.10. У зв`язку з вказаними обставинами ОСОБА_1 звернувся до Вінницького обласного військового комісаріату із заявою про здійснення виплати йому одноразової грошової допомоги, додавши до заяви, серед іншого, довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності.
3.11. Листом від 26 жовтня 2017 року №12/8207 відповідач-2 повідомив ОСОБА_1 , що надані позивачем копії документів не відповідають вимогам пункту 6 частини 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» та пунктам 10, 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975, що унеможливлює направлення їх до Департаменту фінансів Міністерства оборони України для розгляду і прийняття рішення.
3.12. Позивач, не погоджуючись з бездіяльністю відповідачів, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
4. Задовольняючи позов, суд першої інстанції з висновками якого погодився апеляційний суд виходив з того, що отримана позивачем травма відноситься до тяжких, тому відповідачами не було дотримано положень Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України при розслідуванні нещасного випадку, який мав місце 28 жовтня 2016 року із військовозобов`язаним ОСОБА_1 .
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
5. Вінницький обласний військовий комісаріат звернувся із касаційною скаргою, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
6. Аргументи касаційної скарги зводяться до того, що судами попередніх інстанцій було неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права. Зазначає, що повідомлення за формою НВ-1, встановленого додатком 7 до Інструкції №36 від командира підпорядкованої військової частини не поступало, що унеможливило призначення та проведення спеціальної перевірки Вінницьким ОВК. Крім цього, військовий комісар Вінницького ОВК Наказом від 04 вересня 2017 року №453 доручив військовому комісару Вінницького ОМВК проаналізувати недоліки, виявлені в ході проведення службового розслідування у Вінницькому ОВК та вжити всіх необхідних заходів щодо їх усунення. Вважає, що відповідач-2 у спірних правовідносинах діяв у порядку, у межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством.
7. У відзиві на касаційну скаргу, позивач просить її залишити без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій без змін, як такі, що є законними та обгрунтованими.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Норми права, якими керувався суд касаційної інстанції та висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:
8. Відповідно до статті 1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року №2011-XII (далі - Закон), соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
9. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 3 Закону, його дія поширюється на військовозобов`язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і членів їх сімей.
10. Згідно з частиною 9 статті 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25 березня 1992 року №2232-XII щодо військового обов`язку громадяни України поділяються на такі категорії:
- допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;
- призовники - особи, приписані до призовних дільниць;
- військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;
- військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
- резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.
До категорії військовослужбовців прирівнюються іноземці та особи без громадянства, які відповідно до закону проходять військову службу у Збройних Силах України.
11. Судами встановлено, що ОСОБА_1 відноситься до категорії громадян військовозобов`язаних осіб, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та на нього поширюється дія Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», щодо військовозобов`язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і членів їх сімей.
12. Статтею 24 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» визначено початок і закінчення проходження військової служби, а також час та місце виконання обов`язків військової служби.
13. Згідно з пунктом 3 частини 3 статті 24 вказаного Закону, військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов`язки військової служби поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов`язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника).
14. Наказом Міністерства оборони України від 06.02.2001 року №36 затверджено «Інструкцію про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, зареєстровану в Міністерстві юстиції України 23.02.2001 року за №169/5360 (далі - Інструкція).
15. Вказана Інструкція визначає порядок розслідування та обліку нещасних випадків з військовослужбовцями Збройних Сил України (в тому чис