ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 серпня 2019 року
м. Київ
Справа № 922/625/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Случ О. В. - головуючий, Волковицька Н. О., Могил С. К.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Акціонерного товариства "Укргазвидобування"
на ухвалу Господарського суду Харківської області від 07.03.2019 (суддя Кухар Н. М.)
і постанову Східного апеляційного господарського суду від 16.05.2019 (головуючий - Здоровко Л. М., судді Бородіна Л. І., Мартюхіна Н. О.)
за заявою Приватного акціонерного товариства "Насінневе"
про забезпечення позову
у справі № 922/625/19
за позовом Приватного акціонерного товариства "Насінневе"
до 1) Акціонерного товариства "Укргазвидобування"; 2) Товариства з обмеженою відповідальністю "Слобожанське-Агро"
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів: 1) ОСОБА_1, 2) ОСОБА_2, 3) ОСОБА_3
про визнання недійсним правочину та повернення земельних ділянок,
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Приватне акціонерне товариство "Насінневе" (далі - позивач, ПрАТ "Насінневе") звернулося до Господарського суду Харківської області з позовом до Акціонерного товариства "Укргазвидобування" (далі - відповідач-1, АТ "Укргазвидобування") і Товариства з обмеженою відповідальністю "Слобожанське-Агро" (далі - відповідач-2, ТОВ "Слобожанське-Агро") про визнання недійсним правочину, усунення перешкод у користуванні земельними ділянками та їх повернення.
2. Разом із позовом ПрАТ "Насінневе" подало заяву про забезпечення позову шляхом заборони АТ "Укргазвидобування" та будь-яким іншим особам, які діють в інтересах та/або на підставі договірних відносин з АТ "Укргазвидобування" проводити будь-які роботи, в тому числі по облаштуванню бурового майданчика та проведення розвідувальних робіт по бурінню свердловини № 87 Східно-Медведівського родовища, на земельних ділянках площею 5,085 га з кадастровим номером НОМЕР_1, площею 5,0755 га з кадастровим номером НОМЕР_2, площею 4,9899 га з кадастровим номером НОМЕР_3, розташованих на території Старовірівської сільської ради Нововодолазького району Харківської області.
3. В обґрунтування заяви про забезпечення позову ПрАТ "Насінневе" посилається на те, що АТ "Укргазвидобування" за відсутності погодження позивача як законного користувача зазначених вище земельних ділянок проводить на цих ділянках розвідувальні роботи по бурінню свердловини № 87 Східно-Медведівського родовища, що призводить до непридатності земельних ділянок для сільськогосподарського використання. При цьому, заявник зазначає, що у разі задоволення позову порушене право позивача на мирне володіння і користування земельними ділянками неможливо буде поновити, внаслідок їх непридатності для сільськогосподарських робіт.
Короткий зміст рішення судів першої та апеляційної інстанції
4. Ухвалою Господарського суду Харківської області від 07.03.2019, залишеною без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 16.05.2019, заяву про забезпечення позову ПрАТ "Насінневе" задоволено.
5. Господарський суд Харківської області вжив заходи забезпечення позову шляхом заборони АТ "Укргазвидобування" та будь-яким іншим особам, які діють в інтересах та/або на підставі договірних відносин з AT "Укргазвидобування" проводити будь-які роботи, в тому числі по облаштуванню бурового майданчика та проведення розвідувальних робіт по бурінню свердловини № 87 Східно-Медведівського родовища, на земельних ділянках площею 5,085 га з кадастровим номером НОМЕР_1, площею 5,0755 га з кадастровим номером НОМЕР_2, площею 4,9899 га з кадастровим номером НОМЕР_3, розташованих на території Старовірівської сільської ради Нововодолазького району Харківської області.
6. Постановляючи ухвалу про забезпечення позову, місцевий господарський суд виходив з того, що невжиття заходів забезпечення позову може унеможливити ефективний захист та поновлення порушеного права на мирне володіння та користування земельною ділянкою, оскільки внаслідок діяльності АТ "Укргазвидобування" по бурінню свердловини № 87 Східно-Медведівського родовища земельна ділянка стане непридатною для сільськогосподарських робіт.
7. Як встановлено місцевим господарським судом, 01.07.2008 між ОСОБА_4 (спадкоємиця ОСОБА_3 ) та ВАТ "Насіннєве" (згодом перейменовано у ПрАТ "Насіннєве") був укладений договір оренди земельної ділянки площею 5, 085га з кадастровим номером НОМЕР_1, розташованої на території Старовірівської сільської ради Нововодолазького району Харківської області, який був зареєстрований в Нововодолазькому районному відділі Харківської регіональної філії державного підприємства "Центр ДЗК" при Держкомземі України, що підтверджується записом від 17.07.2009 за № 040970000297 на останній сторінці договору з підписом посадової особи і печаткою органу державної реєстрації.
8. 01.07.2008 між ОСОБА_1 та ВАТ "Насіннєве" (згодом перейменовано у ПрАТ "Насіннєве") був укладений договір оренди земельної ділянки площею 5, 08га з кадастровим номером НОМЕР_2 , розташованої на території Старовірівської сільської ради Нововодолазького району Харківської області, який був зареєстрований в Нововодолазькому районному відділі Харківської регіональної філії державного підприємства "Центр ДЗК" при Держкомземі України, що підтверджується записом від 17.07.2009 за № 040970000313 на останній сторінці договору з підписом посадової особи і печаткою органу державної реєстрації.
9. 01.07.2008 між ОСОБА_2 та ВАТ "Насіннєве" (згодом перейменовано у ПрАТ "Насіннєве") був укладений договір оренди земельної ділянки площею 4, 99га з кадастровим номером НОМЕР_3 , розташованої на території Старовірівської сільської ради Нововодолазького району Харківської області, який був зареєстрований в Нововодолазькому районному відділі Харківської регіональної філії державного підприємства "Центр ДЗК" при Держкомземі України, що підтверджується записом від 17.07.2009 за № 040970000315 на останній сторінці договору з підписом посадової особи і печаткою органу державної реєстрації.
10. Відтак, ПрАТ "Насіннєве" є законним користувачем земельних ділянок з кадастровим номером НОМЕР_1, з кадастровим номером НОМЕР_2, з кадастровим номером НОМЕР_3, розташованих на території Старовірівської сільської ради Нововодолазького району Харківської області.
11. 19.02.2019 на адресу ПрАТ "Насіннєве" від AT "Укргазвидобування" надійшла пропозиція укласти договір, в якій AT "Укргазвидобування" зазначило, що планує проводити розвідувальні роботи по бурінню свердловини № 87 на земельних ділянках в межах землекористування ПрАТ "Насіннєве"; роботи з буріння заплановано розпочати на початку березня 2019 року.
До пропозиції AT "Укргазвидобування" було додано проект договору та схему, на якій зазначено місце розташування бурового майданчика.
12. Пропозиція ПрАТ "Насіннєве" прийнята не була.
13. Як вказує позивач, прибувши 01.03.2019 на місце розташування орендованих земельних ділянок для проведення весняно-польових робіт, ним було виявлено, що на земельних ділянках майже повністю знятий поверхневий (ґрунтовий) шар, АТ "Укргазвидобування" проводяться роботи із розчищення бульдозерами та тракторами земельних ділянок до глиняного шару земної поверхні, також встановлено тимчасову споруду для перебування людей та зберігання робочого інвентарю, на підтвердження чого заявником до позовної заяви додано копію акту обстеження земельних ділянок.
Тобто, АТ "Укргазвидобування", за відсутності погодження позивача як законного землекористувача, на земельних ділянках площею 5, 085га з кадастровим номером НОМЕР_1, площею 5, 0755га з кадастровим номером НОМЕР_2, площею 4, 9899га з кадастровим номером НОМЕР_3, проводяться розвідувальні роботи по бурінню свердловини № 87 Східно- Медведівського родовища.
14. Переглядаючи в апеляційному порядку ухвалу суду першої інстанції, апеляційний господарський суд дійшов висновків, що враховуючи підстави, викладені в заяві про забезпечення позову, та додані до справи докази, приймаючи до уваги, що немає жодної тотожності між заявленими позовними вимогами із вимогами про забезпечення позову, натомість, між предметом позову та запропонованими позивачем заходами до його забезпечення вбачається зв`язок, а вид забезпечення позову є співмірним із заявленими позивними вимогами, то наявні підстави для задоволення заяви позивача про забезпечення позову.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
15. АТ "Укргазвидобування" подало касаційну скаргу, в якій просить суд касаційної інстанції ухвалу місцевого господарського суду та постанову апеляційного господарського суду скасувати, ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні заяви про забезпечення позову.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу (узагальнено)
16. У касаційні скарзі АТ "Укргазвидобування" зазначає, що ухвала Господарського суду Харківської області від 07.03.2019 і постанова Східного апеляційного господарського суду від 16.05.2019 є незаконними, винесені з порушенням норм процесуального права, зокрема статей: 2, 13, 42, 76-79, 136, 137, 139, 140 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) та матеріального права, а саме: частини першої статті 97, пункту "а" частини другої статті 168 Земельного кодексу України (далі - ЗК України).
17. Скаржник посилається на те, що судами попередніх інстанцій фактично вжито заходів забезпечення позову, які за змістом є тотожними задоволенню позовних вимог.
Позиція інших учасників справи, викладена у відзивах на касаційну скаргу
18. ПрАТ "Насінневе" подало відзив на касаційну скаргу, в якому не погоджується з доводами викладеними у касаційній скарзі, просить залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
19. Інші учасники справи не надали відзивів на касаційну скаргу, що відповідно до частини третьої статті 295 ГПК України не перешкоджає перегляду оскаржуваних судових рішень.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Щодо меж розгляду справи судом касаційної інстанції
20. Відповідно до частини першої статті 300 ГПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
21. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (частина друга статті 300 ГПК України).