ПОСТАНОВА
Іменем України
12 серпня 2019 року
Київ
справа №1340/4847/18
адміністративне провадження №К/9901/15034/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді: Мартинюк Н.М.,
суддів: Жука А.В., Мельник-Томенко Ж.М.,
розглянув у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Головного управління Держпраці у Львівській області
на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2018 року (головуючий суддя: Брильовський Р.М.)
і постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 3 квітня 2019 року (головуючий суддя: Гуляк В.В., судді: Ільчишин Н.В., Коваль Р.Й.)
у справі № 1340/4847/18
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Держпраці у Львівській області
про визнання протиправним і скасування наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності.
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держпраці у Львівській області в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив визнати протиправним і скасувати наказ начальника Головного управління Держпраці у Львівській області від 9 жовтня 2018 року № 598-к "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1 ".
Свої вимоги позивач обґрунтовує протиправністю притягнення його до такої дисциплінарної відповідальності як догана, оскільки він не вчиняв дій, що ставляться йому у провину.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Львівський окружний адміністративний суд своїм рішенням від 13 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 3 квітня 2019 року, позовні вимоги задовольнив у повному обсязі.
Судові рішення мотивовані тим, що саме лише посилання в наказі на положення законодавства без належного наведення мотивів застосування певних норм права або незастосування інших норм, при обранні виду дисциплінарного стягнення, а також ненаведення обставин вчинення дисциплінарного проступку, не є належним обґрунтуванням оскаржуваного наказу.
Короткий зміст вимог касаційних скарг та відзивів (заперечень)
У касаційній скарзі відповідач просить скасувати судові рішення судів попередніх інстанцій і прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, оскільки вважає їх незаконними і необґрунтованими.
Зокрема, скаржник зазначає, що позивач допустив неналежне виконання своїх посадових обов`язків, передбачених, зокрема, посадовою інструкцією. Відповідно до статей 65, 66 Закону України "Про державну службу" до позивача було застосовано саме той вид дисциплінарного стягнення (догана), який відповідає вчиненому ним проступку. Також зазначає, що відповідач дотримав всі передбачені Законом України "Про державну службу" гарантії державного службовця при притягненні позивача до дисциплінарної відповідальності. Також, статтею 75 Закону України "Про державну службу" не конкретизовано в якій формі та у який саме спосіб керівник має запропонувати державному службовцю надати відповідні пояснення. При цьому, позивачу роз`яснювалось його право ознайомитись з матеріалами дисциплінарної справи та надати письмові пояснення на ім`я суб`єкта призначення. Таким чином, відповідач вважає, що таке дисциплінарне стягнення як догана до позивача застосовано правомірно, а оскаржений наказ від 9 жовтня 2018 року № 598-к є законним і обґрунтованим.
Позивач не подав свого відзиву на касаційну скаргу.
Ухвалою Верховного Суду від 5 липня 2019 року відкрито касаційне провадження у цій справі, а ухвалою від 9 серпня 2019 року справу призначено до розгляду.
II. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач відповідно до наказу Головного управління Держпраці у Львівській області від 25 травня 2018 року № 249-к призначений на посаду начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів у Львівській області Управління з питань праці Головного управління Держпраці у Львівській області з випробувальним терміном шість місяців як переможець конкурсу на цю посаду.
На виконання вимог доручення Державної служби України з питань праці від 29 січня 2018 року № 647/1/9-ДП-18, Головним Управлінням Держпраці у Львівській області видано наказ від 1 лютого 2018 року № 19-ОД "Про відповідальних осіб та особисту відповідальність за дотримання термінів подачі звітної інформації", пунктом 5 якого визначено начальнику управління з питань праці (О.Єзерська), начальникам відділів Управління з питань праці (Р.Герей, О.Шадзевич, Л.Лєсна, В.Кузів), завідувачу сектором звернень громадян та доступу до публічної інформації (В.Чучман) забезпечити надання повної, достовірної, якісної інформації про заходи контролю за додержанням законодавства про працю, здійснені інспекторами праці Головного управління Держпраці у Львівській області та органів місцевого самоврядування та повної, достовірної, якісної інформації про роботу проведену інспекторами праці Головного управління Держпраці у Львівській області у відділ організаційно-аналітичного забезпечення.
Відповідно до згаданого наказу термін подання щомісячної звітності становив до 5 числа місяця, наступного за звітним.
У подальшому, наказом Головного управління Держпраці у Львівській області від 27 серпня 2018 року №129-ОД внесено зміни до наказу від 1 лютого 2018 року №19-ОД, зокрема, пункт 5 цього наказу викладено в наступній редакції: "Начальникам структурних підрозділів Управління з питань праці та керівникам структурних підрозділів (Децик О. А. та Чучман В .Я. ) забезпечити надання повної, достовірної, якісної інформації про заходи контролю за додержанням законодавства про працю, здійснені інспекторами праці в звітному періоді та іншої звітної інформації, облік якої належить до компетенції структурних підрозділів, головному спеціалісту відділу організаційно-аналітичного забезпечення Н.Василишин для узагальнення. Термін виконання: щомісячно до 3 числа місяця, наступного за звітним".
В матеріалах дисциплінарної справи №60 щодо позивача, зазначено, що підставою для відкриття дисциплінарного провадження стосовно нього відповідно до наказу начальника Головного управління Держпраці у Львівській області №518-к від 12 вересня 2018 року, стала службова записка начальника відділу організаційно-аналітичного забезпечення від 7 вересня 2018 року №8220/1, з урахуванням протоколу Апаратної наради від 10 вересня 2018 року, у зв`язку з невиконанням наказу Головного управління Держпраці у Львівській області від 1 лютого 2018 року №19-ОД "Про відповідальних осіб та особисту відповідальність за дотримання термінів подачі звітної інформації" (зі змінами від 27 серпня 2018 року №129-ОД) в частині неподання в терміни звітної інформації, що призвело до невчасного подання звітної інформації до Державної служби України з питань праці, щодо позивача - начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів.
Зокрема, позивач невчасно подав звітність за серпень 2018 року, яка мала бути подана до 3 вересня 2018 року. Однак інформацію до відділу організаційно-аналітичного забезпечення, ним було подано лише 11 вересня 2018 року
Поданням від 5 жовтня 2018 року дисциплінарна комісія Управління запропонувала керівнику розглянути питання про застосування щодо позивача такого дисциплінарного стягнення як догана.
Наказом Головного управління Держпраці у Львівській області № 598-к від 9 жовтня 2018 року "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1 " оголошено догану ОСОБА_1 - начальнику відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів у Львівській області Управління з питань праці Головного управління Держпраці у Львівській області, відповідно до статей 147-149 Кодексу Законів про працю України, статей 65, 66 закону України "Про державну службу", Правил внутрішнього службового розпорядку працівників Головного управління Держпраці у Львівській області № 1 від 31 березня 2017 року, за неналежне виконання посадових обов`язків, в частині невчасного подання повної, достовірної, якісної звітної інформації.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 64 Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" визначено, що за невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері державної служби, посадовою інструкцією, а також порушення правил етичної поведінки та інше порушення службової дисципліни державний службовець притягається до дисциплінарної відповідальності у порядку, встановленому цим Законом.
З іншого боку, частина перша статті 8 Закону України "Про державну службу" визначає, що державний службовець зобов`язаний:
1) дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) дотримуватися принципів державної служби та правил етичної поведінки;
3) поважати гідність людини, не допускати порушення прав і свобод людини та громадянина;
4) з повагою ставитися до державних символів України;
5) обов`язково використовувати державну мову під час виконання своїх посадових обов`язків, не допускати дискримінацію державної мови і протидіяти можливим спробам її дискримінації;
6) забезпечувати в межах наданих повноважень ефективне виконання завдань і функцій державних органів;
7) сумлінно і професійно виконувати свої посадові обов`язки;
8) виконувати рішення державних органів, накази (розпорядження), доручення керівників, надані на підставі та у межах повноважень, передбачених Конституцією та законами України;
9) додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції;
10) запобігати виникненню реального, потенційного конфлікту інтересів під час проходження державної служби;
11) постійно підвищувати рівень своєї професійної компетентності та удосконалювати організацію службової діяльності;
12) зберігати державну таємницю та персональні дані осіб, що стали йому відомі у зв`язку з виконанням посадових обов`язків, а також іншу інформацію, яка відповідно до закону не підлягає розголошенню;
13) надавати публічну інформацію в межах, визначених законом.
У силу вимог частини першої статті 65 Закону України "Про державну службу" підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку, тобто протиправної винної дії або бездіяльності чи прийняття рішення, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні державним службовцем своїх посадових обов`язків та інших вимог, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.
Згідно з частиною другою цієї ж статті дисциплінарними проступками є:
1) порушення Присяги державного службовця;
2) порушення правил етичної поведінки державних службовців;
3) вияв неповаги до держави, державних символів України, Українського народу;
4) дії, що шкодять авторитету державної служби;
5) невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їхніх повноважень;
6) недотримання правил внутрішнього службового розпорядку;
7) перевищення службових повноважень, якщо воно не містить складу злочину або адміністративного правопорушення;
8) невиконання вимог щодо політичної неупередженості державного службовця;
9) використання повноважень в особистих (приватних) інтересах або в неправомірних особистих інтересах інших осіб;
10) подання під час вступу на державну службу недостовірної інформації про обставини, що перешкоджають реалізації права на державну службу, а також неподання необхідної інформації про такі обставини, що виникли під час проходження служби;
11) неповідомлення керівнику державної служби про виникнення відносин прямої підпорядкованості між державним службовцем та близькими особами у 15-денний строк з дня їх виникнення;