1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



08 серпня 2019 року

м. Київ



Справа № 905/1449/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Колос І.Б. (головуючий), Бенедисюка І.М., Малашенкової Т.М.,

за участю секретаря судового засідання Малихіної О.В.,




представників учасників справи:

позивача - акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" - Родоман Т.О., адвокат (дов. від 17.05.2019),

відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю "Азовгаз" - не з`явився,




розглянув касаційну скаргу акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"

на постанову Східного апеляційного господарського суду від 02.04.2019 (колегія суддів: Бородіна Л.І. (головуючий), Здоровко Л.М., Плахов О.В.)

зі справи № 905/1449/18

за позовом публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (далі - ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України")

до товариства з обмеженою відповідальністю "Азовгаз" (далі - ТОВ "Азовгаз")

про стягнення 8 980 745,71 грн.




1. ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулося до господарського суду Донецької області з позовом до ТОВ "Азовгаз" про стягнення 8 980 745,71 грн. (з них: 4 228 697,50 грн. пені, 967 107,11 грн. - 3% річних, 3 784 941,10 грн. інфляційних втрат), у зв`язку з порушенням відповідачем умов договору від 12.04.2017 № 17-232-Н купівлі-продажу природного газу в частині своєчасних розрахунків за отриманий товар.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції

Рішенням господарського суду Донецької області від 27.11.2018 зі справи № 905/1449/18 позов задоволено повністю з посиланням на його обґрунтованість.

Постановою Східного апеляційного господарського суду від 02.04.2019 рішення місцевого господарського суду зі справи скасовано в частині задоволення позову про стягнення 4 228 697,50 грн. пені, 519 976,03 грн. - 3% річних, 2 268 411,89 грн. інфляційних втрат, з ухваленням у скасованій частині нового рішення про відмову в позові. У решті рішення господарського суду Харківської області від 27.11.2018 зі справи № 905/1449/18 залишено без змін. Пункти 1,2 резолютивної частини рішення місцевого господарського суду зі справи № 905/1449/18 викладено у іншій редакції, а саме: стягнуто з відповідача на користь позивача 447 131,08 грн. - 3% річних, 1 516 529,21 грн. інфляційних втрат, 29 454,91 грн. витрат зі сплати судового збору. Стягнуто з позивача на користь відповідача 157 874,78 грн. витрат зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги.

Постанову суду апеляційної інстанції мотивовано тим, що на спірні правовідносини поширюються положення частини другої статті 2 Закону України "Про встановлення додаткових гарантій щодо захисту прав громадян, які проживають на територіях проведення антитерористичної операції, та обмеження відповідальності підприємств - виконавців/виробників житлово-комунальних послуг у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси", якою встановлено мораторій, на час, визначений у статті 1 цього Закону, на нарахування та стягнення пені та інших штрафних санкцій енергопостачальними компаніями у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси підприємствами - виконавцями/виробниками житлово-комунальних послуг, що надають такі послуги у районі проведення антитерористичної операції. Що ж до стягнення 3% річних та інфляційних втрат, суд апеляційної інстанції входив з того, що, підписавши спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків за теплопостачання, природний газ та послуги з постачання, транспортування, розподілу природного газу за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України, сторони тим самим змінили порядок і строк проведення розрахунків за природний газ, поставлений відповідно до умов договору від 12.04.2017 № 17-232-Н купівлі-продажу природного газу протягом 2017 року в цій частині. За перерахунком суду стягнуто з відповідача на користь позивача суми 3% річних та інфляційних втрат, які нараховані на заборгованість, що не була предметом регулювання за спільними протокольними рішеннями про організацію взаєморозрахунків, та виникла у зв`язку з несвоєчасною оплатою отриманого товару відповідачем за рахунок власних коштів.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", посилаючись на порушення судом попередньої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд касаційної інстанції постанову суду апеляційної інстанції зі справи скасувати в частині відмови в позові, залишивши в силі рішення місцевого господарського суду про задоволення позову.

2. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Судом апеляційної інстанції неправильно застосовані приписи статті 2 Закону України "Про встановлення додаткових гарантій щодо захисту прав громадян, які проживають на територіях проведення антитерористичної операції, та обмеження відповідальності підприємств - виконавців/виробників житлово-комунальних послуг у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси", пункту 27 частини першої статті 1 "Про ринок природного газу", а також положення статті 1 Закону України "Про електроенергетику".

Судом не враховано те, що позивач не був і не є "енергопостачальною компанією", а тому приписи Закону України "Про встановлення додаткових гарантій щодо захисту прав громадян, які проживають на територіях проведення антитерористичної операції, та обмеження відповідальності підприємств - виконавців/виробників житлово-комунальних послуг у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси" не можуть бути застосовані до нього.

Апеляційним господарським судом порушено приписи статей 11, 236 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), статті 175 Господарського кодексу України, у зв`язку з чим постанова ухвалена судом при неповному з`ясуванні обставин справи, невідповідності висновків, викладених у рішенні, обставинам справи.

Судом безпідставно не застосовано до спірних правовідносин приписи статті 714 Цивільного кодексу України, в контексті того, що природний газ підпадає під визначення "інші ресурси" в силу загального характеру по відношенню до приписів статті 275 Господарського кодексу України.

Судом не враховано посилання позивача на пункт 6.1 договору від 12.04.2017 № 17-232-Н купівлі-продажу природного газу, у зв`язку з чим неправомірно відмовлено у стягненні 519 976,03 грн. - 3% річних та 2 268 411,89 грн. інфляційних втрат за зобов`язаннями квітня- вересня 2017 року.

Доводи інших учасників справи

ТОВ "Азовгаз" подало відзив на касаційну скаргу, в якому зазначило про безпідставність її доводів та просило постанову суду апеляційної інстанції зі справи залишити без змін, а скаргу - без задоволення.

3. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

12.04.2017 публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (організаційно-правова форма якого змінена на АТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України") як продавцем та ТОВ "Азовгаз" як покупцем укладений договір купівлі-продажу природного газу № 17-232-Н (далі - Договір), відповідно до умов якого продавець зобов`язався передати покупцеві у 2017 році природний газ, а покупець зобов`язався прийняти та оплатити його на умовах цього договору.

Відповідно до пункту 1.2 Договору природний газ, що передається за цим договором, використовується покупцем виключно для постачання побутовим споживачам.

Пунктом 2.1 вказаного договору встановлено, що продавець передає покупцеві з 01.04.2017 по 30.09.2017 природний газ обсягом до 18375,00 тис.куб.м за графіком, наведеним у цьому пункті.

Згідно з пунктом 3.1 цього договору продавець передає покупцеві природний газ у віртуальній точці в газотранспортній системі, в якій здійснюється передача природного газу. Право власності на природний газ переходить від продавця до покупця у віртуальній точці в газотранспортній системі, в якій здійснюється передача природного газу. Після переходу права власності на природний газ покупець несе всі ризики і бере на себе відповідальність, пов`язану з правом власності на природний газ.

Приймання-передача природного газу, переданого продавцем покупцеві у відповідному місця купівлі-продажу, оформлюється актом приймання-передачі (пункт 3.2 Договору).

У пункті 3.3 Договору передбачено, що покупець зобов`язується подати не пізніше 8-го числа місяця, що настає за місяцем купівлі-продажу природного газу, продавцеві підписані та скріплені печаткою покупця (за її наявності) два примірники акта приймання-передачі природного газу, де зазначаються фактичні обсяги переданого природного газу згідно з цим договором у розрахунковому місяці, його ціна та фактична вартість.

Продавець до 12 числа місяця, що настає за місяцем купівлі-продажу газу після подачі покупцем документів визначених пунктом 3.3 Договору повертає покупцеві один примірник оригіналу акта приймання-передачі природного газу, підписаний уповноваженим представником та скріплений печаткою (за її наявності). У разі не підписання продавцем акта приймання-передачі природного газу у той же строк письмово повідомляє покупцеві про причини такого не підписання акта та надає в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акту (пункт 3.4 Договору).



Відповідно до пунктів 5.1 та 5.3 Договору з 01.04.2017 ціна на природний газ становить 4942,00 грн. за 1000 куб.м, крім того податок на додану вартість 20%. Всього до сплати за 1000 куб. м природного газу - 5930,40 грн. з ПДВ. Загальна сума вартості природного газу за цим договором складається із сум вартості місячних поставок природного газу.

Згідно з пунктом 6.1 Договору оплата за газ здійснюється покупцем виключно грошовими коштами шляхом 100% поточної оплати протягом місяця поставки газу. Остаточний розрахунок за фактично переданий газ, крім фактично переданого газу, визначеного абзацом третім цього пункту, здійснюється до 25-го числа (включно) числа місяця, наступного за місяцем поставки газу.

Остаточний розрахунок з оплати вартості придбаного природного газу на суму наданих пільг, субсидій та компенсацій проводиться за процедурою, визначеною Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам та надання пільг, субсидій та компенсацій, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20, має бути здійснений протягом 90 днів з 1 числа місяця, що настає за місяцем купівлі-продажу природного газу. У разі, якщо продавець протягом 5 робочих днів з дати надходження спільного протокольного рішення не підпише його, зазначений строк оплати вартості природного газу продовжується на кількість днів, що дорівнює кількості днів, які перевищують цей 5 денний строк.

Вартість фактично переданого природного газу, яка підлягає сплаті грошовими коштами за процедурою, передбаченою абзацом третім цього пункту, визначається на підставі актів звіряння розрахунків (в тому числі, коригуючих актів) за відповідний місяць, підписаних покупцем та розпорядником коштів місцевого бюджету, оригінали яких надаються покупцем продавцеві до 25 числа (включно) місяця, що настає за місяцем купівлі-продажу природного газу.

У разі ненадання покупцем продавцеві до 25 числа (включно) передбачених в абзаці четвертому цього пункту актів звіряння розрахунків за відповідний місяць, остаточний розрахунок за весь фактично переданий у відповідному місяці купівлі-продажу природний газ здійснюється до 25 числа (включно) місяця, що настає за місяцем купівлі-продажу газу.

Покупець зберігає за собою право надати акт звіряння розрахунків, передбачений в абзаці четвертому цього пункту 90 дня, що відраховується з 1 числа місяця, що настає за місяцем, в якому була здійснена купівлі-продаж природного газу. При цьому у випадку, якщо покупець надасть продавцеві, передбачений абзацом четвертим цього пункту, акт звіряння пізніше 25 числа (включно) місяця, що настає за місяцем купівлі-продажу газу, але до закінчення 90 днів, що відраховуються з 1 числа місяця, що настає за місяцем купівлі-продажу природного газу, то розрахунок за придбаний покупцем газ, в частині суми зазначеної в такому акті звіряння, буде здійснюватися в порядку, передбаченому абзацом третім цього пункту, але в такими особливостями: з дати надання продавцеві покупцем зазначеного вище акту звіряння, припиняється нарахування продавцем неустойки, 3% річних, а також інфляційних збитків на суму, зазначену в такому акті звіряння на період з дати надання акту звіряння продавцеві і до закінчення 90 днів, що відраховуються з 1 числа місяця, що настає за місяцем купівлі-продажу природного газу. Остаточний розрахунок за придбаний покупцем природний газ в частині, що підлягає оплаті за процедурою, передбаченою Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20, має бути здійснений до закінчення 90 днів, що відраховується з 1 числа місяця, що настає за місяцем, в якому була здійснена купівля-продаж природного газу, за виключенням випадків, коли продавець протягом 5 робочих днів з дати надходження спільного протокольного рішення не підпише його, то зазначений строк оплати вартості природного газу продовжується на кількість днів, що дорівнює кількості днів, які перевищують цей 5 денний строк.

Покупець може ініціювати проведення розрахунку за придбаний природний газ за процедурою, передбаченою Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20, і після спливу 90 денного строку, передбаченого абзацом 3 цього пункту.

Сторони погодили, що підписання спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за природний газ відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20 не змінює строків та умов розрахунків за цим договором, за виключенням випадків, коли продавець протягом 5 робочих днів з дати надходження спільного протокольного рішення не підпише його, то зазначений строк оплати вартості природного газу продовжується на кількість днів, що дорівнює кількості днів, які перевищують цей 5 денний строк (пункт 6.1 Договору).

Пунктом 6.2 Договору встановлено, що оплата за природний газ здійснюється з поточного рахунку із спеціальним режимом використання на поточний рахунок із спеціальним режимом використання продавця кожного банківського дня розрахункового місяця з нормативами розподілу коштів, затвердженими відповідними постановами НКРЕКП.

У разі невиконання покупцем умов пункту 6.1 цього договору він зобов`язується сплатити продавцю, крім суми заборгованості, пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу (пункт 7.2 Договору).

На виконання умов Договору позивачем поставлено відповідачеві у квітні - вересні 2017 року природний газ на загальну суму 120 900 657,06 грн., що підтверджується актами приймання-передачі природного газу (на території, підконтрольній українській владі): від 30.04.2017 на суму 55 856 664,41 грн., від 31.05.2017 на суму 20 057 454,91 грн., від 30.06.2017 на суму 10 470 512,60 грн., від 31.07.2017 на суму 10 821 722,76 грн., від 31.08.2017 на суму 10 567 788,96 грн., від 30.09.2017 на суму 13 126 513,42 грн.

ТОВ "Азовгаз" на виконання умов Договору складені та підписані акти звіряння розрахунків за квітень-вересень 2017 року з Управлінням соціального захисту населення.

Судами попередніх інстанцій також встановлено, що:

- між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Донецькій області (стороною 1), Департаментом фінансів Донецької облдержадміністрації (стороною 2), Фінансовими Управліннями райдержадміністрацій Донецької області або Департаментом фінансів Маріупольської міської ради (стороною 3), Управліннями соціального захисту населення (стороною 4), ТОВ "Азовгаз" (стороною 5) та Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (стороною останньою) з метою погашення взаємної заборгованості, укладені (підписані) спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків за теплопостачання, природний газ та послуги з постачання, транспортування, розподілу природного газу за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України, предметом яких є організація проведення сторонами взаєморозрахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій" від 11.01.2005 № 20, а саме:

- від 15.06.2017 № 2914 на суму 384,55 грн.;

- від 15.06.2017 № 2915 на суму 587 337,12 грн.;

- від 15.06.2017 № 2916 на суму 314 981,33 грн.;

- від 15.06.2017 № 2917 на суму 27 627,67 грн.;

- від 15.06.2017 № 2918 на суму 136 672,01 грн.;

- від 15.06.2017 № 2919 на суму 208,61 грн;

- від 15.06.2017 № 2920 на суму 1 195 153,21 грн;

- від 14.07.2017 № 3034 на суму 217 458,46 грн;

- від 14.07.2017 № 3035 на суму 285 708,62 грн;

- від 14.07.2017 № 3036 на суму 351 680,89 грн;

- від 14.07.2017 № 3037 на суму 332 167,03 грн;

- від 14.07.2017 № 3038 на суму 10 970,22 грн;

- від 14.07.2017 № 3039 на суму 228 419,74 грн;

- від 14.07.2017 № 3040 на суму 394 842,12 грн;

- від 19.10.2017 № 3729 на суму 22 814,37 грн;

- від 19.10.2017 № 3730 на суму 860 735,78 грн;

- від 19.10.2017 № 3731 на суму 578 355,29 грн;

- від 19.10.2017 № 3732 на суму 614 705,38 грн;

- від 19.10.2017 № 3733 на суму 185 963,18 грн;

- від 19.10.2017 № 3734 на суму 707 353,28 грн;

- від 17.11.2017 № 3983 на суму 2 865 277,51 грн;

- від 17.11.2017 № 3984 на суму 4 491 581,27 грн;

- від 17.11.2017 № 3985 на суму 3 061 164,66 грн;

- від 17.11.2017 № 3986 на суму 3 775 686,42 грн;

- від 17.11.2017 № 3987 на суму 42 075,31 грн;

- від 17.11.2017 № 3988 на суму 2 337 150,70 грн;

- від 15.12.2017 № 4357 на суму 6 778 427,02 грн;

- від 15.12.2017 № 4358 на суму 9 557 071,30 грн;

- від 15.12.2017 № 4359 на суму 7 875 363,37 грн;

- від 15.12.2017 № 4362 на суму 8 046 022,82 грн.

Пунктами 5.2, 5.3 кожного спільного протокольного рішення встановлено, що останнє набирає чинності з моменту його підписання всіма сторонами і діє до повного виконання сторонами зобов`язань за цим спільним протокольним рішенням. Спільне протокольне рішення є чинними лише у разі проведення відповідного фінансування.

Спільні протокольні рішення підписані уповноваженими представниками сторін, підписи яких скріплені печатками сторін.

Факт виконання відповідачем вищезазначених спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету підтверджується платіжними дорученнями від 19.12.2017: № 37 на суму 22 814,37 грн., № 38 на суму 860 735,78 грн., № 39 на суму 578 355,29 грн., № 40 на суму 614 705,38 грн., № 41 на суму 185 963,18 грн., № 42 на суму 707 353,28 грн., № 43 на суму 2 865 277,51 грн., № 45 на суму 3 061 164,66 грн., № 47 на суму 42 075,31 грн.; від 31.01.2018: № 1 на суму 28 996 782,00 грн., № 2 на суму 5 874 202,00 грн., № 3 на суму 5 740 257,00 грн.; від 02.02.2018 №4 на суму 169 672,22 грн., на загальну суму 49 719 357,98 грн.

Решту коштів за поставлений природний газ відповідачем сплачено за рахунок власних коштів за алгоритмом, визначеним у Договорі та у відповідних постановах НКРЕКП, що підтверджується даними позивача, довідкою "Операції з 01.01.2017 по 31.01.2018" та не заперечується відповідачем.

Відповідачем здійснено оплату за поставлений природний газ у повному обсязі власними коштами та за спільними протокольними рішеннями, але з порушенням строків, визначених умовами Договору.

Причиною виникнення спору зі справи стало питання щодо наявності чи відсутності підстав для стягнення з відповідача на користь позивача 4 228 697,50 грн. пені, 967 107,11 грн. - 3% річних, 3 784 941,10 грн. інфляційних втрат, у зв`язку з порушенням відповідачем умов Договору в частині своєчасних розрахунків за отриманий товар.

Судом першої інстанції позов ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" задоволено у повному обсязі.

Апеляційним господарським судом рішення місцевого господарського суду зі справи скасовано в частині задоволення позову про стягнення 4 228 697,50 грн. пені, 519 976,03 грн. - 3% річних, 2 268 411,89 грн. інфляційних втрат, з ухваленням у скасованій частині нового рішення про відмову в позові. У решті рішення господарського суду Харківської області від 27.11.2018 зі справи № 905/1449/18 залишено без змін. Пукти 1,2 резолютивної частини рішення місцевого господарського суду зі справи № 905/1449/18 викладено у іншій редакції, а саме: стягнуто з відповідача на користь позивача 447 131,08 грн. - 3% річних, 1 516 529,21 грн. інфляційних втрат, 29 454,91 грн. витрат зі сплати судового збору. Стягнуто з позивача на користь відповідача 157 874,78 грн. витрат зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги.

Предметом касаційного оскарження стало питання щодо правомірності відмови суду апеляційної інстанції у задоволенні позову в частині вимог про стягнення 4 228 697,50 грн. пені, 519 976,03 грн. - 3% річних, 2 268 411,89 грн. інфляційних втрат.

Судове рішення апеляційного господарського суду в частині стягнення з відповідача на користь позивача 447 131,08 грн. - 3% річних, 1 516 529,21 грн. інфляційних втрат, 29 454,91 грн. витрат зі сплати судового збору жодною із сторін спору не оскаржуються.

4. ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

Цивільний кодекс України (далі - ЦК України):

стаття 509:

- зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку;

стаття 525:

- одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом;

стаття 526:

- зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться;

стаття 610:

- порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання);

пункт 3 частини першої статті 611:

- у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки;

стаття 625:

- боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Господарський кодекс України:

стаття 12:

- держава для реалізації економічної політики, виконання цільових економічних та інших програм і програм економічного і соціального розвитку застосовує різноманітні засоби і механізми регулювання господарської діяльності. Основними засобами регулюючого впливу держави на діяльність суб`єктів господарювання є: державне замовлення; ліцензування, патентування і квотування; технічне регулювання; застосування нормативів та лімітів; регулювання цін і тарифів; надання інвестиційних, податкових та інших пільг; надання дотацій, компенсацій, цільових інновацій та субсидій;

стаття 193:

- суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом;

стаття 230:

- штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Закон України "Про енергозбереження" від 01.07.1994 № 74/94 ВР (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин):

преамбула:

- енергозбереження - діяльність (організаційна, наукова, практична, інформаційна), яка спрямована на раціональне використання та економне витрачання первинної та перетвореної енергії і природних енергетичних ресурсів в національному господарстві і яка реалізується з використанням технічних, економічних та правових методів; "паливно-енергетичні ресурси" - сукупність всіх природних і перетворених видів палива та енергії, які використовуються в національному господарстві.

Закон України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин):

пункт 1.5 статті 1:

- енергоносії - кам`яне і буре вугілля, торф, інші види первинного твердого палива, кам`яновугільні брикети, інші види вторинного твердого палива, буровугільні і торф`яні брикети, газ нафтопереробки, нафтопродукти, природний газ, природні енергетичні ресурси (ядерна, гідравлічна та геотермальна енергія, інші природні ресурси), електрична і теплова енергія.

Закон України "Про встановлення додаткових гарантій щодо захисту прав громадян, які проживають на території проведення антитерористичної операції, та обмеження відповідальності підприємств-виконавців/виробників житлово-комунальних послуг у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси" від 13.01.2015 № 85-VIII:

стаття 1:

- метою цього Закону є встановлення додаткових гарантій щодо захисту житлових та майнових прав громадян, які проживають на територіях, де проводиться антитерористична операція, та громадян, які тимчасово переселені в інші населені пункти України з територій, на яких проводиться антитерористична операція. До 31 грудня 2015 року цим громадянам має бути погашена заборгованість із виплат заробітної плати, стипендій, пенсій, що утворилася внаслідок проведення антитерористичної операції, а також встановлено додаткові гарантії захисту житлових та майнових прав громадян, звільнених на підставі зазначених обставин, до моменту їх працевлаштування, за умови отримання ними статусу зареєстрованого безробітного;

стаття 2:


................
Перейти до повного тексту