1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



31 липня 2019 року

м. Київ

Справа № 911/1776/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Берднік І. С. - головуючого, Міщенка І. С., Сухового В. Г.,



секретар судового засідання - Корнієнко О. В.,



за участю представників:



Товариства з обмеженою відповідальністю "Поділ-Інвест" - Петришака А.Я.,



Приватного акціонерного товариства "Київобленерго" - Конєвої Л.Л.,


розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Поділ-Інвест"



на постанову Північного апеляційного господарського суду від 14.02.2019 (у складі колегії суддів: Смірнова Л.Г. (головуючий), Пономаренко Є.Ю., Коротун О.М.)

та рішення Господарського суду Київської області від 02.11.2018 (суддя Мальована Л.Я.)



у справі № 911/1776/18



за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Поділ-Інвест"

до Приватного акціонерного товариства "Київобленерго"

про визнання недійсним рішення,



ВСТАНОВИВ:

У серпні 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Поділ-Інвест" (далі - ТОВ "Поділ-Інвест") звернулося до суду з позовом до Приватного акціонерного товариства "Київобленерго" (далі - ПрАТ "Київобленерго") про визнання протиправним та скасування рішення комісії Ірпінського РП ПрАТ "Київобленерго" по розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, яке оформлене протоколом від 01.08.2018 № 035.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що застосування до позивача оперативно-господарської санкції є неправомірним, оскільки ним не було вчинено дій, які б призвели до зірвання пломби на доступі до облікових струмоведучих частин (ввідного рубильника трансформаторів струму), про що зазначено в акті про порушення від 24.07.2018 № К 037219, а тому рішення комісії по розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії щодо нарахування вартості не облікованої електричної енергії у сумі 104 325,73 грн за період з 23.01.2018 по 24.07.2018, є протиправним і підлягає скасуванню.

Рішенням Господарського суду Київської області від 02.11.2018, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 14.02.2019, у задоволенні позову відмовлено.

Судові рішення мотивовано відсутністю правових підстав для задоволення позову, оскільки факт вчинення позивачем правопорушення у сфері електроенергетики, зокрема Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312, зафіксованого в акті про порушення від 24.07.2018 № К 037219, підтверджено матеріалами справи, у зв`язку з чим відповідачем правомірно застосовано оперативно-господарську санкцію.

Не погоджуючись із висновками судів першої та апеляційної інстанцій, у березні 2019 року ТОВ "Поділ-Інвест" подало касаційну скаргу, у якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права і порушення норм процесуального права, просить скасувати постановлені у справі судові рішення та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.

Касаційну скаргу ТОВ "Поділ-Інвест" обґрунтовує, зокрема тим, що судами попередніх інстанцій при вирішенні справи не в повному обсязі досліджено і оцінено обставини, що мають значення для справи, а саме, не надано оцінки тому, що відповідно до наданих відповідачем доказів жодних пошкоджень приладів обліку електроенергії, пошкоджень інших пломб, у тому числі і пломб на електролічильнику, самого лічильника, слідів втручання в нього під час проведення перевірки встановлено не було, також відповідачем не виявлено фактів крадіжки електричної енергії на об`єкті позивача, відтак відповідальність споживача щодо забезпечення збереження та цілісності пломб, які встановлено всупереч Правил, не може бути безумовною. Ураховуючи той факт, що пломба, яка зазначена в акті про порушення як зірвана, не мала установлюватися, та відсутність факту крадіжки електричної енергії, втручання споживача до струмоведучих частин засобу (схеми) обліку або будь-яких інших дій, що призвели до зміни показів приладу обліку, застосування відповідачем до позивача оперативно-господарської санкції є безпідставним.

ПрАТ "Київобленерго" у відзиві на касаційну скаргу зазначає, що постановлені у справі судові рішення відповідають нормам матеріального та процесуального права, тому просить залишити оскаржені судові рішення без змін, а касаційну скарну ТОВ "Поділ-Інвест" без задоволення.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши наведені у касаційній скарзі доводи та заперечення проти неї, перевіривши матеріали справи, Верховний Суд вважає, що касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення з таких підстав.

При вирішенні справи судами першої та апеляційної інстанцій установлено, що 03.08.2010 між Закритим акціонерним товариством "А.Е.С. Київобленерго" (правонаступником якого є ПрАТ "Київобленерго"; постачальник) і ТОВ "Поділ-Інвест" (споживач) укладено договір про постачання електричної енергії № 220030605, за умовами якого постачальник електричної енергії зобов`язався постачати електричну енергію споживачу, а споживач зобов`язався оплачувати постачальнику електричної енергії її вартість та здійснювати інші платежі згідно з умовами цього договору та додатками до договору, що є його невід`ємними частинами.

Згідно з пунктом 2.1 договору під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язалися керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією.

Відповідно до пункту 4.2.3 договору споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання, відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 № 562 (далі - Методика), за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням, у разі таких дій споживача: самовільно внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку; споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов, визначених Методикою.

У пункті 4.4 договору встановлено, що у разі виявлення однією із сторін порушень умов договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін договору в двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов`язана попередити іншу сторону про необхідність складання акта. Інша сторона не може без поважних причин відмовитись від складання та підписання акта. У разі відмови відповідальної сторони від підписання акта, в акті робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо його на місці складання підписали не менше трьох уповноважених представників сторони договору, що складала акт.

Відповідно до пункту 9.4 цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2010. Договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

Цей договір підписано уповноваженими представниками сторін та скріплено печатками.

Судами попередніх інстанцій також установлено, що об`єкт позивача підключено до двох різних секцій у ТП № 566, у кожній з яких встановлено лічильник.

На виконання умов договору 03.06.2014 сторонами підписано акт № 057804 про передачу на відповідальне збереження споживачу приладу обліку та пломб, встановлених на ньому. За цим актом передано на відповідальне зберігання лічильник № 00902674 та пломби, зокрема, № с 14174714.

03.06.2014 сторонами договору складено та підписано акт № 029871 технічної перевірки розрахункового засобу обліку електричної енергії.

Крім того, 22.05.2017 сторонами підписано акт № 511073 про передачу на відповідальне збереження приладу обліку та пломб, встановлених на ньому, зокрема, лічильника № 00902648.

Згідно з актом розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін від 02.08.2010 № 1 визначено, що відповідальним за електроустановки, у тому числі ТП № 566, є ТОВ "Поділ-Інвест".

За результатами контрольного огляду засобів обліку електричної енергії на об`єкті ТОВ "Поділ-Інвест", який проводився 24.07.2018, працівниками ПрАТ "Київобленерго" виявлено порушення, передбачене підпунктом 8 пункту 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, яке полягало у вчиненні позивачем дій, які призвели до зриву пломби на доступі до облікових струмоведучих частин (ввідного рубильника трансформаторів струму), встановленої згідно з актом пломбування від 03.06.2014 № 057804, а саме: встановлено факт зриву пломби № с 14174714, про що складено акт технічної перевірки збереження пломб вузла обліку (засобів обліку) від 24.07.2018 № 002435 та акт про порушення від 24.07.2018 № К037219.

На підставі акта про порушення від 24.07.2018 № К037219 та фотоматеріалів 01.08.2018 комісією Ірпінського РП по розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії прийнято рішення про нарахування позивачу за період з 23.01.2018 по 24.07.2018 вартості необлікованої електричної енергії в сумі 104 325,73 грн, яке оформлено протоколом від 01.08.2018 № 035.

Предметом позову у справі, яка розглядається, є вимога ТОВ "Поділ-Інвест" про визнання протиправним та скасування рішення комісії Ірпінського РП ПрАТ "Київобленерго" по розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, яке оформлене протоколом від 01.08.2018 № 035, обґрунтована безпідставним застосуванням до позивача оперативно-господарської санкції.

Відповідно до частин 1,2 статті 235 Господарського кодексу України (далі - ГК) за порушення господарських зобов`язань до суб`єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов`язання, що використовуються самими сторонами зобов`язання в односторонньому порядку. До суб`єкта, який порушив господарське зобов`язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.

Підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов`язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред`явлення претензії порушнику зобов`язання. Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням (частини 1 і 2 статті 237 ГПК).

Колегія суддів зазначає, що на дату проведення перевірки споживача електричної енергії та засідання комісії по розгляду акта про порушення, правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулювання відносин, пов`язаних з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище визначено у Законі України "Про ринок електричної енергії".

Пунктом 14 частини 2 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії", який набрав чинності з 11.06.2017, передбачено, що правопорушенням на ринку електричної енергії є пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо.

Згідно з постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312 було затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії ( далі - ПРРЕЕ) та визнано такою, що втратила чинність з 11.06.2018 постанову Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 № 28 "Про затвердження Правил користування електричною енергією" (далі - ПКЕЕ).

Відповідно до пункту 6 зазначеної Постанови від 14.03.2018 № 312 до укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб`єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства у сфері електроенергетики. Зокрема сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо. У разі виникнення суперечності між нормами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) та нормами законодавства про електроенергетику сторони керуються вимогами чинного законодавства.


................
Перейти до повного тексту