ПОСТАНОВА
Іменем України
09 серпня 2019 року
Київ
справа № 229/954/17
провадження № К/9901/45163/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до Ясинуватського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов`язання призначити пенсію, за касаційною скаргою Ясинуватського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецької області на постанову Дружківського міського суду Донецької області у складі судді Рагозіної С.О. від 22 травня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Геращенка І.В., Арабей Т.Г., Міронової Г.М. від 26 липня 2017 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 звернувся до Ясинуватського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов`язання призначити пенсію, в якому просив:
- скасувати рішення Ясинуватського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецької області від 28 грудня 2016 року № 108 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення";
- зобов`язати Ясинуватське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Донецької області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" починаючи з 25 вересня 2016 року, зарахувавши до пільгового стажу за списком № 2 Постанови Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173 "Про затвердження списків виробництв, цехів, професій та посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах" та списку № 2 постанови Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення" періоди роботи з 1 вересня 1977 року по 16 липня 1979 року, з 23 вересня 1979 року по 23 квітня 1980 року, з 24 квітня 1980 року по 26 квітня 1982 року, з 1 травня 1982 року по 21 серпня 1992 року.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Дружківського міського суду Донецької області від 22 травня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 26 липня 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено.
Визнано незаконним та скасовано рішення Ясинуватського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецької області від 28 грудня 2016 року № 108 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1
Зобов`язано Ясинуватське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Донецької області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", починаючи з 25 вересня 2016 року, зарахувавши до пільгового стажу за списком № 2 постанови Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173 "Про затвердження списків виробництв, цехів, професій та посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах" та списку № 2 постанови Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення" періоди роботи з 1 вересня 1977 року по 16 липня 1979 року, з 23 вересня 1979 року по 23 квітня 1980 року, з 24 квітня 1980 року по 26 квітня 1982 року, з 1 травня 1982 року по 21 серпня 1992 року.
3. Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що оскільки періоди роботи позивача в колгоспі "Правда" у період з 1 вересня 1977 року по 16 липня 1979 року, з 23 вересня 1979 року по 23 квітня 1980 року, з 24 квітня 1980 року по 26 квітня 1982 року, з 1 травня 1982 року по 21 серпня 1992 року на посаді газоелектрозварника підтверджено записами в трудовій книжці колгоспника на ім`я позивача та архівними довідками від 4 листопада 2016 року, 14 листопада 2016 року, 16 лютого 2017 року.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Ясинуватське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Донецької області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Дружківського міського суду Донецької області від 22 травня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 26 липня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, досягнувши 55-річного віку, 19 грудня 2016 року звернувся до Ясинуватського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецької області із заявою про призначення пенсії за віком за списком № 2 відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
28 грудня 2016 року Ясинуватське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Донецької області прийняло рішення №108 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 на підставі пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Рішення відповідача мотивовано тим, що пільгового стажу для призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах за списком № 2 не вистачає, оскільки записи в трудовій книжці ОСОБА_1 не підтверджують наявність пільгового стажу. Заявником були надані довідки, видані архівною установою, яка знаходиться на території, яка тимчасово непідконтрольна українській владі, які не підлягають реєстрації та виконанню.
6. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що для підтвердження пільгового стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах є за необхідне підтверджувати спеціальний (пільговий) стаж довідками за правилами, встановленими Порядком № 637. Довідка про підтвердження наявного спеціального трудового стажу, надана позивачем, видана на тимчасово окупованій території є недійсною і не створює правових підстав для врахування вказаних періодів роботи до пільгового стажу.
Крім того, в трудовій книжці ОСОБА_1 відсутній запис щодо звільнення з місця роботи в зв`язку з призовом до лав Збройних Сил СРСР.
8. Відзиву на касаційну скаргу Ясинуватського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецької області на постанову Дружківського міського суду Донецької області від 22 травня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 26 липня 2017 року ОСОБА_1 не подано.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
9. Відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
10. Згідно із частиною 1 статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
11. Частиною 4 вказаної статті передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
12. Відповідно до статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.
До стажу роботи зараховується також, зокрема, будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в`язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків; військова служба та перебування в партизанських загонах і з`єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби; служба у воєнізованій охороні, в органах спеціального зв`язку і в гірничорятувальних частинах, незалежно від відомчої підпорядкованості та наявності спеціального або військового звання; навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.