ПОСТАНОВА
Іменем України
09 серпня 2019 року
Київ
справа № 295/2659/16-а
провадження № К/9901/33600/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюк Я.О., Желєзного І.В., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним рішення про відмову в призначенні пенсії та зобов`язання призначити пенсію, за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Кузьменко Л.В., Іваненко Т.В., Франовської К.С. від 13 квітня 2017 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Житомирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним рішення про відмову в призначенні пенсії та зобов`язання призначити пенсію, в якому просив:
- визнати протиправними дії Житомирського об`єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні до стажу державної служби, що дає право на призначення пенсії державного службовця, період служби з 7 жовтня 1984 року по 31 серпня 1996 року на посаді начальника ІІІ відділення Бережанського районного військового комісаріату;
- зобов`язати Житомирське об`єднане управління пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби, що дає право на призначення пенсії державного службовця, період служби з 7 жовтня 1984 року по 31 серпня 1996 року на посаді начальника ІІІ відділення Бережанського районного військового комісаріату;
- зобов`язати Житомирське об`єднане управління пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію державного службовця у розмірі 80 процентів його заробітної плати, з урахуванням у її складі всіх складових, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, надбавки за вислугу років у розмірі 40 процентів за період - 24 календарних місяці роботи, а саме із 1 червня 2010 року по 31 травня 2012 року, починаючи з 13 грудня 2013 року та стягнути із відповідача різницю між перерахованою та фактично виплаченою ОСОБА_1 військовою пенсією за період із 13 грудня 2013 року по день фактичного виконання судового рішення.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
2. Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 10 березня 2017 року позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено частково.
Визнано протиправними дії Житомирського об`єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до стажу державної служби, що дає право на призначення пенсії державного службовця, період служби з 7 жовтня 1984 року по 31 серпня 1996 року на посаді начальника ІІІ відділення Бережанського районного військового комісаріату.
Зобов`язано Житомирське об`єднане управління пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби, що дає право на призначення пенсії державного службовця, період служби з 7 жовтня 1984 року по 31 серпня 1996 року на посаді начальника ІІІ відділення Бережанського районного військового комісаріату.
Зобов`язано Житомирське об`єднане управління пенсійного фонду України в Житомирській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 10 грудня 2013 року пенсію державного службовця у розмірі 80 процентів його заробітної плати, з урахуванням всіх складових, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальних допомог на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, надбавки за вислугу років у розмірі 40 процентів за період 24 календарних місяці роботи (1 червня 2010 року по 31 травня 2012 року), з урахуванням фактично виплаченої ОСОБА_1 військової пенсії відповідно до довідок від 6 лютого 2017 року № 1087/03-21, № 1086/03-21, № 1085/03-21.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
3. Рішення суду мотивоване тим, що посада начальника відділення районного військового комісаріату віднесена до посад державних службовців та період роботи ОСОБА_1 з 7 жовтня 1984 року по 31 серпня 1996 рік на посаді начальника ІІІ відділення Бережанського районного військового комісаріату, що становить - 11 років 10 місяців 24 днів підлягає до зарахування до стажу державного службовця.
З урахуванням періоду роботи ОСОБА_1 з 7 жовтня 1984 року по 31 серпня 1996 рік на посаді начальника ІІІ відділення Бережанського районного військового комісаріату, у ОСОБА_1 дістаній стає державної служби, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу".
Отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
4. Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13 квітня 2017 року апеляційну скаргу Житомирського об`єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області було задоволено.
Постанову Богунського районного суду м. Житомира від 10 березня 2017 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено у повному обсязі.
5. Рішення суду апеляційної інстанції мотивоване тим, що період роботи ОСОБА_1 з 7 жовтня 1984 року по 31 серпня 1996 рік на посаді начальника ІІІ відділення Бережанського районного військового комісаріату не підлягає зарахуванню до стажу держаної служби.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
6. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ОСОБА_1 звернувся із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13 квітня 2017 та залишити в силі постанову Богунського районного суду м. Житомира від 10 березня 2017 року.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 перебував на пенсійному обліку в Головному управлінні пенсійного фонду України в Житомирській області і до 1 січня 2014 року отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У період з 7 жовтня 1984 року по 31 серпня 1996 року ОСОБА_1 працював начальником 3-го відділення Бережанського районного військового комісаріату. Загальний стаж роботи на зазначеній посаді складає 11 років 10 місяців 24 дні.
У період з 26 травня 1997 року по 13 червня 2012 року ОСОБА_1 працював в Житомирській митниці ДМС України, що складає 15 років 18 днів.
5 грудня 2013 року та 16 грудня 2013 року ОСОБА_1 звертався до управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із відповідними документами для призначення пенсії державного службовця, проте листами управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 16 грудня 2013 року № 795/Г-02 та від 13 січня 2014 року № 1867/Г-9 позивачу було відмовлено, оскільки на момент звернення із заявою про призначення пенсії у ОСОБА_1 відсутній необхідний стаж роботи на посадах віднесених до категорії посад державних службовців 20 років, а тому права на призначення пенсії згідно до Закону України "Про державну службу" він не має.
У жовтні та листопаді 2014 року ОСОБА_1 повторно звертався до управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявами про призначення пенсії державного службовця.
Відповідач листами від 22 жовтня 2014 року № 558/Г-02 та від 21 листопада 2014 року № 207 повідомив позивача про відмову у призначенні пенсії посилаючись на відсутність підстав для її призначення та відсутні підстави для зарахування позивачу періоду роботи із 7 жовтня 1984 року по 31 серпня 1996 року на посаді начальника 3-го відділення Бережанського районного військового комісаріату до стажу роботи державної служби немає підстав.
8. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
9. Касаційна скарга обґрунтована тим, що роботи на посаді начальника ІІІ відділення районного військового комісаріату підлягає зарахуванню до стажу держаної служби.
Звертаючись до відповідача із заявою про призначення пенсії державного службовця він досяг 60 років 6 місяців, загальний страховий стаж складав 41 рік 1 місяць 17 днів, в тому числі період державної служби - 26 років 11 місяців 12 днів, а тому він має право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу".
10. Відзиву на касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13 квітня 2017 року Житомирським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області не подано.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
11. Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.