ПОСТАНОВА
Іменем України
08 серпня 2019 року
Київ
справа №120/4646/18-а
провадження №К/9901/13850/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною за зобов`язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Сьомого апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Совгири Д.І., Матохнюка Д.Б., Курка О.П. від 25 квітня 2019 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. У грудні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною за зобов`язання вчинити певні дії.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 29 січня 2019 року у задоволенні позову відмовлено.
3. Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 28 березня 2019 року залишено без руху апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 29 січня 2019 року, оскільки причини пропуску строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними. Встановлено строк десять днів з дня вручення ухвали для усунення її недоліку шляхом звернення до суду із заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
4. Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25 квітня 2019 року відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 29 січня 2019 року. Причини пропуску строку визнано неповажними.
5. Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25 квітня 2019 року відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 29 січня 2019 року.
6. Відмовляючи у відкритті апеляційного провадження суд апеляційної інстанції виходив з того, що позивачем не доведено поважності причин пропуску строку звернення до суду з апеляційною скаргою
Короткий зміст вимог касаційної скарги
7. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на порушення норм процесуального права, ОСОБА_1 звернувся із касаційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25 квітня 2019 року, а справу направити для продовження розгляду.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
8. Судом апеляційної інстанції встановлено, що 15 березня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з апеляційною скаргою на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 29 січня 2019 року.
9. Встановивши, що апеляційну скаргу подано з порушенням вимог статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме з пропуском встановленого законом строку апеляційного оскарження, ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 28 березня 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 29 січня 2019 року залишено без руху, оскільки причини пропуску строку визнані судом неповажними. Надано десятиденний строк з дня вручення ухвали для усунення недоліку апеляційної скарги, шляхом звернення до суду із заявою про поновлення строку на апеляційне оскарження або вказати інші підстави для його поновлення.
10. На виконання вимоги ухвали ОСОБА_1 направив до суду клопотання про поновлення строку апеляційного оскарження. В обґрунтування поважності причин пропуску строку вказує на те, що копію рішення суду першої інстанції отримав 13 лютого 2019 року, що підтверджується копією конверта про його направлення та роздруківкою із офіційного сайта ПАТ "Укрпошта". Зазначає, що у рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення ним особисто підпис не ставився. Вказаний підпис було поставлено листоношею, яка розносила поштові повідомлення.
11. Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25 квітня 2019 року ОСОБА_1 відмовлено у задоволенні клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 29 січня 2019 року. Причини пропуску строку апеляційного оскарження визнані неповажними.
12. Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25 квітня 2019 року ОСОБА_1 відмовлено у відкритті апеляційного провадження на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 29 січня 2019 року, оскільки причини попуску строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
13. Касаційна скарга ОСОБА_1 обґрунтована тим, що строк апеляційного оскарження пропущено з поважних причин, оскільки копію оскаржуваного судового рішення суду першої інстанції отримано 13 лютого 2019 року.
14. У відзиві на касаційну скаргу Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області, посилаючись на законність судового рішення, просить залишити його без змін
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
15. Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
16. Частиною другою цієї статті визначено, що учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:
1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;
2) на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
17. Нормами частини третьої статті 298 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.