?
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2019 року
м. Київ
Справа № 910/18673/15
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Берднік І.С. - головуючого, Міщенка І.С., Сухового В.Г.,
за участю секретаря судового засідання - Корнієнко О.В.,
за участю представників:
Приватного акціонерного товариства "Торговельно-підприємницький центр" - Совершенного Р.П.
Приватного акціонерного товариства "Київводоканал" - Драчової М.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Торговельно-підприємницький центр"
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 18.03.2019 (у складі колегії суддів: Зубець Л.П. (головуючий), Мартюк А.І., Буравльов С.І.) та на рішення Господарського суду міста Києва від 30.11.2017 (суддя Усатенко І.В.)
у справі № 910/18673/15
за позовом Приватного акціонерного товариства "Торговельно-підприємницький центр"
до Приватного акціонерного товариства "Київводоканал"
про визнання договору укладеним,
ВСТАНОВИВ:
У липні 2015 року Приватне акціонерне товариство "Торговельно-підприємницький центр" (далі - позивач, ПрАТ "Торговельно-підприємницький центр") звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Приватного акціонерного товариства "Київводоканал" (далі - відповідач, ПрАТ "Київводоканал") про визнання укладеним договору на надання послуг з водопостачання та приймання стічних вод через приєднанні мережі на об`єкті, який належить позивачеві на праві власності по вул. Васильківській, 34 у м. Києві (далі - майновий комплекс), в редакції, запропонованій позивачем (далі - спірний договір).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що чинним законодавством України закріплено обов`язок відповідача, як підприємства питного водопостачання, укласти з позивачем, як споживачем таких послуг, договір на надання послуг з водопостачання та приймання стічних вод через приєднанні мережі. Однак, відповідач ухиляється від укладання вказаного договору на умовах, запропонованих позивачем в проекті договору, при цьому, відповідач продовжує надавати позивачеві послуги з водопостачання та водовідведення без договору, а позивач - сплачувати за надані послуги.
Справа розглядалась судами неодноразово.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 30.11.2017, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 31.01.2018, у задоволенні позову відмовлено повністю.
Постановою Верховного Суду від 08.05.2018 постанову Київського апеляційного господарського суду від 31.01.2018 скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
Останньою постановою Північного апеляційного господарського суду від 18.03.2019 рішення Господарського суду міста Києва від 30.11.2017 залишено без змін.
Додатковою постановою Північного апеляційного господарського суду від 06.05.2019 заяву відповідача про розподіл витрат, пов`язаних з правничою допомогою адвоката у справі задоволено. Стягнуто з позивача на користь відповідача 12 000,00 грн витрат на професійну правничу допомогу, понесених в зв`язку з розглядом апеляційної скарги.
Постанова суду апеляційної інстанції від 18.03.2019 обґрунтована тим, що позивач не оформив та не надав відповідачеві необхідну для укладення спірного договору проектно-технічну документацію (технічні умови на водопостачання майнового комплексу, проектну документацію зовнішніх водопровідних та каналізаційних мереж майнового комплексу (на стадії "РП"), акт розмежування та балансової належності водопровідних мереж з прив`язкою до місцевості та акт про технічне приймання водопроводу), а також не надав докази на спростування обставин, щодо необхідності виконання технічних умов від 29.02.2012 №8026, розроблених відповідачем, в зв`язку з капітальним ремонтом майнового комплексу; відповідачем, на підставі діючого законодавства, визначено певні умови, які мають бути виконані позивачем для можливості укладання спірного договору; із запропонованої позивачем редакції спірного договору та нормативного розрахунку водоспоживання вбачається, що обсяги до споживання і водовідведення є збільшеними; укладення сторонами договорів на надання послуг з водопостачання та водовідведення підтверджує фактичне приєднання майнового комплексу до мереж водопостачання та водовідведення, але не свідчить, що таке приєднання здійснено у встановленому законом порядку; запропонований позивачем проект спірного договору не відповідає умовам типового договору та не містить всіх істотних умов, передбачених типовим договором та Законом України "Про житлово-комунальні послуги"; на майновому комплексу встановлені водолічильники; статус відповідача, як суб`єкта природної монополії, не спростовує обов`язок споживачів дотримуватись вимог закону щодо порядку укладення договору на водопостачання та водовідведення.
Не погоджуючись з постановою Північного апеляційного господарського суду від 18.03.2019 та рішенням Господарського суду міста Києва від 30.11.2017, у травні 2019 року ПрАТ "Торговельно-підприємницький центр" звернулось з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просило скасувати судові рішення та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Обґрунтовуючи касаційну скаргу, ПрАТ "Торговельно-підприємницький центр" зазначило, що чинним законодавством України закріплено обов`язок відповідача, як підприємства питного водопостачання, укласти з позивачем, як споживачем таких послуг, договір на надання послуг з водопостачання та приймання стічних вод через приєднанні мережі; відповідач зобов`язаний підготувати та надати позивачеві спірний договір для укладання; відповідач необґрунтовано вимагає у позивача оформити та надати проектно-технічну документацію, оскільки позивачем не вчинялись дії по зміні інженерного забезпечення систем водопостачання на майновому комплексі, які б спричинили необхідність нового приєднання (підключення) майнового комплексу до систем централізованого водопостачання та водовідведення або спричинили зміну обсягів спожитої питної води та скиду стічних вод; позивачем не проводилось реконструкції та капітального ремонту майнового комплексу; проект спірного договору позивача відповідає типовому договору, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630 та містить всі істотні умови відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
17.07.2019 відповідач надав відзив, в якому заперечив доводи касаційної скарги позивача, просив залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши наведені в касаційній скарзі доводи, подані заперечення, перевіривши матеріали справи, Верховний Суд вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 26.02.2001 між позивачем (абонент) та відповідачем (виконавець) було укладено договір №9087/5-02 на послуги водопостачання та водовідведення, згідно якого постачальник зобов`язувався надавати абоненту послуги з постачання питної води та прийняття від абонента каналізаційних стоків, в тому числі по об`єкту за адресою: вул. Васильківська, 34 в місті Києві, а абонент зобов`язувався розрахуватись за вищезазначені послуги.
14.02.2012 позивач звернувся до відповідача з клопотанням №059 про розроблення та видачу технічних умов на систему водопостачання діючого майнового комплексу.
29.02.2012 відповідачем було видано позивачеві технічні умови №8026 на водопостачання майнового комплексу (вихідні дані), строк дії яких визначено два роки.
10.12.2013 між позивачем та відповідачем укладено договір на надання послуг з водопостачання та приймання стічних вод через приєднані мережі №11709/5-01 (далі - договір від 10.12.2013 №11709/5-01), відповідно до якого постачальник зобов`язався надавати абоненту послуги з постачання питної води та приймання від нього стічних вод у систему каналізації міста Києва за адресою: вул. Васильківська, 34 в місті Києві, а абонент зобов`язався здійснювати своєчасну оплату наданих йому постачальником послуг на умовах договору та дотримуватись порядку користування питною водою з комунальних водопроводів і приймання стічних вод, що встановлені правилами, а також дотримуватись норм, визначених іншими нормативними актами, що регулюють правовідносини, які виникають за цим договором.
Відповідно до п. 7.1 договору від 10.12.2013 №11709/5-01 договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами та діє до 31.12.2014 (тобто протягом одного року).
Договір було укладено тільки до 31.12.2014 через відсутність у позивача повного пакету технічної документації.
01.02.2014 між сторонами укладено додаткову угоду до договору 10.12.2013 №11709/5-01, якою договір доповнено умовами щодо водовідведення додаткового об`єму стічних вод від позивача, які потрапляють в комунальну каналізацію м. Києва через зливоприймачі та люки каналізаційних колодязів.
У зв`язку з проведенням будівельних робіт по об`єкту за адресою: вул. Васильківська, 34 в місті Києві, 17.03.2014 позивачеві видано Свідоцтво про право власності на нерухоме майно (індексний номер 19127273) - майновий комплекс по вул. Васильківській, 34 у місті Києві, площею 20 741,5 м2.
16.12.2014 позивач звернувся до відповідача з листом від 16.12.2014 №564, в якому просив продовжити термін дії договору від 10.12.2013 №11709/5-01 або укласти такий самий договір на новий період у зв`язку з тим, що позивач вже приєднаний до систем централізованого водопостачання та водовідведення та здійснює своєчасну плату за використану воду відповідно до встановлених тарифів.
Листом від 30.01.2015 №1181/08-13/30-15 відповідач повідомив позивача, що продовження терміну дії вказаного вище правочину передбачає надання позивачем проектно-технічної документації на водопостачання та водовідведення майнового комплексу згідно з вимогами чинного законодавства, а саме: акт розмежування та балансової належності водопровідних мереж з прив`язкою до місцевості та акт про технічне приймання водопроводу.
12.02.2015 позивач звернувся до відповідача з пропозицією укласти договір на надання послуг з водопостачання та приймання стічних вод через приєднані мережі на умовах, що містяться в запропонованому їм проекті договору; також надав дислокацію об`єктів нежитлового фонду та нормативний розрахунок водоспоживання та водовідведення на 2015-2016 р.р., відповідно до якого водоспоживання та водовідведення становить 74,4 м3/добу, 22 216 м3/рік.
У листі від 16.03.2015 №2504/08-13/30-15 відповідач повідомив позивача, що договір від 10.12.2013 №11709/5-01 було укладено до 31.12.2014 у зв`язку з відсутністю у позивача повного пакету технічної документації, а саме: акта розмежування та балансової належності водопровідних мереж з прив`язкою до місцевості та акта про технічне приймання водопроводу. Договір від 10.12.2013 №11709/5-01 не продовжений в зв`язку з ненаданням позивачем необхідної документації, що передбачена п. 14.2 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190, а саме: схем або виконавчих креслень своїх мереж водопостачання та водовідведення, розміщених як у землі, так і всередині будинків із зазначенням діаметра труб, місць розміщення арматури, санітарних приладів, вузлів обліку та інших приладів (пристроїв).
02.04.2015 відповідач отримав від позивача доповнення від 20.03.2015 №131 до пропозиції укласти договір, у яких він повторно виразив оферту на укладення договору на умовах, запропонованих позивачем, та зазначив, що ненадання вищенаведених документів не може бути підставою для відмови укласти договір на надання послуг з водопостачання та приймання стічних вод. Однак, з метою прискорення укладення договору, позивач надав завірені копії інших документів, а саме: виконавчих креслень мереж водопостачання та водовідведення за адресою майнового комплексу, акта розмежування балансової належності каналізаційних мереж та експлуатаційної відповідальності сторін, схем каналізаційної мережі та довідки про прокладення каналізаційної мережі, тобто не виконав вимоги відповідача, наведені у листі від 16.03.2015 №2504/08-13/30-15, та технічні умови від 29.02.2012 №8026.
Листом від 19.05.2015 №4415/8/8/02-15 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для перегляду позиції, викладеної у листі від 16.03.2015 №2504/08-13/30-15.
У зв`язку з відмовою відповідача укласти договір на надання послуг з водопостачання та приймання стічних вод через приєднані мережі з причин ненадання позивачем необхідної документації, позивач звернувся з позовом до господарського суду.
Предметом розгляду даної справи є вимога позивача визнати укладеним договір на надання послуг з водопостачання та приймання стічних вод через приєднанні мережі на об`єкті, який належить позивачеві на праві власності по вул. Васильківській, 34 у м. Києві, в редакції, запропонованій позивачем.
Спір про визнання укладеним спірного договору виник у зв`язку тим, що відповідач повідомив позивача, що для укладання спірного договору на новий термін останньому необхідно оформити, затвердити та надати проектно-технічну документацію, а саме: технічні умови на водопостачання майнового комплексу, проектну документацію зовнішніх водопровідних та каналізаційних мереж майнового комплексу (на стадії "РП"), акт розмежування та балансової належності водопровідних мереж з прив`язкою до місцевості та акт про технічне приймання водопроводу, з чим позивач не погодився, зазначаючи, що ним не вчинялись дії по зміні інженерного забезпечення систем водопостачання на майновому комплексі, які б спричинили необхідність нового приєднання (підключення) майнового комплексу до систем централізованого водопостачання та водовідведення або спричинили зміну обсягів спожитої питної води та скиду стічних вод. Крім того, позивач стверджує, що не проводив реконструкцію та капітальний ремонт майнового комплексу.
Статтею 626 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до ч.ч. 3, 4, 7 ст.179 Господарського кодексу України (далі - ГК України) укладення господарського договору є обов`язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов`язком для суб`єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладення договору для певних категорій суб`єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки визначаються Законом України "Про житлово-комунальні послуги" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), відповідно до ст.ст. 16, 19 якого порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства. Відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Правові, економічні та організаційні засади функціонування системи питного водопостачання, спрямовані на гарантоване забезпечення населення якісною та безпечною для здоров`я людини питною водою визначаються Законом України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення".
Згідно зі ст.19 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) послуги з централізованого питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання з урахуванням вимог Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" на підставі договору з підприємствами, установами, організаціями, що безпосередньо користуються централізованим питним водопостачанням та/або централізованим водовідведенням. Договір про надання послуг з питного водопостачання та/або водовідведення укладається безпосередньо між підприємством питного водопостачання та/або водовідведення або уповноваженою ним юридичною чи фізичною особою і споживачем, визначеним у частині першій цієї статті.
З огляду на викладене, обов`язок укладення між сторонами у справі, як споживачем і виробником послуг, договору про надання послуг з водопостачання та водовідведення встановлено нормами чинного законодавства України.
Відповідно до п.п. 2.1. та 2.2. Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 №190 (далі - Правила №190), договірні відносини щодо користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до Законів України "Про питну воду та питне водопостачання" та "Про житлово-комунальні послуги". Істотні умови договору між виробником та споживачем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення визначаються відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги".