ПОСТАНОВА
Іменем України
07 серпня 2019 року
Київ
справа №820/5122/17
адміністративне провадження №К/9901/16897/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Шевцової Н.В.,
суддів: Радишевської О.Р., Уханенка С.А.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні в касаційній інстанції адміністративну справу № 820/5122/17
за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Шевченківського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, Куп`янського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області, Головного управління Національної поліції в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії, стягнення середнього заробітку за час затримки виплат при звільненні та моральної шкоди
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27 липня 2018 року, прийняте суддею Зінченко А. В.,
та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2019 року, ухвалену в складі колегії суддів: головуючого - Григорова А. М., суддів -Подобайло З. Г., Бартош Н. С.,
УСТАНОВИВ:
І. Короткий зміст позовних вимог
1. У листопаді 2017 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Ліквідаційної комісії Шевченківського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області (далі - Ліквідаційна комісія, відповідач-1), Куп`янського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області (далі - Куп`янського відділу поліції ГУНП в Харківській області, далі - відповідач-2), Головного управління Національної поліції в Харківській області (далі - ГУНП в Харківській області, відповідач-3), в якій просив:
1.1. Визнати протиправною бездіяльність ГУНП в Харківській області (правонаступника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області) та Шевченківського відділу поліції Куп`янського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведені розрахунку відпрацьованого надурочного робочого часу та виплати грошової компенсації за понаднормовий робочий час за період з 10 квітня 2013 року по 10 квітня 2017 року.
1.2. Нарахувати та виплатити компенсації за невикористану частину відпустки за 2016 рік в кількості 20 днів.
1.3. Нарахувати та виплатити компенсацію за роботу в умовах режимних обмежень, що пов`язана з роботою з документами, які становлять державну таємницю за період з 20 листопада 2012 року по 30 травня 2017 року.
1.4. Зобов`язати ГУНП в Харківській області надати до суду завірені належним чином копії розрахункових листів щодо нарахування та утримання заробітної плати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 у період з 10 квітня 2013 року по 31 травня 2017 року.
1.5. Зобов`язати Куп`янський відділ поліції ГУНП в Харківській області надати до суду всі документи щодо здійснення чергувань за період з 10 квітня 2013 року по 10 квітня 2017 року колишнім працівником Шевченківського відділу поліції Куп`янського ВП ГУНП в Харківській області ОСОБА_1 .
1.6. Зобов`язати Куп`янський відділ поліції ГУНП в Харківській області надати до суду довідку про кількість днів невідбутої відпустки за 2016 рік ОСОБА_1
1.7. Зобов`язати ГУНП в Харківській області провести нарахування та виплату позивачу компенсації за відпрацьований надурочний та понаднормовий час з 10 квітня 2013 року по 10 квітня 2017 року з відрахуванням необхідних податків і зборів.
1.8. Зобов`язати ГУНП в Харківській області провести нарахування та виплату позивачу компенсації за невідбуту частину відпустки за 2016 рік з відрахуванням необхідних податків і зборів.
1.9. Зобов`язати ГУНП в Харківській області провести нарахування та виплату позивачу компенсації за роботу з документами, які становлять державну таємницю за період з 20 листопада 2012 року по 30 травня 2017 року з відрахуванням необхідних податків і зборів.
1.10. Стягнути з ГУНП в Харківській області на користь позивача середній заробіток за весь час затримки при звільненні.
1.11. Зобов`язати ГУНП в Харківській області відшкодувати позивачу завдану моральну шкоду в розмірі 50 000 грн.
2. На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що служба осіб рядового та начальницького складу в дні щотижневого відпочинку (за винятком тих осіб, які несуть службу за затвердженими в установленому порядку графіками змінності служби) та святкові дні може компенсуватися за їхньою згодою наданням іншого дня відпочинку або у грошовій формі в подвійному розмірі, виходячи з посадового окладу та окладу за спеціальне звання. Крім того, позивач зауважує, що коли ним здійснювались чергування понад установлений службовий час у вихідні, святкові та неробочі дні, керівництвом ГУНП в Харківській області (правонаступника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області) компенсація відпрацьованого ним надурочного та понаднормового робочого часу йому не надавалась та в грошовій формі не виплачувалася, чим було порушено норми чинного законодавства України та завдано позивачу матеріальної шкоди.
3. Позивач посилається на бездіяльність відповідачів, яка полягає також і у ненаданні йому довідок про відпрацьований наднормовий нічний час, та у невиплаті йому компенсації за відпрацьований понаднормовий час у період з 10 квітня 2013 року по 10 квітня 2017 року з відрахуванням необхідних податків і зборів.
4. При звільненні, за доводами позивача, йому не здійснено нарахування та виплату компенсації за невикористану частину відпустки за 2016 рік. Крім того, у період з 20 листопада 2012 року по 30 травня 2017 року він здійснював роботу з документами, які становлять державну таємницю, за що компенсація йому не здійснена.
5. У зв`язку із несвоєчасною виплатою одноразової грошової допомоги при звільненні позивач просить стягнути з ГУНП в Харківській області на свою користь середній заробіток за весь час такої затримки, а також виплатити компенсацію за моральну шкоду.
6. Представник ГУНП в Харківській області проти задоволення позову заперечував, указував на безпідставність вимог позивача, оскільки всі виплати було здійснено у попередні роки згідно з вимогами, чинного та той час, законодавства, а при звільненні позивачу виплачено всі належні йому суми виплат.
ІІ. Установлені судами попередніх інстанцій фактичні обставини справи
7. ОСОБА_1 перебував на службі в поліції на посаді старшого слідчого відділення Шевченківського відділення поліції Куп`янського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області та був звільнений зі служби 31 травня 2017 року наказом ГУНП в Харківській області від 30 травня 2017 року № 312 о/с за пунктом 7 частини першої статті 77 (за власним бажанням) Закону України "Про Національну поліцію".
8. У період з 07 листопада 2015 року по 31 травня 2017 року позивач проходив службу в ГУНП в Харківській області, до 07 листопада 2015 року - в Шевченківському районному відділі Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області.
9. У грудні 2016 року від керівництва Шевченківського ВП Куп`янського ВП ГУНП в Харківській області до Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління надійшла довідка для нарахування позивачу доплати у нічний час за листопад 2016 року, на підставі якої в грудні 2016 року позивачу була виплачена доплата за роботу в нічний час (54 год.) в сумі 268 грн 47 коп. (т. 1 а.с. 118).
10. На час звільнення позивач мав частину невикористаної відпустки тривалістю 18 діб, що підтверджується довідкою начальника ВПС Управління кадрового забезпечення ГУНП в Харківській області від 09 січня 2018 року (т. 1, а.с. 112).
11. Надбавка за роботу в умовах режимних обмежень ОСОБА_1 не надавалась, оскільки до УРТЗІ Головного управління Національної поліції в Харківській області вмотивований рапорт про це не надходив, що підтверджується листом Управління режиму та захисту інформації ГУНП в Харківській області від 04 січня 2018 року (т. 1 а.с. 113).
12. Грошове забезпечення за травень 2017 року виплачене позивачу 31 травня 2017 року, тобто в день звільнення.
13. Компенсація за невикористану в 2017 році відпустку та одноразова грошова допомога при звільненні були виплачені позивачу 29 червня 2017 року.
III. Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
14. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 27 липня 2018 року, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2019 року, у задоволенні позову відмовлено.
15. Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що компенсацію за роботу у вихідні, святкові та неробочі дні поліцейським додатково не виплачується; за роботу у нічний час позивачу виплачено у грудні 2016 року належні йому суми. Компенсація за невикористані відпустки за минулі роки (не в році звільнення) поліцейським при звільненні відповідно до приписів Порядку № 260 не передбачена. Надбавка за службу в умовах режимних обмежень позивачу не встановлювалася, тому позовні вимоги про стягнення таких сум є безпідставними.
16. За висновками суду першої інстанції вимоги позивача щодо стягнення з ГУНП в Харківській області середнього заробітку за час затримки при звільненні є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки розрахунки здійснені вчасно.
17. Ураховуючи те, що в задоволені позовної заяви позивача щодо вимог про бездіяльність та зобов`язання здійснити виплати відмовлено, суд першої інстанції дійшов висновку про безпідставність задоволення позовних вимог про стягнення моральної шкоди, як таких, що пов`язані між собою.
18. З такими висновками суду першої інстанції погодився суд апеляційної інстанції.
ІV. Касаційне оскарження
19. Не погодившись з рішенням суду першої інстанції та постановою суду апеляційної інстанції, позивач звернувся із касаційною скаргою до Верховного Суду, яка зареєстрована в суді 18 червня 2019 року.
20. Посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, неналежне дослідження судами матеріалів та доказів у справі, позивач просить скасувати оскаржувані судові рішення та направити справу № 820/5122/17 на новий розгляд до суду першої інстанції.
21. На обґрунтування вимог касаційної скарги позивач посилається на постанову Верховного Суду України від 17 лютого 2015 року № 21-8а15, у якій викладено правову позиції, відповідно до якої трудове законодавство підлягає застосуванню у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини або коли про це йдеться у спеціальному законі.
22. Також позивач звертає увагу на порушення судом першої інстанції приписів статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), а саме відсутність окремої ухвали про витребування доказів.
23. До спірних правовідносин, на думку позивача, підлягають застосуванню норми статей 116, 117 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України), які помилково не застосовано судами попередніх інстанцій.
24. У запереченнях на касаційну скаргу відповідач спростовує її доводи, просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишити без змін.
25. 01 липня 2019 року ухвалою Верховного Суду відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою та витребувано з Харківського окружного адміністративного суду справу № 820/5122/17.
26. 10 липня 2019 року справа № 820/5122/17 надійшла до Верховного Суду.
V. Релевантні джерела права й акти їхнього застосування
27. Приписами частини першої статті 341 КАС України визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Щодо виплати грошового забезпечення (доплата за службу в нічний час, чергування понад установлений службовий час у святкові та неробочі дні, виплата грошової компенсації за невикористану відпустку при звільненні).
28. Статтею 94 Закону України "Про Національну поліцію" від 02 липня 2015 року № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII) обумовлено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України. За поліцейськими, які тимчасово проходять службу за межами України, зберігається виплата грошового забезпечення в національній валюті та виплачується винагорода в іноземній валюті за нормами і в порядку, що визначаються Кабінетом Міністрів України. Поліцейські, відряджені до інших органів державної влади, установ, організацій та прикомандировані відповідно до цього Закону, отримують грошове забезпечення, враховуючи посадовий оклад за посадою, яку вони займають в органі, установі чи організації, до якої вони відряджені, а також інші види грошового забезпечення, визначені цим Законом. Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
29. Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 (далі - Порядок № 260).
29.1. Положення Порядку № 260 визначають критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - ВНЗ МВС із специфічними умовами навчання).
29.2. Пунктом 3 визначено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
29.1.2. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
29.3. Відповідно до пункту 20 за виконання службових обов`язків понад установлений службовий час, у вихідні, святкові та неробочі дні грошове забезпечення поліцейським додатково не виплачується. Поліцейським, які виконували службові обов`язки у вихідні, святкові та неробочі дні, крім поліцейських, які працюють у змінному режимі, відповідний час для відпочинку (у порядку компенсації) надається протягом двох наступних місяців.