1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду




ПОСТАНОВА

Іменем України



08 серпня 2019 року

Київ

справа №333/742/17(2-а/333/80/17)

адміністративне провадження №К/9901/45394/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Бучик А.Ю.,

суддів: Рибачука А.І., Тацій Л.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в складі колегія суддів: Баранник Н.П., Дурасової Ю.В., Щербак А.А. від 31.05.2017 у справі №333/742/17(2-а/333/80/17) за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя про визнання протиправними дій і зобов`язання вчинити певні дії,



УСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просила суд: визнати протиправними дії відповідача щодо перерахунку пенсії за інвалідністю із застосуванням показника середньої заробітної плати по України за 2007 рік у розмірі 1197 грн. 91 коп.; визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії за інвалідністю із застосуванням показника середньої заробітної плати по України за 2013, 2014, 2015 роки; зобов`язати відповідача провести з 29 червня 2016 р. перерахунок та виплату пенсії за інвалідністю із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки: 2013, 2014, 2015, що передували року звернення за призначенням пенсії як інваліду 2 групи відповідно до ст. 42 ч. 4 абз. 2 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Постановою Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 17 березня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2017 року постанову Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 17 березня 2017 року у справі № 333/742/17 скасовано та прийнято нову постанову. В задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанцій, позивач подав касаційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову апеляційного суду та залишити в силі постанову суду першої інстанції.

Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що згідно ст. 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" показник заробітної плати, який враховувався при призначенні пенсії, може враховуватися за бажанням пенсіонера, а не обов`язково. Вказує, що пенсію вперше призначено як інваліду 3 групи. Після встановлення 2 групи інвалідності позивач вважає що має право на перерахунок пенсії із обрахуванням показника за останні роки, тобто 2013-2015.

В запереченнях на касаційну скаргу відповідач просить в її задоволенні відмовити, постанову залишити без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21 червня 2017 року відкрито касаційне провадження.

Справу передано до Верховного Суду.

Судами встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя, отримуючи з 23 липня 2007 р. пенсію по інвалідності як інвалід 3 групи відповідно до ст. 30 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Висновком МСЕК від 29 червня 2016 року позивачу встановлено 2 групу інвалідності безстроково.

У зв`язку зі зміною групи інвалідності відповідач провів перерахунок позивачеві розміру пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати по України за 2007 рік у розмірі 1197 грн 91 коп.

19 грудня 2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок розміру пенсії в зв`язку з встановленням 2 групи інвалідності із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії: 2013, 2014, 2015 роки.

Листом від 30 грудня 2016 року відповідач відмовив позивачеві у перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначення пенсії, посилаючись на положення ст. 40, 45 ч.3 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Не погоджуючись з діями та відмовою відповідача, позивач звернулася до суду з вказаним позовом.

Задовольняючи вимоги адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що у позивача наявне право на перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Скасовуючи постанову суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позову, апеляційний суд виходив з того, що позивач отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", тому правові підстави для застосування показника середньої заробітної плати за 2013-2015 року на підставі зміни групи інвалідності відсутні.

Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями частини першої статті 9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV закріплено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Згідно зі ст. 33, 35 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія по інвалідності призначається залежно від групи інвалідності. У разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності.

Відповідно до частини першої статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.


................
Перейти до повного тексту