Постанова
Іменем України
01 серпня 2019 року
м. Київ
справа № 754/10166/15-ц
провадження № 61-17675св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Крата В. І.
суддів: Антоненко Н. О., Журавель В. І., Краснощокова Є. В., Русинчука М. М. (суддя-доповідач),
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідачі - ОСОБА_2, ОСОБА_6 , ОСОБА_5,
розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Деснянського районного суду міста Києва від 17 лютого 2017 року у складі судді Петрищевої І. В. та ухвалу Апеляційного суду міста Києва від 30 травня 2017 року у складі колегії суддів: Музичко С. Г., Панченка М. М., Слюсар Т. А.,
ВСТАНОВИВ :
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У травні 2015 року ОСОБА_1, звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_5 про витребування майна та відшкодування моральної шкоди.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначила, що вона не підписувала договору про надання послуг при купівлі-продажу транспортних засобів та номерних агрегатів з видачею довідки-рахунку від 26 жовтня 2013 року. Вказане також підтверджується висновком експерта № 24/тдд від 03 березня 2015 року. Тому, вважає, що договір купівлі-продажу спірного автомобіля, укладений у формі довідки-рахунку № 082098 є нікчемним, додатково зазначивши, що ця довідка була оформлена з порушенням Порядку здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1200 від 11 листопада 2009 року, за відсутністю будь - яких договорів або документів, які є підставою для оформлення такої довідки.
Позивач вказала, що ОСОБА_6 та ОСОБА_5 набули право власності на спірний транспортний засіб без достатньої правової підстави, а тому він підлягає витребуванню на користь позивача відповідно до статей 387, 1213 ЦК України. Спірний автомобіль 10 вересня 2013 року передала ОСОБА_2, однак автомобіль вибув з її володіння не з її волі, оскільки вона не видавала довіреності з метою реалізації автомобіля та не підписувала договору про надання послуг при купівлі-продажу транспортних засобів та номерних агрегатів від 26 жовтня 2013 року.
Крім того, позивач зазначила, що дії відповідачів щодо незаконного відчуження та заволодіння її автомобілем порушили звичайні життєві зв`язки, спосіб життя та психічний спокій протягом останніх півтора року, а тому вважає, що вчиненням незаконного відчуження автомобіля їй завдана моральна (немайнова) шкода у розмірі 20 000,00 грн, яка підлягає відшкодуванню відповідачами солідарно.
Таким чином, з урахуванням уточнення змісту позовних вимог, ОСОБА_1 просила суд визнати нікчемним договір купівлі-продажу автомобіля HONDA CR-V, 2008 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, укладений у формі довідки-рахунку № 082098, виданої Товариством з обмеженою відповідальністю "Дакарс" (далі - ТОВ "Дакарс"); зобов`язати ОСОБА_5, ОСОБА_6 повернути їй вказаний автомобіль; стягнути на її користь солідарно з ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_5 моральну шкоду у розмірі 20 000 грн, завдану їй вчиненням незаконного відчуження автомобіля.
Короткий зміст судових рішень суду першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Деснянського районного суду міста Києва від 17 лютого 2017 року, яке залишено без змін ухвалою Апеляційного суду міста Києва від 30 травня 2017 року, в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що позовні вимоги є необґрунтованими, а підстави для визнання нікчемним договору купівлі-продажу спірного автомобіля, укладеного у формі довідки-рахунку № 082098, виданої ТОВ "Дакарс", відсутні.
Апеляційний суд зазначив, що в діях позивача була воля на відчуження автомобіля, останній придбано у особи, яка мала право на його відчуження, а тому таке майно не може бути витребувано в добросовісного набувача на підставі статті 388 ЦК України.
Відмовляючи в позові щодо вимог про стягнення моральної шкоди,суди вважали їх необґрунтуваними і недоведеними .
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У червні 2017 року ОСОБА_1 звернулась з касаційною скаргою до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, у якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права і порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та передати справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30 червня 2017 року відкрито касаційне провадження у справі за касаційною скаргою ОСОБА_1 та витребувано цивільну справу № 754/10166/15-ц з Деснянського районного суду міста Києва.
Ухвалою суду касаційної інстанціївід 16 жовтня 2017 року справу призначено до судового розгляду.
На виконання підпункту 4 пункту 1 розділу ХІІІ "Перехідні положення" ЦПК України у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства та інших законодавчих актів" 17 квітня 2018 року справу передано до Верховного Суду.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга ОСОБА_1 аргументована тим, що суди першої та апеляційної інстанцій дійшли помилкових висновків щодо наявності її волевиялення на продаж спірного автомобіля. При цьому, на думку заявника, факт зняття з реєстрації спірного автомобіля не може свідчити про волевиявлення продати автомобіль відповідачам.
Крім того, заявник вважає, що суди не надали жодної юридичної оцінки висновкам почеркознавчої експертизи, якою встановлено, що підпис у договорі купівлі - продажу автомобіля від 26 жовтня 2013 року не належить позивачу.
ОСОБА_1 вказала, що судами першої та апеляційної інстанції також не надано оцінки аргументам позивача щодо незаконного заволодіння ОСОБА_2 її автомобілем та обставинам набуття його ОСОБА_6 .
Відзив/заперечення на касаційну скаргу
В серпні 2017 року на адресу суду від ОСОБА_6 та ОСОБА_5 надійшли заперечення на касаційну скаргу. В наданих запереченнях відповідачі просили рішення Деснянського районного суду міста Києва від 17 лютого 2017 року та ухвалу Апеляційного суду міста Києва від 30 травня 2017 року залишити без змін як такі, що ухвалені з дотриманням норм матеріального та процесуального права. Доводи скаржника вважають необґрунтованими та безпідставними, оскільки позивач самостійно зняла з обліку для реєстрації транспортний засіб, передала автомобіль та всі документи, що посвідчують право власності на нього ОСОБА_2 для подальшого його продажу.