ПОСТАНОВА
Іменем України
05 серпня 2019 року
Київ
справа № 855/339/19
адміністративне провадження № А/9901/238/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: Соколова В.М., Єресько Л.О., Загороднюка А.Г.,
за участю:
секретаря судового засідання - Совяк-Круковського М.В.
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Рахнянського Б . Ю .
представника третьої особи - Жиліча С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_4 на рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 01 серпня 2019 року (судді Вівдиченко Т.Р., Ісаєнко Ю.А., Собків Я.М.) у справі № 855/339/19 за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Центральної виборчої комісії, третя особа - кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 207 з позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_6, про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
30 липня 2019 року ОСОБА_4 (далі - позивач) звернувся до Шостого апеляційного адміністративного суду як суду першої інстанції з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії (далі - відповідач, ЦВК, Комісія), у якому просив:
- встановити факт наявності обставин, які позбавляють кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 207 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_6 права бути обраним народним депутатом України згідно з статтею 9 Закону України "Про вибори народних депутатів України", зокрема, як такого, що не проживав в Україні протягом останніх п`яти років;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у неприйнятті рішення про скасування реєстрації кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 207 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_6 ;
- зобов`язати ЦВК скасувати реєстрацію кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 207 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_6 .
Позовні вимоги мотивовані тим, що за наявною у позивача інформацією кандидат у народні депутати України ОСОБА_6 не може вважатися таким, який проживає в Україні протягом останніх п`яти років, оскільки у період з листопада 2014 року по червень 2019 року останній виїздив за межі України та разовий виїзд за кордон у приватних справах перевищував дев`яносто днів. Позивач 24 липня 2019 року звернувся до ЦВК із заявою, у якій повідомив відомі йому обставини про кандидата в народні депутати ОСОБА_6, та просив скасувати реєстрацію цього кандидата. На думку позивача, питання про скасування реєстрації кандидата у депутати, згідно положень статті 61 Закону України "Про вибори народних депутатів України", має вирішуватись шляхом прийняття рішення ЦВК. Однак, відповідачем допущено бездіяльність, оскільки із зазначеного питання відповідне рішення Комісією не прийнято, натомість, направлено лист за підписом члена ЦВК ОСОБА_11 . від 29 липня 2019 року №21-36-7330, який не свідчить про прийняте рішення і вирішення питання.
Рішенням від 01 серпня 2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 відмовив.
Свою правову позицію Шостий апеляційний адміністративний суд мотивував тим, що порядок розгляду звернень, які надходять до ЦВК під час виборчого процесу, а також ухвалення рішень за наслідками цього розгляду, залежить від суті питання, з яким звертається заявник, і не передбачає обов`язкового винесення цього питання на засідання ЦВК для прийняття колегіального рішення. Суд дійшов висновку, що відповідач, дотримуючись положень Закону України "Про Центральну виборчу комісію" та Регламенту ЦВК, розглянув заяву позивача 29 липня 2019 року з питань, що належать до його повноважень, у строк та спосіб передбачений законодавством. Також суд першої інстанції установив, що матеріали справи не містять будь-яких доказів щодо характеру відряджень ОСОБА_6, рішень компетентних органів щодо фіктивності підприємства, засновником та керівником якого він є, чи подання ОСОБА_6 недостовірної інформації до відповідача та суду, або доказів визнання даних документів недійсними. У той же час, Шостий апеляційний адміністративний суд відзначив, що відповідно до приписів статті 1 Закону України "Про громадянство України" відрядження і навчання за кордоном не є порушенням вимоги про безперервне проживання в Україні, а тому, можливо констатувати факт проживання ОСОБА_6 на території України протягом останніх 5 років у розумінні вказаного Закону.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_4 звернувся до Верховного Суду з апеляційною скаргою, у якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 01 серпня 2019 року та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
На обґрунтування вимог апеляційної скарги представник позивача вказує, що кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 207 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_6 не надав до Комісії документів, які б підтвердили поважність причин його довготривалого перебування за межами України у період з листопада 2014 року по червень 2019 року. Більше того, наявна в ЦВК інформація частково спростовує відомості, зазначені в наказах ТОВ "Артмедіа АДВ". Проте, за результатами розгляду заяви позивача та нездійснення належної оцінки існуючого обсягу інформації стосовно відсутності підтвердження поважності причин довготривалого перебування ОСОБА_6 за межами України в указаний період, відповідач допустив протиправну бездіяльність, а саме, не прийняв рішення про скасування реєстрації третьої особи кандидатом у народні депутати України. Втім, суд першої інстанції також не надав належної правової оцінки зазначеним обставинам, що призвело до безпідставної відмови в задоволенні позову ОСОБА_4 .
Також апелянт зазначає, що з метою встановлення фактичних обставин справи в суді першої інстанції представником позивача заявлялося клопотання про витребування у ОСОБА_6 для огляду в суді його закордонного паспорту, який був чинний у 2014-2017 роках. Однак, вказане клопотання було відхилене судом без надання жодного правового обґрунтування, що в подальшому мало наслідком подання заяви про відвід складу судової колегії від розгляду справи.
На думку представника позивача, оскаржуване судове рішення не відповідає вимогам процесуального закону щодо законності та обґрунтованості, тому підлягає скасуванню.
03 серпня 2019 року представником позивача надано до суду письмові пояснення, у яких зазначено, що з метою спростування невідповідності себе як кандидата у народні депутати України ОСОБА_6 мав надати до ЦВК документи, якими б дійсно підтверджувалась поважність причини виїзду за кордон на тривалий час, а відповідач, у свою чергу, мав перевірити відповідність поданих документів на предмет їх дійсності та поважності. Проте, таких документів ОСОБА_6 не надав. Суд першої інстанції не знайшов у діях ЦВК протиправної бездіяльності, оскільки повністю погоджується з позицією, що подані представником Політичної партії "Слуга народу" та ОСОБА_6 пояснення підтверджують поважність причин відсутності ОСОБА_6 у спірний період на території України. Однак, така позиція суду першої інстанції не ґрунтується на фактичних обставинах справи та не відповідає приписам норм матеріального права, а саме: статтям 9, 61 Закону України "Про вибори народних депутатів України", статті 1 Закону України "Про громадянство" та статтям 1-3, 19 Закону України "Про Центральну виборчу комісію".
Окрім наведеного, представник позивача вважає помилковим та таким, що не відповідає нормам процесуального закону, висновок суду першої інстанції про те, що позовна вимога про встановлення факту наявності обставин, які позбавляють кандидата в народні депутати України ОСОБА_6 права бути обраним народним депутатом України, не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства. На думку апелянта, вимога про встановлення фактів певних порушень з боку суб`єктів виборчого процесу і, зокрема, кандидатів, може бути вирішена судом під час розгляду справи в межах виборчого процесу. Розглянувши заяву ОСОБА_4 від 24 липня 2019 року, Комісія вже використала свої дискреційні повноваження, натомість, суд першої інстанції мав перевірити чи ці дискреційні повноваження використані відповідачем у спосіб, визначений законом, та з метою, які ці повноваження надані.
04 серпня 2018 року представник ЦВК подав до суду відзив на апеляційну скаргу, в якому вказує, що з метою перевірки дотримання особами, які висувалися кандидатами в народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, ЦВК зверталася до Державної прикордонної служби України з проханням надати Комісії відомості про перебування зазначених осіб на території України або за її межами, перетинання державного кордону України з 1 січня 2014 року. Отримані Комісією відомості враховувалися під час вирішення питання щодо реєстрації кожного кандидата в народні депутати України. Представник відповідача відзначає, що наявні в розпорядженні ЦВК документи стосовно кандидата в народні депутати України ОСОБА_6 не свідчили про невідповідність цього кандидата вимогам Закону України "Про вибори народних депутатів України" щодо проживання в Україні протягом останніх п`яти років на день проведення позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року. Крім того, зазначені обставини щодо ОСОБА_6 також перевірялись Комісією у зв`язку з розглядом скарги ОСОБА_9 . Звернення ОСОБА_4 від 24 липня 2019 року обговорено на нараді членів ЦВК та з`ясовано, що наявна в Комісії інформація не дає підстав для прийняття рішення про скасування реєстрації ОСОБА_6 кандидатом у народні депутати України, а відтак, відповідний проект постанови не готувався і на розгляд засідання не виносився.
Комісія вважає, що ставлячи питання про її бездіяльність щодо розгляду документів, на які міститься посилання у листі члена ЦВК ОСОБА_11 від 29 липня 2019 року, позивач фактично порушує процесуальні строки, передбачені статтею 273 Кодексу адміністративного судочинства України, адже вказані документи отримані та розглянуті Комісією до моменту проведення голосування 21 липня 2019 року та, відповідно, до отримання заяви позивача від 24 липня 2019 року. Відповідач вважає, що розгляд питання про скасування реєстрації кандидата в народні депутати України ОСОБА_6 . після проведення голосування порушить темпоральний аспект виборчого процесу, в силу якого цілеспрямована діяльність суб`єктів виборчого процесу неминуче розгортається у часі.
Також 04 серпня 2019 року від представника ОСОБА_6 до суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому міститься посилання на те, що жодним законодавчим актом не закріплено офіційного переліку документів, які зобов`язана перевірити ЦВК для встановлення факту перебування особи у відрядженні. Представник ОСОБА_6 наголошує, що останній не зобов`язаний доводити перед позивачем детальні обставини своїх службових відряджень та надавати всі наявні в нього підтверджуючі документи. Крім того, представник ОСОБА_6 вважає безпідставними клопотання скаржника, заявлені в суді першої інстанції, як і відвід колегії суддів Шостого апеляційного адміністративного суду від розгляду справи. З приводу позовної вимоги про скасування реєстрації ОСОБА_6 кандидатом у народні депутати України, то, на думку представника третьої особи, прийняття такого рішення вже після стадії голосування 21 липня 2019 року поза всяким сумнівом порушуватиме інтереси виборців виборчого округу № 207.
У судовому засіданні представник позивача просив апеляційну скаргу задовольнити та скасувати рішення суду першої інстанції.
Представник відповідача просив відмовити в задоволенні апеляційної скарги, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Таку позицію представника відповідача підтримав й представник третьої особи.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників справи, вивчивши матеріали справи, дослідивши й проаналізувавши доводи апеляційної скарги та відзивів на неї, колегія суддів Верховного Суду дійшла наступних висновків.
Судом установлено, що постановою ЦВК "Про виконання судових рішень" від 02 липня 2019 року № 1438 позивача зареєстровано кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 207 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.
Постановою ЦВК від 25 червня 2019 року № 1288 "Про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, висунутих Політичною партією "Слуга народу", в одномандатних виборчих округах на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року" ОСОБА_6 зареєстровано кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 207 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.
24 липня 2019 року кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 207 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_4 звернувся до ЦВК із заявою про скасування реєстрації ОСОБА_6 кандидатом в народні депутати України, яку мотивував тим, що за наявною у позивача інформацією, громадянин ОСОБА_6 у період з листопада 2014 року по червень 2019 року виїздив за межі території України та не перебував на території України, і така відсутність перебування останнього в Україні загалом становила більше 180 днів. З огляду на це, позивач вважає, що ОСОБА_6 не може вважатися таким, який проживає в Україні протягом останніх п`яти років, а отже, ним не дотримано вимог Закону України "Про вибори народних депутатів України" щодо проживання в Україні протягом останніх п`яти років на день проведення позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року.
Листом члена Комісії ОСОБА_11 від 29 липня 2019 року № 21-36-7330 позивача повідомлено про відсутність підстав для прийняття ЦВК рішення про скасування реєстрації ОСОБА_6 кандидатом в народні депутати України. У листі зазначено, що наявна у Комісії інформація, а саме: від Державної прикордонної служби України, надана листом від 25 червня 2019 року за вх. № 21-41-25818 (що підтверджена листом за вхідним № 21-41-34470 від 17 липня 2019 року), щодо перетину державного кордону України ОСОБА_6 ; від представника Політичної партії "Слуга народу" у ЦВК з правом дорадчого голосу, надана листом від 27 червня 2019 року за вх. № 21-34-25883, та пояснення кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 207 ОСОБА_6, що надійшло до Комісії 10 липня 2019 року за вх. № 21-36-31401, не дає підстав для прийняття Комісією рішення про скасування реєстрації ОСОБА_6 кандидатом у народні депутати України.
Вважаючи, що відповідач протиправно ухилився від прийняття рішення про скасування реєстрації кандидата в народні депутати України ОСОБА_6, допустивши протиправну бездіяльність, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи та правильності застосування судом першої інстанції норм матеріального й процесуального права при вирішенні цієї справи, колегія суддів Верховного Суду виходить з такого.
Щодо позовної вимоги ОСОБА_4 про визнання протиправною бездіяльності ЦВК, яка полягає у неприйнятті рішення про скасування реєстрації кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 207 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_6, слід зазначити наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами частини третьої статті 77 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
Організація і порядок проведення виборів народних депутатів України визначені Законом України від 17 листопада 2011 року № 4061-VI "Про вибори народних депутатів України" (далі - Закон № 4061-VI).
Положеннями статей 15, 16 Закону № 4061-VI визначено, що вибори депутатів можуть бути черговими, позачерговими, повторними, проміжними. Позачергові вибори депутатів призначаються Президентом України з підстав і в порядку, встановлених Конституцією України.
Позачергові вибори депутатів відбуваються в останню неділю шістдесятиденного строку з дня опублікування Указу Президента України про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України, виданого відповідно до Конституції України.
Указом Президента України від 21 травня 2019 року № 303/2019 достроково припинено повноваження Верховної Ради України восьмого скликання та призначено позачергові вибори до Верховної Ради України на 21 липня 2019 року.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 30 червня 2004 року № 1932-IV "Про Центральну виборчу комісію" (далі - Закон № 1932-IV) Центральна виборча комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.
Згідно з частиною 2 статті 3 Закону № 1932-IV Комісія та її члени зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим та іншими законами України.
Пунктами 1 та 12 частини 1 статті 19 Закону № 1932-IV визначено, що Комісія організовує підготовку і проведення виборів народних депутатів України; встановлює результати виборів народних депутатів України та офіційно оприлюднює їх.
Отже, саме ЦВК є тим суб`єктом владних повноважень, на якого державою покладено обов`язок щодо забезпечення проведення виборчого процесу з дотриманням конституційних та законодавчих засад.
Відповідно до частини 1 статті 14 Закону № 1932-IV виборці, виборчі комісії, комісії з референдумів, інші суб`єкти виборчого і референдумного процесів, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, об`єднання громадян, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, іноземці та особи без громадянства, а також органи влади іноземних держав, міжнародні організації мають право звернутися до Комісії із зверненнями з питань, що належать до повноважень Комісії, в порядку, встановленому цим Законом, Законом України "Про звернення громадян" та іншими законами України. Звернення може бути подано як окремою особою (індивідуальне), так і групою осіб (колективне).
Відповідно до частин 1 та 2 статті 15 Закону № 1932-IV заяви та скарги, подані до Комісії, розглядаються у порядку, встановленому цим та іншими законами, а також Регламентом Центральної виборчої комісії.
Заяви та скарги, які подані до Комісії під час виборчого процесу чи процесу референдуму та стосуються цього процесу, розглядаються Комісією протягом п`яти днів з дня надходження заяви або скарги, якщо інший строк не встановлено відповідним законом України про вибори або референдуми. Днем подачі такої заяви чи скарги вважається день фактичного отримання скарги Комісією.
Такі норми кореспондуються з Регламентом ЦВК, затвердженим постановою ЦВК від 26 квітня 2005 року "Про затвердження Регламенту Центральної виборчої комісії" (далі - Регламент).
Як установлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, 24 липня 2019 року ОСОБА_4 звернувся до ЦВК із заявою, у якій повідомив обставини щодо невідповідності кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 207 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_6 вимогам стосовно умови проживання в Україні протягом останніх п`яти років, у зв`язку із чим просив скасувати його реєстрацію.
При цьому, в судовому засіданні 05 серпня 2019 року представник позивача пояснив, що заява, подана 24 липня 2019 року ОСОБА_4, за своєю суттю не носила характеру скарги. Метою подання такої заяви було поінформувати ЦВК про наявні, на його думку, порушення при реєстрації ОСОБА_6 у якості кандидата в народні депутати.
Член Комісії ОСОБА_11 листом від 29 липня 2019 року № 21-36-7330 повідомила позивача про відсутність підстав для прийняття ЦВК рішення про скасування реєстрації ОСОБА_6 кандидатом в народні депутати України.
На думку позивача, питання про скасування реєстрації кандидата у депутати, згідно з положеннями частини 5 статті 61 Закону № 4061-VI, має вирішуватися шляхом прийняття ЦВК відповідного рішення на її засіданні, натомість, позивачу була надана відповідь листом.
Так, в силу положень статті 10 Закону № 1932-IV порядок організації роботи Комісії визначається цим Законом, Регламентом Центральної виборчої комісії, а також іншими актами, що приймаються Комісією на виконання цього та інших законів України.
Відповідно до частин 5-7 статті 15 Закону № 1932-IV заява, подана до Комісії за дорученням голови Комісії або одного із його заступників, попередньо розглядається членом Комісії.